Grand Press Photo 2015

Znamy wyniki prestiżowego konkursu fotograficznego Grand Press Photo, w którym co roku o nagrody rywalizują ze sobą polscy fotoreporterzy, zarówno ci pracujący w redakcjach prasowych i agencjach fotograficznych, jak i freelancerzy. W tym roku o nagrody rywalizowało ze sobą aż 4,9 tys. fotografii, spośród których wyłoniono zwycięzców w sześciu kategoriach.

fot: materiałt prasowe organizatora

Konkurs organizowany jest od 2005 roku przez miesięcznik „Press”. Tradycyjnie przewodniczącym jury został laureat World Press Photo – w tym roku był to Christopher Moriis, fotoreporter miesięcznika „Time” i współzałożyciel agencji VII Photo. Prócz niego w jury zasiadali: Piotr Andrews, Krystian Bielatowicz, Sławomir Kamiński („Gazeta Wyborcza”), John MacDougall (Agence France Presse) i Andrzej Zygmuntowicz.

Nagrody przyznawano zarówno za zdjęcia pojedyncze, jak i za fotoreportaże, a dotychczasowe kategorie, Wydarzenia, Życie codzienne, Ludzie, Sport, Środowisko, Portret sesyjny, uzupełniono o kategorie Zdjęcie 10‑lecia i Kultura i człowiek.

Wyniki konkursy Grand Press Photo 2015

Zdjęcie Roku 2015

Maciej Moskwa, Testigo Documentary. Zdjęcie z fotoreportażu obrazującego skutki ataku Państwa Islamskiego (ISIS) na kurdyjskie miasto Kobane w północnej Syrii.

1 grand life4style

Zdjęcie pojedyncze – zwycięzca w kategorii WYDARZENIA

Jacek Szydłowski, „Dziennik Wschodni”. Maniewicze, Ukraina. Siergiej Knysz, nauczyciel historii w miejscowej szkole podstawowej, żegna się z matką i siostrą przed wyjazdem na front w rejon Ługańska.

2 grand life4style

Zdjęcie pojedyncze – zwycięzca w kategorii ŻYCIE CODZIENNE

Michał Patroń, Forum Polska Agencja Fotografów. Lublin. Podczas parady inaugurującej Carnaval Sztuk-Mistrzów radość dzieci wywołało uruchomienie maszyny do robienia dymu.

3 grand life4style

Zdjęcie pojedyncze – zwycięzca w kategorii LUDZIE

Tomasz Lendo, inPro. Ostrołęka. Dariusz Maciak, przewodniczący rady miasta poprzedniej kadencji, podczas ciszy wyborczej przegląda informacje internetowe, w napięciu oczekując na pierwsze wyniki wyborów.

4 grand life4style

Zdjęcie pojedyncze – zwycięzca w kategorii SPORT

Piotr Pędziszewski. Poznań. Kleber Koike Erbst świętuje swoje zwycięstwo na gali KSW 30 w Poznaniu, gdzie rozprawił się z Anzorem Azhievem.

5 grand life4style

Zdjęcie pojedyncze – zwycięzca w kategorii ŚRODOWISKO

Tomasz Gudzowaty, „National Geographic Polska”. Południowa Georgia. Kolonia pingwinów królewskich w Golden Bay.

6 grand life4style

Zdjęcie pojedyncze – zwycięzca w kategorii KULTURA I CZŁOWIEK

Adrian Jaszczak, Kostrzyn nad Odrą. Para uczestników festiwalu Przystanek Woodstock odpoczywająca w pobliskim lesie.

7 grand life4style

Zdjęcie pojedyncze – zwycięzca w kategorii PORTRET SESYJNY

Marcin Giżycki, Agencja Fotograficzna East News. Warszawa. Aktor Robert Więckiewicz.

8 grand life4style

Fotoreportaż – I miejsce w kategorii WYDARZENIA

Kuba Kamiński, Polska Agencja Prasowa. Ukraina. Na zdjęciu: mężczyzna szuka schronienia w szybie wentylacyjnym w trakcie ostrzału moździerzowego jednego z osiedli mieszkalnych w Słowiańsku.

9 grand life4style

Fotoreportaż – I miejsce w kategorii LUDZIE

Wiktor Kubiak, Agencja Fotograficzna Edytor. Katowice. To opowieść o hali, w której przez niemal pół wieku trenowali wychowankowie klubu bokserskiego 06 Kleofas Katowice. Na zdjęciu Bartłomiej Grafka, bokser.

10 grand life4style

Fotoreportaż – I miejsce w kategorii ŚRODOWISKO

Arkadiusz Gola, „Dziennik Zachodni”. Hałdy węgla kamiennego na Górnym Śląsku. Na zdjęciu: Ruda Śląska Nowy Bytom, hałda przy ul. Niedurnego.

11 grand life4style

Zwycięzca w kategorii PROJEKTY DOKUMENTALNE

Maciek Nabrdalik, VII Photo. „Dziedzictwo”. Jest to studium przypadku wielodzietnej rodziny mieszkającej na warszawskim Grochowie.

12 grand life4style

NAGRODA NIKONA

Jakub Wosik, Agencja Fotograficzna Reporter. Pruszków. Kolarz przygotowujący się do wyścigu z modelem samolotu podczas Mistrzostw Świata FAI Halowych Modeli Akrobacyjnych w Pruszkowie.

13 grand life4style

Źródło: materiały prasowe organizatora.

_____________________

 

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ