Gru, Dru i Minionki

Co zrobić, aby pozbyć się tremy przed występem publicznym

Przyśpieszony rytm serca, drżenie głosu, uczucie spoconych dłoni oraz brak wydzielania śliny w jamie ustnej, to wszystko jest oznaką kiedy musisz wyjść na scenę i odważyć się powiedzieć kilka słów. Patrzy na ciebie kilkanaście osób a ty nie wiesz co zrobić, aby nie utracić kontroli nad emocjami. Starasz się to zwalczyć, ale chwilami sama silna wola nie wystarcza.

Trema to zjawisko psychologiczne, któremu czasem każdy z nas nie jest w stanie oprzeć się, zwykle towarzyszy temu lęk, niezrozumiałe obawy a czasem także wstyd. Każdego dnia jesteśmy wystawiani na tysiące różnych, stresujących sytuacji z niektórymi nasz organizm potrafi poradzić sobie a z innymi niekoniecznie. Kiedy spóźniamy się na autobus do pracy albo kiedy musimy zdać ważny egzamin w szkole, to są te niektóre historie, które łatwiej nam zaakceptować, ponieważ zdarzają się tak często, że powoli przyzwyczajamy się do nich. Cóż więc zrobić, jeśli musimy wygłosić ważne przemówienie a nerwy jakie w danej chwili nam towarzyszą, nie pozwalają wziąć głębszego oddechu i spokojnie wykonać zamierzone zadanie.

Problem z jakim należy zmierzyć się tkwi w naszej podświadomości i właśnie tam powinniśmy poszukać odpowiedzi na martwiące nas zaburzenie, które nie pozwala funkcjonować normalnie. A zatem trzeba zastanowić się co zrobić, aby pokonać tremę? Rozwiązań może być wiele, ale każda osoba, która spotyka się w życiu codziennym z tym problemem, to powinna znaleźć dla siebie najlepszą uniwersalną metodę. Na pewno dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie autosugestii, czyli wielokrotnego powtarzania pozytywnych stwierdzeń, które mają za zadanie, aby przezwyciężyć negatywne nastawienie. Kolejną metodą, którą warto wziąć pod uwagę jest odnalezienie w swoim otoczeniu, rzeczy lub zjawisk, które w jakimś stopniu nas uspokajają albo pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie, tak jak: słuchanie muzyki przed występem publicznym może powodować uczucie transu, dzięki czemu łatwiej odważyć się do czegoś co nas przeraża. Bardzo podobnym rozwiązanie i również skutecznym jest wsłuchanie się w ścieżkę dźwiękową, którą usłyszysz w tle. Może to spowodować zagłuszenie twoich wewnętrznych obaw, dzięki temu nie będziesz myśleć o tym co będą mówić o tobie inni, nawet jeśli będą to same krytykujące opinie, w takim wypadku lepiej uświadomić sobie, że nikt z publiczności nie zna twojej osoby a ty wejdziesz i szybko znikniesz ze sceny a jutro już nikt z tych osób nie będzie pamiętać o twoim nazwisku.

Kolejnym skutecznym sposobem, zanim w głowie jeszcze nie masz pustki może okazać się uchwycenie swoim spojrzeniem pewnego punktu, którego zauważysz tylko w ty. Pośród zgaszonego światła nie patrz na publiczność, uruchom swoją wyobraźnię wyobrażając sobie, że miejscu, w którym zatrzymał się twój wzrok to znajduje się coś co może wyciszyć i uspokoić twoje nerwy. Zastanawiając się głębiej nad tym problemem, to powoli dochodzimy do wniosku, że wszystko jest do wypracowania a codzienna praca nad samym sobą sprawi, że z czasem przezwyciężysz ten lęk. Jeśli każdego dnia będziesz zmierzał się z pokonaniem tremy to w końcu uda ci się to wypracować.

Autor: Agata Duma

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1194 More posts in Publicystyka category
Recommended for you
Zamek w Łapalicach
Ten zamek musisz zobaczyć. Ma 365 okien, 12 wież i cztery skrzydła i… powstał w latach 80.

Zamek w Łapalicach to niezwykłe dzieło życia gdańskiego snycerza i rzeźbiarza Piotra Kazimierczaka. Mimo upływu...