Jak napisać dobre CV?

Dobre i przejrzyste CV to podstawa do znalezienia dobrej, wymarzonej pracy. Co w nim zawrzeć? Ile powinno zajmować miejsca? I czy warto koloryzować? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziecie w naszym artykule.

Źródło: 3xgglobalsolutions.com

Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją karierę to Twoje CV powinno zmieścić się na jednej kartce A4, natomiast jeśli posiadasz już pewne doświadczenie zawodowe pamiętaj, aby nie przekraczało ono dwóch stron. Jakie sekcje powinny znaleźć się w Twoim CV?

Przede wszystkim informacje o danych osobowych. Składają się na to oczywiście imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania, adres e-mail i telefon kontaktowy. Bardzo ważne jest to, aby podać adres, pod którym aktualnie mieszkasz, a nie ten, gdzie jesteś zameldowany. Dzięki temu pracodawca będzie miał możliwość oceny tego, czy mieszkasz daleko czy blisko od miejsca pracy. Najważniejsze jednak jest umieszczenie aktualnych danych kontaktowych! Bardzo często w CV można spotkać adresy e-mail, które mają śmieszne i infantylne nazwy. Najprawdopodobniej zakładane są one jeszcze w czasach gimnazjalnych. Przed rozpoczęciem szukania pracy warto założyć nowy adres, który będzie brzmiał profesjonalnie.

Kolejnym punktem w CV powinna być edukacja. Informacje o ukończonych szkołach podajemy w następującej kolejności: studia podyplomowe, studia magisterskie/licencjackie, liceum. W CV nie podajemy informacji o ukończeniu szkoły gimnazjalnej i szkoły podstawowej. Wpisując ukończone studia, oprócz nazwy szkoły należy pamiętać, aby zamieścić informację o wydziale, na którym studia się kończyło i nazwę kierunku. Wszystkie inne informacje, które mogą być istotne przy rekrutacji na dane stanowisko również warto wpisać, np. ukończone specjalizacje.

Tuż za edukacją powinno znaleźć się doświadczenie zawodowe. I tutaj wpisujemy wszystko, co do tej pory robiliśmy: obecną pracę, poprzednie stanowiska, staże, praktyki, prace wakacyjne, dorywcze. Oczywiście wszystko podajemy w odwróconej kolejności – od ostatnich do najdawniejszych stanowisk. Pamiętajcie, że przy nazwie firmy należy podać również w jakiej działa branży, jaki był zakres obowiązków, pełnione stanowisko. Jeśli Twoje doświadczenie zawodowe jest bogate, wybierz do CV tylko te pozycje, które są najlepsze z punktu widzenia pracodawcy.

Języki to w dzisiejszych czasach bardzo ważna kwestia. Na szczycie listy umieść te, które znasz najlepiej. Wypisując je podejdź krytycznie do tej kwestii, bo najprawdopodobniej Twoje umiejętności zostaną zweryfikowane na rozmowie kwalifikacyjnej.

Jeśli posiadasz jakieś dodatkowe umiejętności: certyfikaty, prawo jazdy, szkolenia, znajomość programów to należy to dopisać właśnie w tej sekcji. Ta część często jest lekceważona podczas tworzenia CV, a tak naprawdę tutaj można się bardzo wykazać wiedzą i umiejętnościami praktycznymi. Zadbajmy więc o to, aby rzetelnie podejść do tej części CV.

I na koniec zostały zainteresowania. Ta kwestia wzbudza wiele kontrowersji. Jedni uważają, żeby to pomijać, a drudzy wręcz przeciwnie. Warto zadbać o tę sekcję, jeśli masz naprawdę oryginalne hobby, np. trenujesz taniec brzucha lub uprawiasz krav magę. Natomiast jeśli interesuje Cię film i muzyka – lepiej pomiń tę część CV.

Na samym dole kartki standardowo powinna znaleźć się klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych. Dzięki temu pracodawca będzie mógł umieścić Twoje CV w bazie danych.

Warto zadbać o to, aby CV było estetyczne i przejrzyste. Najlepiej napisane jedną czcionką, nazwy poszczególnych sekcji mogą być pogrubione. Bardzo ważną rzeczą w CV jest zdjęcie, które musi być wyraźnie i przede wszystkim aktualne.

Jeśli chodzi o stworzenie dobrego CV to trzeba poświęcić na to troszkę czasu, ale efekty mogą być naprawdę zadowalające.

Patrycja Ceglińska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ