Medycyna estetyczna u stomatologa

ozdoby1 sporteuroZapanowała moda na różnego rodzaju ozdoby na zębach. Coraz więcej Polaków także wybiela sobie zęby lub zaczyna dbać o zdrowie jamy ustnej. To dobry znak, bo świadczy o wzroście świadomości dotyczącej tego, jak ważne są nasze zęby. Trzeba o nie dbać, owszem, ale czemu ich nie ozdabiać? Przecież też mogą wyglądać modnie!

Szeroki jest też wachlarz ofert dostępnych ozdób nazębnych. Biżuteria nazębna to zazwyczaj maleńki kryształ lub koralik mocowany na zębach za pomocą materiału używanego do zakładania aparatów ortodontycznych. Przy mocowaniu nie ma więc potrzeby wiercenia, nie uszkadza to zatem jego powierzchni.

Biżuteria nazębna trzyma się od kilku miesięcy do kilku lat. Wszystko zależy od naszego trybu życia. Istotne jest to, jak często myjemy zęby i jakie spożywamy pokarmy. Ozdoba może przybierać najróżniejszy kształt, zależnie od naszych upodobań. Możemy ją dobierać również do okazji, w jakich chcemy z nią wystąpić. Dodaje blasku, podkreśla charakter i dyskretnie przyciąga uwagę.

Stomatologia estetyczna to jednak nie tylko wstawianie diamencików. To przede wszystkim wybielanie, wyrównywanie zębów, prostowanie ich za pomocą aparatów. W jej zakres wchodzi zatem wszystko, co ma na celu poprawę wyglądu zębów.

Istnieje wiele przyczyn, które prowadzą do przebarwień zębów (np. picie kawy, herbaty, czerwonego wina, palenie tytoniu). Oprócz tego są również osoby, którym ich naturalny kolor zębów nie odpowiada i chcą go zmienić. Wybielanie może odbywać się poprzez różne zabiegi, których koszty wahają się w granicach od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy.ozdoby sporteuro

Kosmetyczna odbudowa korony zębów. Polega na zmianie kształtu i koloru zębów. Koszt takiego zabiegu to około 200-300 zł.

Skaling wraz z fluoryzacją kontaktową. Jest to zabieg usuwania kamienia nazębnego i osadów. Są one siedliskiem bakterii, które mogą doprowadzić do stanu zapalnego dziąseł.

Licówki porcelanowe. Są to płatki z porcelany, które nakłada się na powierzchnię zęba. Daje to możliwość pokrycia nie do końca estetycznych fragmentów zęba, np. przebarwień. To jednak zabieg dużo droższy, ceny plasują w okolicach 1000 złotych.

Najważniejsze, aby wszystko robić z umiarem. Zbyt częste wybielane zębów może wpływać na nie negatywnie. Zanim wybielimy zęby domowym sposobem (dostępne są różne nakładki, płyny, pasty w aptekach i drogeriach), koniecznie trzeba uzgodnić to ze stomatologiem. Zęby z próchnicą nie mogą być wybielane, bo to wpłynie na nie jeszcze bardziej destrukcyjnie. Należy również zachować umiar w ozdabianiu – złote zęby wyszły już dawno z mody, dziś kojarzą się raczej z kiczem. Mały diamencik na zębie jest ciekawy i przyciąga wzrok. Co nie znaczy, że dobrze wygląda diament na każdym zębie.

Paulina Cygańska, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ