Dlaczego warto jeść ryby?

Ryby są bogatym źródłem niezbędnych w naszej diecie dobroczynnych kwasów tłuszczowych i witamin. Odgrywają dużą rolę w profilaktyce wielu chorób. Odpowiednio przyrządzone i doprawione są także świetnym pomysłem na posiłek.

insideguide.co.za

Korzyści wynikające ze spożycia ryb

Ryby zawierają wiele cennych dla Twojego zdrowia składników odżywczych. Najważniejszymi z nich są wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny omega–3. Kwasom tym przypisuje się zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza miażdżycy, nadciśnienia czy chorób układu krążenia. Działanie prozdrowotne ryb wynika także z zawartości witamin A, D i E. Witaminy A i E są naturalnymi przeciwutleniaczami, które zwalczają wolne rodniki, a tym samym wzmacniają system odpornościowy i opóźniają procesy starzenia Twojego organizmu. Natomiast witamina D odpowiada za gospodarkę wapniowo-fosforową organizmu, a w związku z tym ma wpływ na prawidłowy rozwój i mineralizację kości. Ryby są również bogatym źródłem białka. Spożywanie ryb traktowane jest w ostatnim czasie jako jedna z najskuteczniejszych metod profilaktyki antynowotworowej i antyzawałowej. Jedząc ryby możesz odnieść także inne korzyści, ponieważ mają pozytywny wpływ na wzrok i posiadają właściwości przeciwzapalne. Są dobrym sposobem na chandrę, gdyż działają antydepresyjnie. Spośród innych zalet wynikających z jedzenia ryb wyróżnić można poprawę pamięci i koncentracji.

Podział ryb na chude i tłuste

Ryby chude to takie, które zawierają mniej niż 8g tłuszczu/100g ryby. Należą do nich: flądra, mintaj, dorsz, morszczuk, halibut biały, karp i pstrąg strumieniowy. Spośród nich najmniejszą wartość energetyczną ma mintaj, a najniższą zawartością cholesterolu charakteryzuje się halibut biały. Za ryby tłuste uważa się takie, u których zawartość tłuszczu jest powyżej 9g/100g ryby. Zaliczane są do nich: łosoś, śledź, makrela, węgorz, tuńczyk, sardynka i pstrąg tęczowy. Najbardziej kaloryczny spośród nich jest węgorz i on także zawiera najwięcej cholesterolu. Na drugim miejscu pod względem kaloryczności plasuje się łosoś. Jeśli chodzi o zawartość cholesterolu największą zawartość po węgorzu ma sardynka.

Czosnkowa pasta z tuńczyka

Składniki:

puszka tuńczyka w sosie własnym, 2 jajka ugotowane na twardo, 3 łyżki majonezu, szczypiorek, szalotka, 2 ząbki czosnku, sól i pieprz.

Sposób przyrządzenia:

W pierwszej kolejności odcedź tuńczyka i rozdrobnij bardzo dokładnie widelcem. Posiekaj drobno jajka, szalotkę, szczypiorek i czosnek. Wymieszaj wszystkie składniki i dopraw wedle uznania.

Pstrąg pieczony w migdałach

Składniki:

2 filety z pstrąga, 2 łyżki płatków migdałowych, opakowanie mrożonego szpinaku w liściach, łyżeczka soku z cytryny, czosnek, zioła prowansalskie, pieprz.

Sposób przyrządzenia:

Skropioną wcześniej sokiem z cytryny rybę, dopraw ziołami prowansalskimi, pieprzem i czosnkiem, następnie zawiń w folię aluminiową i odstaw na 30 minut. Upraż migdały na suchej teflonowej patelni. Rozmroź szpinak na osobnej patelni, podgrzewając go na niewielkim ogniu. Przypraw go delikatnie czosnkiem i pieprzem. Rybę zawiniętą w folię wstaw do nagrzanego piekarnika i piecz przez 20 minut w temperaturze 180 stopni. Na talerzu połóż jako pierwszy szpinak, na nim ułóż pstrąga, którego posyp uprażonymi wcześniej migdałami.

Nasza rada

Nieprzyjemnego zapachu ryby unikniesz, jeśli przed przyrządzeniem skropisz ją sokiem z cytryny. Kupując rybę zwróć uwagę na jej zapach i wygląd. Świeża ryba ma błyszczące, niezamglone i wypukłe oczy oraz czerwone skrzela. Jeśli ryba ma wklęśnięte i mętne oczy oraz wyblakłe lub sine skrzela, świadczy to o zbyt długim przechowywaniu jej w sklepie.

Źródło: izz.waw.pl

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ