Jak dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej?

Niejeden z nas zostając zaproszonym na rozmowę kwalifikacyjną w pierwszej chwili czuje niesamowitą euforię, ale za moment przychodzi stres i pytanie: co zrobić żeby wypaść jak najlepiej? Jak zdobyć wymarzoną posadę, podczas gdy rynek pracy wcale nie jest taki kolorowy jak się nam wydaje? Istnieje kilka top trików aby dostać pracę marzeń.

www.mbadataguru.com 

Komunikatywność

Rozmowa kwalifikacyjna to porozumiewanie się dwóch osób: kandydata i pracodawcy, bez komunikatywności nie ma rozmowy. Mile widziane są zdania dłuższe niż „tak” lub „nie”.

 

Samoświadomość

Przed spotkaniem warto zrobić rachunek sumienia i odpowiedzieć sobie na pytanie „kim jestem?” Warto zastanowić się nad swoimi umiejętnościami i jakie są nasze kwalifikacje, najważniejsze aby wiedzieć, z czym przychodzimy i co możemy zaoferować danej firmie.

 

Utrzymuj kontakt wzrokowy

Patrzmy w oczy, ale bez przesady, pracodawca może czuć się zakłopotany i niechętnie przyjmie do pracy kogoś, kto będzie nad nim dominował.

 

Uśmiech 
Zdecydowanie chętniej pracuje się z miłymi osobami, więc uśmiech jest jak najbardziej wskazany. Unikajmy jednak nad wyraz szczerego uśmiechu z „wystawionymi na pokaz zębami”.

 

Znajomość firmy i branży

Znajomość firmy i branży, w której chcemy pracować to podstawa, daje nam to przewagę nad konkurentami. Przed rozmową kwalifikacyjną warto wnikliwie przejrzeć stronę internetową przedsiębiorstwa, w którym ubiegamy się o pracę.

 

Gotowe odpowiedzi

Pracodawca może nas zaskoczyć dziwnymi pytaniami, najlepiej jest przygotować sobie gotowe odpowiedzi na pytania, których się najmniej spodziewamy. Jeżeli zapyta nas o wady, najlepiej jest odwrócić kota ogonem i powiedzieć, że takowa wada traktowana jest przez wiele osób jako zaleta.

 

Bez prywaty

Pamiętajmy, że rozmowa kwalifikacyjna to nie spotkanie towarzyskie. Nie poruszajmy prywatnych tematów, sprawy prywatne nie zawsze interesują naszego przyszłego pracodawcę.

 

Nie kłam 

Kłamstwo ma krótkie nogi, a wszystkie naciągnięcia w CV da się zweryfikować.

 

Agata Kisło

ZOSTAW ODPOWIEDŹ