Fakty i mity pielęgnacji włosów

Piękne i lśniące włosy są ozdobą każdej kobiety, dlatego tak dużą wagę przykładamy do ich pielęgnacji. Niestety wiele powszechnie znanych teorii dotyczących sposobu dbania o nie, ma niewiele wspólnego z prawdą. Jak właściwie pielęgnować włosy, żeby im nie zaszkodzić?

źródło: pinterest.com

Codzienne szczotkowanie włosów przyspiesza ich wzrost

Szczotkowanie włosów nie tylko nie przyspiesza wzrostu włosów, ale i może uszkodzić ich delikatną strukturę. Zamiast częstego szczotkowania należy wykonywać codzienny masaż głowy – najlepiej bezpośrednio podczas mycia włosów. Pobudzi on ukrwienie skóry głowy i ją dotleni, sprawiając, że składniki zawarte w kosmetykach pielęgnacyjnych lepiej się wchłoną. Żeby zapobiec łamaniu i rozdwajaniu włosów, należy unikać związywania i czesania kiedy są mokre. To rozciąga i osłabia ich strukturę. Nie powinno się też stosować plastykowych szczotek do włosów, ponieważ  są zbyt szorstkie dla powierzchni włosa i mogą powodować uszkodzenie łusek. Każdy włos posiada zewnętrzną osłonę, która go chroni. Kiedy łuska ta ulega zniszczeniu, struktura włosa zaczyna się łamać, a tysiące cieniutkich włókien zaczynają się strzępić. 

Odżywki i maski na rozdwojone końcówki

Być może to się może niektórym wydać dziwnie, ale jeżeli chcesz aby twoje włosy urosły musisz je podciąć. Jeśli twoje włosy są w idealnej kondycji możesz dać im spokojnie rosnąć, jeśli jednak są suche i łamliwe, a końcówki włosów rozdwojonelepiej zainterweniować od razu. W przeciwnym razie twoje włosy i tak będą stopniowo się skracać, ponieważ rozdwojone końcówki odłamują się, a osłabiony włos będzie rozdwajać się aż po skórę głowy w tempie szybszym niż wzrost. Niestety żadne preparaty kosmetyczne nie pomogą w odbudowaniu rozdwojonych końcówek. Niezbędna jest wizyta u fryzjera.

Nie wszystkie szampony i odżywki są sobie równe

Niektóre produkty do pielęgnacji włosów kupowane w drogeriach mogą wyrządzić trwałe szkody na naszych włosach. Na przestrzeni lat popularne na rynku marki zwiększyły stosowanie silikonów, siarczanów i parabenów w swoich kosmetykach. Są to składniki szybko poprawiające kondycję włosów, lecz nie jest to efekt długotrwały. Warto zapytać w aptece o delikatny produkt dostosowany do naszych potrzeb. Dobry szampon i odżywka są niezbędne do odnowy naszych włosów zniszczonych przez codzienne zanieczyszczenia, przyrządy do stylizacji i farbowanie. Produkty przeznaczone do profesjonalnego użytku mają wyższą jakość, zawierają bardziej skoncentrowane składniki odżywcze, dzięki którym zapewniają bardziej intensywną ochronę.

Codziennie mycie włosów jest szkodliwe

Włosy myjemy wtedy, gdy tego potrzebują. Każdy powinien indywidualnie określić potrzeby swoich włosów i dobrać odpowiednią pielęgnację. Częste mycie włosów nie tylko nie jest szkodliwe, ale wręcz działa korzystnie, gdyż zapobiega chorobom skóry głowy, takim jak np. łojotokowe zapalenie skóry, które może spowodować zwiększenie wypadania włosów. Odpowiednio dobrany szampon do posiadanego rodzaju włosów nie wysuszy ich, nawet wtedy, jeśli myje się je codziennie. Najlepiej stosować delikatne produkty z niskim pH. Warto też pamiętać o nakładaniu odżywki bez spłukiwania na końcówki oraz regularnym stosowaniu maseczki do włosów: raz w tygodniu przy włosach suchych, dwa razy w miesiącu przy normalnych, a raz przy tłustych.

Beata Mironow

ZOSTAW ODPOWIEDŹ