Zorganizuj swoje wakacje

Lato już za pasem, a więc najwyższa pora zorganizować wakacyjny wyjazd. Urlop nad morzem, w górach, a może za granicą? Niezależnie od miejsca jakie wybierzesz, możesz zaplanować wyjazd od A do Z. Sprawdź jakie są tego plusy i dowiedz się, co musisz wziąć pod uwagę przy planowaniu takiego wyjazdu.

www.worldalldetails.com 

W ostatnich latach często zdarzały się sytuację, że biura podróży upadały, a osoby które skorzystały z ich usług musiały dopłacać do wakacji albo organizować podróż powrotną na własną rękę. Z tego powodu wielu urlopowiczów decyduje się na zorganizowanie wakacji osobiście. Oczywiście, wymaga to więcej zaangażowania i czasu niż pójście do biura podróży i wykupienie wczasów, ale ma też wiele zalet.

Po pierwsze, możemy zaoszczędzić na wakacjach zaplanowanych przez siebie. I na pewno nie zaskoczy nas ewentualne bankructwo biura, w którym wykupiliśmy wakacje. Kolejnym argumentem jest dowolny termin wyjazdu i powrotu. Nie jesteśmy ograniczeni datami narzuconymi przez organizatorów, to my decydujemy ile będziemy odpoczywać. Możemy wybrać miejsce jakie nam się podoba, a nie tylko zdecydować się na jedną z ofert turystycznych. Turcja, Egipt, Grecja – to najczęstsze miejsca podróży proponowane przez organizatorów. Plakaty z ich nazwami w okresie letnim „ozdabiają” wszystkie witryny biur turystycznych. Tym razem liczy się własna pomysłowość! Jeśli nie lubisz słuchać opowiadań przewodników i zwiedzać w grupie to rozwiązanie jest dla Ciebie doskonałe. To Ty decydujesz co i kiedy będziesz zwiedzać i ile czasu temu poświęcisz. Nie ma na co czekać, bierz organizowanie we własne ręce!

Na początek weź kartkę i zapisz o czym musisz pamiętać. Z takim planem na papierze będzie zdecydowanie łatwiej. Po tym, jak wybierzesz miejsce urlopu, zastanów się jaki wypoczynek interesuje Cię bardziej – zwiedzanie czy raczej częste wizyty na plaży. Jeśli wolisz to pierwsze, to dobrym pomysłem będzie wyszukanie ciekawych miejsc i zabytków, które możesz zobaczyć.

Następnym krokiem jest transport, aby wybrać ten najtańszy bierzmy pod uwagę w ile osób jedziemy na wakacje. Czasem podróż własnym autem okaże się mniej kosztowna niż pociągiem lub autobusem. Jeśli wybierzesz wycieczkę zagraniczną, dobrym pomysłem jest zarezerwowanie odpowiednio wcześniej tańszego lotu, a na miejscu wynajęcie samochodu.

Gdy odhaczymy już dwa pierwsze punkty zabierzmy się za szukanie noclegu. Bardzo przydatne są strony internetowe, które porównują ceny w wybranym przez nas miejscu. Nie wahajmy się też pytać o rekomendacje na forach, w razie wątpliwości możemy wysyłać maila z pytaniami do właścicieli.

Wykupmy ubezpieczenie. W większości przypadków wystarczy to zwykłe – turystyczne NNW oferowane przez większość ubezpieczycieli w Polsce. W razie nieszczęśliwych wypadków, nie będziemy narażeni na koszty leczenia.

Oprócz wcześniej opisanych etapów w planowaniu wakacji, należy pamiętać o innych szczegółach:

– weź dokumenty, które będą potrzebne, w przypadku wyjazdu zagranicznego nie zapomnij o paszporcie;

– kup mapę i dowiedz się jak najwięcej o miejscu, do którego się wybierasz;

– przygotuj leki, które mogą się przydać oraz wybierz odpowiednią garderobę;

– jeśli spędzisz wakacje w egzotycznym kraju zadbaj o odpowiednie szczepienia;

– poinformuj o wyjeździe kogoś z rodziny;              

– zabierz notes z przydatnymi numerami telefonu.

Planowanie wyjazdu wymaga dużo czasu, ale daje także dużo możliwości. Pamiętaj, że najbardziej czasochłonne jest przygotowanie pierwszego wyjazdu, kolejne możesz oprzeć na wcześniejszych doświadczeniach. A więc do dzieła!

Karolina Bełkot

ZOSTAW ODPOWIEDŹ