Domowa pielęgnacja stóp

stopy duze sporteuroStopy niosą nas przez życie. Obliczono, że w ciągu życia pokonujemy odległości odpowiadające trzykrotnej długości równika. Za to należy się nagroda: kąpiele stóp, peelingi i lotiony utrzymują nasze stopy w zdrowiu i nadadzą im ładny wygląd.

Z uwagi na to, że wyjazdy nad jezioro i morze coraz bliżej zwróćmy uwagę na część ciała, którą przez długi czas chowaliśmy w ciepłych butach.

Lotion do codziennego stosowania:

Zagotowujemy w 250ml mleka pełną garść liści mięty pieprzowej i 2 łyżki liści rozmarynu. Parzymy 15 minut i schładzamy. Po odcedzeniu dodajemy 3 krople olejku z mięty pieprzowej. Wlewamy lotion do zamykanej butelki. Rano i wieczorem nacieramy nim stopy. Przechowujemy w lodówce do 4 tygodni.

Peeling stóp:

Usuwa złuszczony naskórek i sprawia, że skóra jest gładka i elastyczna: mieszamy 1 łyżkę olejku migdałowego, 1 łyżeczkę soli morskiej i 3 krople olejku eukaliptusowego. Wcieramy mieszankę przez kilka minut w stopy, następnie spłukujemy. Nadaje się jako zabieg poprzedzający pedikiur.

Aby uniknąć bolących odcisków, od czasu do czasu usuwamy zrogowaciały naskórek, najlepiej po kąpieli. Aby go zmiękczyć, możemy stosować krem z łoju jelenia. Po delikatnym starciu naskórka nacieramy stopy oliwą z oliwek, przez co skóra staje się elastyczna. W żadnym razie nie wolno wycinać naskórka, ponieważ może to prowadzić do niebezpiecznych infekcji.

Zmęczone, zniszczone i obolałe stopy:

Masaż zmęczonych stóp: mieszamy 2 łyżki olejku migdałowego z 3 kroplami olejku lawendowego. Delikatnie masujemy stopy okrężnymi ruchami. Rozpoczynamy od podeszwy i przesuwamy się od palców w kierunku pięty. Następnie masujemy podbicie.

Olejek do masażu: mieszamy w naczyniu zanurzonym w gorącej wodzie 3 łyżki oliwy z oliwek, 1 łyżeczkę octu jabłkowego, ½ łyżeczki olejku rumiankowego i ½ łyżeczki ałunu. Po schłodzeniu wcieramy w stopy.

Orzeźwiająca kąpiel dla zmęczonych i spuchniętych stóp: zagotowujemy 1 litr wody z 2 pełnymi garściami kwiatu dzikiego bzu i garścią liści mięty pieprzowej. Po schłodzeniu i odcedzeniu wlewamy wywar do miski i moczymy w nim stopy przez 10 minut.

Kąpiel lecznicza: napełniamy miskę letnią wodą i dodajemy kilka kropli olejku rumiankowego lub lawendowego.

Zmęczonym stopom możemy pomóc nawet gdy jesteśmy w podróży. W tym celu wkładamy do butów świeże liście paproci, a przy obolałych stopach liście babki lancetowatej.

Urszula Rudzińska, fot.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ