Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi.

Końcówka roku nie obfitowała w premiery wydawnicze, można się było więc spodziewać, że od Nowego Roku wydawnictwa będą nas zasypywać nowościami. I faktycznie – w zapowiedziach na styczeń można się zakopać. Szykuje się styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi wybraliśmy specjalnie dla Was.

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi
Fot. Pixabay

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi.

W styczniu naprawdę szykuje się cała masa dobrego czytania. Koniec roku musiał być bardzo pracowity dla wydawców, bo premier będzie na początku roku bardzo dużo. Nie narzekamy, wręcz przeciwnie – lubimy nowości. Przedstawiamy pierwszą część najciekawszych zapowiedzi, które wkrótce pojawią się w księgarniach.

Lepiej zaplanujcie sobie jakiś krótki urlop i mnóstwo czasu na czytanie, bo na pewno znajdziecie coś dla siebie. A jest w czym wybierać.

„Krok trzeci” Bartosz Szczygielski

Wydawnictwo W.A.B.

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi
Fot. Wydawnictwo W.A.B.

Wygląda na to, ze Bartosz Szczygielski szykuje dla swoich czytelników sporą niespodziankę. Autor znany do tej pory z mrocznych kryminałów, które prawidłowo zresztą okreslano jako „noir”, w styczniu odda w nasze ręce… thriller psychologiczny.

Magda ma idealne życie. Przystojnego męża, świetną pracę i piękne mieszkanie, ale za drzwiami sypialni czai się mrok. Niewypowiedziane słowa i skrywane tajemnice w końcu dają o sobie znać. Jej idealny świat rozsypuje się niczym domek z kart w ciągu jednej nocy. Ta noc obudziła demony, pozostawiając Magdę z kłamstwami, które nie przestają boleć, i pytaniami, na które nie zna odpowiedzi… i jest też ona…

O samej fabule wiemy na razie niewiele, ale już sam opisy wydawcy wydaje się wielce interesujący. „Krok trzeci”, bo tak nazywa się nowa powieść Szczygielskiego, ma opowiadać o kobiecie, która cierpi na problemy z pamięcią. W jej domu dochodzi do dziwnej sytuacji, a jej maż znika. Znając prozę Szczygielskiego, możemy spodziewać się rozwiązań, które wprawią nas w osłupienie i zostawią z rozdziawionymi ustami. Szczególnie, że hasłem reklamowym, już jesteśmy oczarowani. No bo czy może być coś bardziej zachęcającego do lektury, niż zdania: Lubiła kochankę męża. Nie miała jednak pojęcia, co stało się z jej ciałem. Czekamy z niecierpliwością.

Harlan Coben „O krok za daleko” 

Wydawnictwo Albatros

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi
Fot. Wydawnictwo Albatros

Harlan Coben to bardzo popularny amerykański autor thrillerów i powieści kryminalnych. Ma na swoim koncie już trzydzieści jeden powieści, a najnowsza, „O krok za daleko” pojawi się w księgarniach już 15 stycznia 2020 roku. 

W 2018 roku Coben podpisał pięcioletni kontrakt z serwisem Netflix, który zobowiązał się do nakręcenia aż czternastu adaptacji powieści pisarza. Będą to produkcje oparte na podstawie książek Cobena spoza serii z Myronem Bolitarem.

„O krok za daleko” opowiada o życiu Simona Greena, który rozpaczliwie poszukuje swojej córki, Paige. Dziewczyna jest narkomanką, a winą za ten stan i to, że Paige odcięła się od rodziny, Simon obarcza niejakiego Aarona.

Pewnego dnia Simon trafia na ślad Paige i odnajduje ją w Central Parku. Próbuje z nią porozmawiać, przeszkadza mu jednak Aaron. Dziewczyna znów znika.

Simon jednak nie zamierza się poddać i zrobi wszystko, by dziewczyna wróciła do domu. Pewnego dnia zjawia się u niego detektyw policji, który oznajmia, że w mieszkaniu, które zajmowała Paige i Aaron, znaleziono zwłoki tego ostatniego. Simon rusza na miejsce zbrodni wraz z żoną, która zostaje tam postrzelona przez jednego z narkomanów.

Podczas gdy kobieta znajduje się w szpitalu w śpiączce, Simon dalej prowadzi swoje śledztwo, które doprowadzi go do zadania samemu sobie trudnego pytania: czy to Paige zamordowała Aarona?

W międzyczasie ktoś morduje pozornie niczym nie powiązanych ze sobą mężczyzn. Czy obie sprawy się ze sobą łączą? I czy Paige w ogóle jeszcze żyje?

„Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej” Hamish McKenzie

Społeczny instytut wydawniczy Znak

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi
Fot. Społeczny Instytut Wydawniczy Znak

Były pracownik Tesli, Hamish McKenzie, w swojej książce „Tesla, czyli jak Elon Musk zakończy epokę ropy naftowej” opowiada o walce Tesli z największymi producentami aut.

Elon Musk to człowiek, który może urzeczywistnić marzenia ludzi na całym świecie o darmowym tankowaniu, bezpieczniejszej jeździe i czystszym powietrzu. Dzięki niemu jesteśmy świadkami tego, jak urzeczywistnia się rewolucja elektryczna. 

Tylko że oczywiście nie wszystkim to odpowiada. Ogromne korporacje przecież nie patrzą na interes zwykłych obywateli, a na własne korzyści i przede wszystkim – na własne pieniądze. Tesla jest ich przeciwnikiem.

„Będziecie mogli podróżować za darmo, w nieskończoność, na samym świetle słonecznym!” – zapowiada Elon Musk. W Tesli widzi coś więcej niż tylko zwykłą firmę. Twierdzi, że ma misję zbawienia ludzkości. Czy za tymi słowami stoi chęć niesienia pomocy? A może jest to tylko chwyt marketingowy?

Komu może zaszkodzić elektryczna rewolucja i dlaczego nie dla wszystkich jest ona pozytywną wizją? Czy Elon Musk faktycznie zmieni naszą przyszłość?

„Nikomu nie powiem” Catherine McKenzie

Wydawnictwo NieZwykłe

Kanadyjka Catherine McKenzie ma na swoim koncie już osiem książek, a w Stanach Zjednoczonych jest reprezentowana przez jedną z najbardziej prestiżowych nowojorskich agencji literackich. Poza tym jej powieści są tłumaczone na czeski, portugalski, francuski, niemiecki, turecki, słowacki i oczywiście polski.

Dwadzieścia lat temu na terenie posiadłości będącej własnością rodziny MacAllister zostały znalezione zwłoki Amandy Holmes. Sprawcy morderstwa nie odnaleziono, nikogo nawet nie postawiono w stan oskarżenia.

Po śmierci rodziców, rodzeństwo MacAllisterów, już dorosłe, wraca do posiadłości. Mają tam usłyszeć testament, a także podjąć decyzję dotyczącą nieruchomości. Jest ich pięcioro i każdy chciałby zrobić z nieruchomością co innego. 

Nie będą jednak mieli wyjścia i zanim podejmą jakąkolwiek decyzję, będą musieli rozwiązać sprawę zabójstwa Amandy Holmes. Taki bowiem warunek został zawarty w testamencie. Dopóki nie odkryją, kto zamordował Amandę, nie będą mogli decydować o majątku.

Czy będą współpracować, żeby dowiedzieć się, co przytrafiło się Amandzie, czy też ich sekrety i wzajemne podejrzenia doprowadzą w końcu do rozpadu rodziny?

Co naprawdę wydarzyło się dwie dekady temu? Kto zabił Amandę Holmes?

„Umysł zabójcy” Mike Omer

Wydawnictwo Świat Książki

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi
Fot. Wydawnictwo Świat Książki

Debiutujący na naszym rodzimym rynku autor ma w swoim dorobku już siedem powieści. Cztery z cyklu „Glenmore Park” i trzy z cyklu „Zoe Bentley”. „Umysł zabójcy” jest powieścią otwierającą serię z Zoe. 

Zoe Bentley, psycholog sądowy i konsultantka FBI uwielbia swój zawód i często pomaga w rozwiązywaniu zagadek kryminalnych. Zajmuje się psychopatami, stara się określić motywację przestępców. Akcja rozgrywa się współcześnie, kiedy w Chicago seryjny morderca balsamuje swoje ofiary…

Trzy kobiety zostały znalezione związane, zabalsamowane i upozowane tak, by wyglądały, jakby wciąż były żywe. FBI zwraca się z prośbą o pomoc w rozwiązaniu sprawy do psycholog, Zoe Bentley. Nie będzie to łatwe, bo Zoe niespecjalnie dogaduje się ze swoim nowym partnerem z FBI, Agentem Specjalnym Tatumem Grayem. Różnią się od siebie pod każdym względem, a muszą połączyć siły i wejść w psychikę seryjnego mordercy, aby móc powstrzymać go przed zabiciem kolejnych kobiet.

Sprawa komplikuje się jeszcze bardziej, kiedy tajemnicze koperty łączą dzisiejsze zbrodnie z zabójstwami z dzieciństwa Zoe. Nagle myśliwy staje się ofiarą…

„Ostatni” Hanna Jameson

Wydawnictwo Czarna Owca

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi
Fot. Wydawnictwo Czarna Owca

„Ostatni” to pierwsza z wydanych w Polsce książek Hanny Jameson, a młoda pisarka ma ich na koncie już cztery. Pierwszą napisała… mając zaledwie siedemnaście lat.

Barbarzyńskie morderstwo, jeden hotel i dwudziestu ocalałych. Jak można czuć się bezpiecznie, gdy morderca jest wśród nas?

Podczas podróży na konferencję naukową, która odbywa się w Szwajcarii, amerykański historyk, Jon Keller, dowiaduje się, że świat zmierza ku końcowi. W kilku światowych stolicach, w tym w Waszyngtonie, doszło do nuklearnego ataku. Jon rozpaczliwie zastanawia się, czy jego rodzina wciąż żyje.

W oddalonym od miasta hotelu, w którym się znajduje, poza nim jest dwadzieścia ocalałych osób, które walczą o przetrwanie. Pewnego dnia znalezione zostają zwłoki małej dziewczynki, która została zamordowana przez któregoś z mieszkańców hotelu.

Jon Keller zaczyna samodzielnie prowadzić śledztwo w celu odnalezienia zabójcy. 

Seria dziwnych samobójstw, tajemnicze zaginięcia i nadprzyrodzone zjawiska nie są sprzyjającymi okolicznościami. Czy powinien zaryzykować wydostanie się z hotelu? Można tylko mieć nadzieję, że apokalipsa będzie mniej przerażająca…

„Ostatni” to thriller z rodzaju tych dystopijnych, gdzie czytelnik może obserwować przerażającą wizję tego, co może się dziać w momencie upadku cywilizacji.

„Ukryte ciała” Caroline Kepnes

Wydawnictwo W.A.B.

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi
Fot. Wydawnictwo W.A.B.

Fani serialu „Ty”, którego drugi sezon miał swoją premierę 26 grudnia tego roku, być może będą chcieli się wstrzymać z seansem do premiery książki, która będzie miała miejsce 15 stycznia.

Jedyne, czego pragnie Joe Goldberg, to odnaleźć miłość swojego życia. Dotychczas jednak jego poszukiwania okazywały się bezowocne. Każda z kobiet, o których Goldberg myślał, że może być jego drugą połówką (a w ciągu ostatnich dziesięciu lat były ich cztery), skończyła martwa. 

Joe Goldberg jednak wciąż się nie poddaje i w poszukiwaniu kolejnej kandydatki na miłość swojego życia przenosi się do Los Angeles, gdzie bardzo szybko się aklimatyzuje. Znajduje pracę w księgarni i wiedzie beztroskie życie, jednak przeszłość nie daje mu spokoju.

Gdy poznaje kolejną dziewczynę, na punkcie której zaczyna znów popadać w obsesję, pragnie zrobić wszystko, co w jego mocy, żeby jej nie skrzywdzić i spędzić z nią resztę swojego życia. Problem w tym, że jeśli ona dowie się, co Joe robił ze swoimi nieudanymi miłościami, ją czeka taki sam los…

„Nieostrożna miłość” Peter Robinson

Wydawnictwo Sonia Draga

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi
Fot. Wydawnictwo Sonia Draga

Peter Robinson jest angielskim autorem bestsellerowego cyklu powieści kryminalnych z inspektorem Alanem Banksem. Książki Robinsona tłumaczy się na ponad dwadzieścia języków. Często lądują też one na listach bestsellerów „New York Times’a”, „People” czy „Publishers Weekly”.

Na wiejskiej drodze w porzuconym samochodzie odkryte zostają zwłoki młodej dziewczyny, która studiowała w okolicy. Choć wygląda to na samobójstwo, policja ma co do tego uzasadnione watpliwości. W sprawie jest zbyt wiele pytań, na które brakuje odpowiedzi, by można było wyeliminować udział osób trzecich. Inspektor Alan Banks wraz ze swoim zespołem musi znaleźć odpowiedź na pytanie, jak kobieta znalazła się na tej drodze nie posiadając samochodu ani nawet prawa jazdy, a także czy miejsce jej odnalezienia jest równocześnie miejscem jej śmierci, czy może ktoś przeniósł jej ciało?

Jednocześnie pojawiają się inne zwłoki. Ubrany w drogi garnitur około sześćdziesięcioletni mężczyzna zostaje znaleziony na dzikich wrzosowiskach. Podczas sekcji zwłok okazuje się, że przyczyną śmierci były rany odniesione podczas upadku. I znów pojawiają się pytania, na które brakuje odpowiedzi. Kim jest martwy mężczyzna i po co był na wrzosowiskach? Czy potknął się i upadł czy może ktoś mu w tym pomógł?

Wątpliwości się mnożą, a obydwie sprawy otacza coraz gęstsza mgła tajemnicy. Zespół otrzymuje mrożącą krew w żyłach informację: ich stary wróg powrócił…

Robinson ma w Polsce całą rzeszę fanów, których na pewno ucieszy powrót Alana Banksa i poznanie kontynuacji jego przygód. 

„Slumberland” Paul Beatty

Wydawnictwo Sonia Draga

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi
Fot. Wydawnictwo Sonia Draga

Paul Beatty jest pierwszym w historii Amerykaninem, który został uhonorowany prestiżową Nagrodą Bookera. Stało się to w 2016 roku za książkę „Sprzedawczyk”. Powieść ta opowiadała o rozrywających Stany Zjednoczone podziałach rasowych, a Beatty napisał ją w zaskakująco bezstronny i pełen dosadnego humoru sposób. Beatty posługuje się lekkim, ale jednak ostrym jak brzytwa piórem.

Po stworzeniu idealnego beatu DJ Darky postanawia odszukać niejakiego Charlesa Stone’a, niezbyt popularnego awangardowego jazzmana, i namówić go, by zagrał do jego kawałka. W tym celu udaje się do właśnie zjednoczonego Berlina. Przechadzając się sennymi uliczkami miasta, DJ Darky prowadzi dywagacje na temat kwestii rasowych, seksu, miłości i muzyki Wyntona Marsalisa, próbując spotkać swoją bratnią duszę i artystycznego bliźniaka.

Polecamy wszystkim fanom inteligentnej literatury.

P.S. Czyż ta okładka nie wygląda fenomenalnie?

„Zadra” Robert Małecki

Wydawnictwo Czwarta Strona

Styczniowy wysyp premier książkowych. Najciekawsze zapowiedzi
Fot. Wydawnictwo Czwarta Strona

Rok 2019 należał do Roberta Małeckiego. Podczas kwietniowej siódmej edycji Festiwalu Kryminału Kryminalna Piła został laureatem nagrody dla Najlepszej Polskiej Miejskiej Powieści Kryminalnej 2018 roku za powieść „Skaza”. Chwilę później, bo w maju tego roku, podczas szesnastej edycji Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu Robert Małecki odebrał ufundowaną przez Prezydenta Miasta, Jacka Sutryka nagrodę Wielkiego Kalibru i odebrał statuetkę z rąk samego Prezydenta. Ponoć opinia jury przyznającego nagrodę Wielkiego Kalibru była jednoznaczna, a nagrodzona „Skaza” jest według jury doskonale skonstruowana.

Kontynuacja „Skazy” miała swoją premierę piętnastego maja 2019 roku, a kolejna część cyklu z komisarzem Bernadrem Grossem trafi do księgarń w styczniu 2020 roku.

Są kości i ślady, które rzucają nowe światło na tajemnicze zaginięcie pary studentów.

Jednak zmowa milczenia trwa od lat.

Kiedy w podchełmżyńskim Grodnie opadają wieczorne mgły, komisarz Bernard Gross bada sprawę odnalezionych w pobliskim lesie kości. Nowe tropy zaprowadzą go do sprawy zagadkowego zaginięcia pary studentów sprzed szesnastu lat.

Im głębiej i dokładniej Gross będzie szukał, z tym większym trudem przyjdzie mu przedzierać się przez gąszcz traumatycznych wspomnień skłóconych ze sobą członków rodzin dwojga zaginionych. Prawda o tamtych zdarzeniach okaże się wstrząsająca.

Zadra to mroczna opowieść o niszczącej sile miłości, ale też o śmierci, która przedwcześnie zabierając bliskich, strąca w otchłań samotności.

To zaledwie garstka z czekających nas literackich dobroci zaraz po Nowym Roku. O kolejnych wkrótce Was poinformujemy, bo jest tego naprawdę sporo. Jeśli cały 2020 będzie obfitował w tak interesujące książki, to możemy założyć, że przynajmniej pod względem czytelniczym ten rok zapowiada się naprawdę świetnie. 

Źródło: wszystkie cytaty pochodzą z opisów wydawców, opracowanie własne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ