miss wiezienia1

Kto zdobędzie tytuł „Miss Więzienia”? Nowy dokument na TVN Style

Dokument pod tytułem „Miss Więzienia”, którego premiera odbędzie się dzisiaj o godzinie 20:30 to program o kobietach skazanych głównie za przemyt narkotyków. Jest jednak jeden dzień, w którym kobiety mogą poczuć się wolne. TVN Style to jedyna stacja, której udało się zdobyć pozwolenie na stworzenie filmu i zdjęcia w jednym z największych zakładów karnych w Brazylii.  

Zakład karny znajdujący się w dzielnicy Butanta w Sao Paulo to więzienie wyłącznie dla kobiet. Większa część pań umieszczonych w tym miejscu, skazana była za przemyt narkotyków. Jest to jedna z łatwiejszych form zarobków. Często kobiety ryzykują utratę wolności przez wzgląd na swoje dzieci, którym chcą zapewnić lepszy byt i opłacić szkołę. Tylko nieliczne to recydywistki, morderczynie i złodziejki.

Jednak jest jeden dzień, w którym każda z nich może poczuć się piękna i przede wszystkim wolna. Święto patronki więźniów Matki Bożego Miłosierdzia, to czas, gdy w więzieniu organizowany jest konkurs piękności. W tym roku, oprócz tytułu „Miss Więzienia” i „Miss Publiczności” do zdobycia był jeszcze jeden tytuł. Lesbijki mogły powalczyć o miano „Mistera Więzienia”. 

Anita Werner, która udała się do Brazylijskiego Więzienia, miała okazję uczestniczyć w przygotowaniach do konkursu. Udało jej się porozmawiać z przedstawicielami władz i organizacji pozarządowych. Mogła także poznać historię kobiet znajdujących się w zakładzie. Spędziła długie godziny na rozmowach o ich życiu i temu, dlaczego zdecydowały się na tak wielkie ryzyko, jakim jest pozbawienie wolności. Łącznie w jednym z największych więzień w Brazylii, znajduje się 1051 więźniarek, osadzonych w 16o celach. Jak teraz wygląda ich życie?  

Dokument otrzymał statuetkę od MediaTory w kategorii InicjaTor 2016.

miss

wiezieniarki

miss2

 fot. materiały prasowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ