Jak nasze ciało wpływa na mózg?

Ciekawi?

Jak dotąd mówiono raczej o tym, jak umysł wpływa na nasze ciało. Podkreślając przy tym potęgę ludzkiego umysłu oraz nieskończone możliwości naszego mózgu. To jest wiadome, w końcu nasze ciało jest po prostu dostosowane do poddawania centrum dowodzenia w głowie, jakim jest mózg. Oczywiście jeśli nasz organizm nie jest chory i działa prawidłowo. Tym razem jednak skupiono się na udowodnieniu, że taki układ zadziała także w drugą stronę. Co oznacza, że nasze ciało take podpowiada mózgowi o jego działaniach.

Wiadomo nie od dziś, że umysł i ciało są od siebie zależne. Jednak to ciało odpowiada za ważniejsze funkcje – bierze udział w poznawczych procesach, dzięki zmysłom – bodźcom, które odbiera. Sygnały, które płyną z naszego ciała podrzucają mózgowi coś na zasadzie „instrukcji” – jak się zachować w odpowiedniej sytuacji. Klarowna więc staje się zależność, że to ciało jest oknem na świat, dla naszej głowy.

W jaki sposób nasze ciało wpływa na mózg? Oto kilka konkretnych przykładów:

1. Wyprostowane plecy -dominująca postawa:

Wyprostowana sylwetka automatycznie wpływa na nasz lepszy odbiór. Wpływa ona także na fakt, że stajemy się psychicznie oraz fizycznie silniejsi. Udawanie takiej postawy, w jakimś stopniu dodaje nam pewności siebie. Świadczy o tym na przykład fakt, że w momencie nieprzyjemnych badań, prostując plecy obniża się odczuwanie bólu. Badania, które zostały przeprowadzone pokazują, że świadome przyjęcie takiej sylwetki – wyprostowane plecy, wypchnięte piersi na przód, często też zaciśnięte dłoni w pięści, daje efekt zwiększenia poziomu testosteronu, oraz obniżenia stężenia kortyzolu. Te hormonalne zmiany są wystarczające, aby dodać sobie odwagi, a także wiary w siebie, oraz zwiększyć prawdopodobieństwo podejmowania ryzykownych zachowań, jak i tolerancji na ból.

2. Uśmiech – naturalny poprawiacz humoru:

Mimika wskazująca na podniesione kąciki ust, ma wpływ na nasze emocje. Dzięki uśmiechowi wysyłamy do naszego mózgu sygnały, że wszystko jest ok. Co z kolei automatycznie poprawia nam nastrój. Dzięki temu także jesteśmy łagodniejsi dla ludzi. Przeciwne działanie – smutny wyraz twarzy, przyciąga zły humor.

3. Dyskomfort ciała – zaniżona ocena sytuacji:

Przykładem jest noszenie na plecach ciężaru – przez niego dużo gorzej oceniamy dystans, jaki został do przebycia. Wszystko jest winą dyskomfortu i ciężaru. Droga ciągnie się w nieskończoność, natomiast każda napotkana górka dużo bardziej stroma. Właśnie dlatego zaczynamy wówczas iść dużo mniej efektywnie.

4. Skrzyżowanie rąk – znalezienie rozwiązania:

W momencie pojawienia się problem na naszej drodze, nie należy prosto siadać, a raczej skrzyżować ramiona – na piersi. Z przeprowadzonego eksperymentu wynika, że właśnie taka postawa jest w stanie ułatwić podejmowanie słusznych decyzji. Podczas badań, połowa grupy w czasie rozwiązywania zadania skrzyżowała ramiona, podczas gdy druga część grupy, ręce trzymała na udach. Ci pierwsi nieco dłużej rozmyślali nad problemem, jednak jednocześnie o 20% częściej podawali odpowiednie rozwiązania.

5. Słodki smaku sprawia, że jesteśmy milsi:

To nie jest chyba niespodzianką. Dzięki czekoladzie jesteśmy bardziej łaskawi dla innych. Gorzka kawa natomiast przynosi odmienne efekty. W badaniach wyszło także, że ostre produkty zaostrzają nasze oceny, a słodkie sprawiają, że jesteśmy życzliwi wobec innych.

6. Żucie gumy wpływa na poprawę pamięci?

Jednostajne poruszanie szczęką jest w stanie ułatwić koncentracje na problemach, które wymagają długotrwałych obserwacji. Usprawnia również pamięć słuchową oraz wzrokową. Żujący gumę, szybciej reagują, a także są dokładniejsi, i cechują się lepszą pamięcią – zarówno krótko jak i długoterminową.

7. Myślenie dotykowe jest niezwykle istotne:

Okazuje się, że trzymanie w dłoni przedmiotów ciepłych, miękkich oraz lekkich, oddziałuje na nas zupełnie inaczej, niż trzymanie trzymanie przedmiotów ciężkich, zimnych, i twardych. To, co jest cięższe, wydaje się nam lepsze i ważniejsze, w porównaniu z przedmiotami lżejszymi. CV, które leży na podkładce, automatycznie wydaje się być ważniejsze i bardziej wartościowe, od tego w koszulce, lub solo. Naukowcy udowodnili także, że w momencie w którym siedzimy na krześle z szorstkiego materiału, rozmowa, którą odbieramy wydaje się nam być trudniejsza, niż w momencie, w którym siedzimy w mięciutkim fotelu.

8. Czerwony kolor – kolor mobilizacji:

Czerwone ubrania albo wystroje wnętrz w kolorze czerwonym są wyjątkowo mobilizujące do działanie. Zarówno pod kątem fizycznym, jak i psychicznym. Według naukowców kolor czerwony wyzwala agresję. W związku z tym, na przykład sportowcy w czerwonych barwach, są bardziej zdeterminowani do osiągnięcia zwycięstwa.

9. Ilość gestów, pomagająca w osiągnięciu efektów w nauce:

Jak się okazuje, gestykulowanie jest pomocne w odtworzeniu informacji, czy przebiegu zdarzenia. Odświeża naszą pamięć, oraz jest pomocne w tworzeniu nowych pomysłów. Gesty mają także wpływ na naszą wyobraźnię. A to cenne między innymi w sytuacji urządzania wnętrza. Lubiący gestykulować, sprawniej rozwiązują zadania.

10. Prawa strona, kontra lewa:

Osoby, które posługują się prawą ręką, musząc wybierać pomiędzy dwoma kandydatami, zazwyczaj wybiorą osobę, znajdującą się po ich prawej stronie. To samo tyczy się leworęcznych. A przynajmniej tak wynika z eksperymentu, któremu zostało poddanych 13 praworęcznych osób, które były po udarach mózgu, oraz cierpiały na paraliż jednej ze stron ciała. Osoby sparaliżowane po lewej stronie, podczas testu lepsze symbole przestawiali na prawą stronę. Taka sama tendencja została zaobserwowana u osób sparaliżowanych na prawą rękę.

Jak się więc okazuje, nasze ciało jest równie istotne co nasz mózg. A więc dbaj o nie!

Źródło: https://ohme.pl/

Zobacz także:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ