Kora i jej Madonny

Kora od lat jest jedną z najbardziej wyrazistych i kontrowersyjnych postaci na polskiej scenie muzycznej. Regularnie szokuje swoimi nietuzinkowymi wypowiedziami i stylizacjami, z drugiej strony uwodząc słuchaczy poetyckimi i pełnymi wrażliwości tekstami piosenek. Niejedna osoba może być zatem zaskoczona gdy usłyszy, że artystka od kilku lat w wolnych chwilach maluje… Madonny. Kolorowe figurki autorstwa Kory były już nawet sprzedawane na aukcjach, a ich kolekcja ciągle się powiększa.

http://magicmadonna.com/
Przygoda Kory z Madonnami rozpoczęła się już latach dziewięćdziesiątych, podczas wizyty zespołu Maanam na meksykańskiej wyspie Cozumel. Egzotyczna kultura sakralna Meksyku oraz znajdująca się pod wodami Morza Karaibskiego figura Matki Boskiej z Gwadelupy zainspirowały artystkę do całego przedsięwzięcia. Korę poruszyły również kolory meksykańskich Madonn, kontrastujące swoją wielobarwnością z typowym dla Polski przedstawianiem Matki Boskiej o jasnej twarzy, w błękitno-białym płaszczu.


Madonny Kory dedykowane są różnym kulturom: islamskiej, hinduskiej, chińskiej… Mają twarze i szaty w najróżniejszych kolorach, niektóre z nich są bogato zdobione, inne bardziej proste. W kolekcji znajdziemy między innymi Królową Nigru, Królową Ekwadoru, Królową Bałtyku czy Królową Saharyjską. Każda z nich jest wyjątkowa i zachwyca nie tylko nietuzinkowym doborem barw, ale również ekspresją, którą dzięki temu doborowi zyskuje.


Jedną ze swoich Madonn, utrzymaną w tonacji żółto-niebieskiej, Kora zadedykowała mieszkańcom Ukrainy walczącym o niepodległość. Została ona sprzedana na aukcji internetowej, a cały dochód przeznaczono na pomoc osobom poszkodowanym podczas zamieszek na Majdanie.


Działalność madonnowa, jak określa swoją pasję artystka, jest dla niej odskocznią od obowiązków zawodowych i scenicznych. Zwłaszcza w czasie rekonwalescencji po chorobie nowotworowej Kora znajdowała w malowaniu ukojenie i spokój.


Wszystkie Madonny zobaczyć można na stronie http://magicmadonna.com/.

Joanna Bochnia 


ZOSTAW ODPOWIEDŹ