Masz kota? Oto książki, które powinieneś przeczytać

Masz kota? Oto książki, które powinieneś przeczytać

Jeśli posiadcie kota, na pewno wielokrotnie przyglądaliście się jego zachowaniom i zastanawialiście się, dlaczego Wasz kot robi tak, a nie inaczej. Pewnie przynajmniej raz w życiu przyszło Wam do głowy pytanie: „O czym myśli mój kot?”. Nie musicie się dłużej głowić. Przedstawiamy książki o kotach, które odpowiedzą na Wasze pytania. Oto książki, które każdy właściciel kota powinien przeczytać.

Masz kota? Oto książki, które powinieneś przeczytać
Fot. Pixabay

Masz kota? Oto książki, które powinieneś przeczytać

Koty to fascynujące zwierzęta, o których mówi się, że chadzają własnymi ścieżkami, nie przywiązują się do ludzi i są fałszywe oraz złośliwe. Jeśli mimo posiadania własnego mruczka, też tak uważacie, to zdecydowanie warto sięgnąć po „kocią literaturę”. Pozwoli Wam ona zrozumieć, że kot, jak każda istota, ma swoje wady, ale żadna z nich nie jest wrodzona i genetycznie do nich przypisana. Kocie zachowania wynikają bowiem z bodźców ze środowiska i z konkretnych sytuacji. Jeśli więc chcecie lepiej zrozumieć swojego kota, przeczytajcie którąś z naszych propozycji. Dowiecie się z nich znacznie więcej niż tylko jak odczytywać sygnały, które koty dają nam swoimi ogonami. A zrozumienie to pierwszy krok do poprawy Waszego wspólnego życia. 

Kot w domu. Instrukcja obsługi – Barbara Sieradzan

Wydawnictwo RM, rok wydania: 2019

Masz kota? Oto książki, które powinieneś przeczytać
Fot. Wydawnictwo RM

Barbara Sieradzan ma na swoim koncie zaledwie tę jedną książkę, związana jest jednak z miesięcznikiem „Kocie sprawy”. W życiu posiadała niejednego mruczka, dlatego książka ‘Kot w domu” jest bardzo osobista, bo oparta na własnych doświadczeniach, ale mimo to uniwersalna. Na pewno niejeden właściciel kota, znajdzie tu rozwiązanie dla nurtujących go kwestii związanych z kocimi charakterami.

To nie jest poradnik o wychowywaniu kota. To jest książka o tym, jak go nie wychowywać, ponieważ wychowywanie tego czworonoga nie ma żadnego sensu. To poradnik o tym, jak zrozumieć kota i umieć się z nim dogadać ku obopólnej korzyści.

Zastanawiasz się nad adopcją kota, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Albo może masz już jednego, dwa… czy małe stado w domu i zastanawiasz się, jak poradzić sobie z podawaniem leków, wyjściami do weterynarza czy drapaniem tapicerki? A może po prostu chcesz lepiej zrozumieć swojego kota i być dla niego lepszym opiekunem?

W tej książce znajdziesz propozycję rozwiązań problemów, z którymi spotyka się większość kocich opiekunów. 

„Kot w domu” to nie jest zwykły poradnik, to niezwykle pouczająca opowieść o życiu z kotami, przy której będziecie się śmiać i płakać, i z całą pewnością wyciągniecie z niej dużo kociej mądrości.

Co wie twój kot? Poznaj sposób rozumienia świata przez koty – Sally Morgan

Wydawnictwo Alma-Press Sp. z o.o., rok wydania: 2019

Masz kota? Oto książki, które powinieneś przeczytać
Fot. Wydawnictwo Alma-Press

Złotówka ze sprzedaży każdego egzemplarza tej książki zostanie przeznaczona na zakup karmy i ciepłych koców na zimę dla schroniska dla zwierząt w Korabiewicach. Akcję „Świąteczna micha” organizuje wydawnictwo Alma-Press we współpracy z Fundacją VIVA!. Pod opieką schroniska w Korabiewicach znajduje się już blisko czterysta zwierząt. Akcja „Świąteczna micha” potrwa do końca 2019 roku. Zgodnie z obietnicą wydawnictwa, w przypadku wyczerpania nakładu książki zostaną dodrukowane.

Czy koty rzeczywiście wyczuwają, kiedy ktoś umiera albo kiedy ma nastąpić trzęsienie ziemi?

Zmysły kota są znacznie czulsze od ludzkich. Koty słyszą dźwięki z większych odległości i w szerszym zakresie częstotliwości; mają bardziej wrażliwy węch i lepsze widzenie obwodowe, a ich wąsy czuciowe potrafią wyczuć niewielkie nawet zmiany ciśnienia atmosferycznego. Nic zatem dziwnego, że twój kot podbiega czasem do drzwi zanim zauważysz, że ktoś się zbliża.

Książka „Co wie twój kot” bada fascynujący świat kociej percepcji. Omawia dokładnie pięć podstawowych zmysłów i pokazuje świat z kociego punktu widzenia, dzięki czemu łatwiej ci będzie komunikować się z pupilem. Znajdziesz tu także praktyczne testy, które pozwolą ci ocenić jego inteligencję, a nawet pobudzić ją do rozwoju. I wreszcie, poznasz odpowiedź na pytanie nurtujące właścicieli najinteligentniejszych kotów: czy on posiada szósty zmysł?

Kocie mojo, czyli jak być opiekunem szczęśliwego kota – Jackson Galaxy, Mikel Delgado

Wydawnictwo SQN, rok wydania: 2019

Masz kota? Oto książki, które powinieneś przeczytać
Fot. Wydawnictwo SQN

Jackson Galaxy jest gospodarzem znanego na całym świecie programu telewizji Animal Planet „Kot z piekła rodem”. Galaxy jest z felinologiem i kocim behawiorystą. Ujarzmił już niejednego szalonego domowego czworonoga. Jackson Galaxy nazywany jest „zaklinaczem kotów”, bowiem pomógł już wielu właścicielom okiełznać złośliwe i agresywne osobniki. Jest to więc właściwa osoba do napisania książki o tym, jak współżyć z kotem i jak go zrozumieć. Galaxy traktuje kota nie jako domowego zwierzaka, a jako równoprawnego członka rodziny. A o tych ostatnich przecież każdy z nas się troszczy i chce dla nich jak najlepiej. I według Jacksona Galaxy tak samo powinniśmy traktować nasze koty.

Mojo to pewność siebie, którą kot przejawia, gdy czuje się swobodnie i może się zachowywać w zgodzie ze swoimi instynktami. Gdy pewności siebie brak, pojawiają się problemy: agresja, lękliwość, załatwianie się poza kuwetą. Pomoc w odkryciu i wykorzystaniu kociego mojo – oto misja Jacksona Galaxy.

Ta książka to fascynująca podróż po kocim świecie, a także skarbnica wiedzy na temat opieki nad mruczkami. Od zapewnienia kociętom właściwego startu w sensie społecznym do troski o seniorów, „Kocie mojo” prezentuje całe spektrum fizycznych i emocjonalnych potrzeb kotów – podejmuje tematy takie jak pielęgnacja, żywienie, zabawa czy bezstresowe wizyty u weterynarza.

Pozycja obowiązkowa dla każdego odpowiedzialnego opiekuna.

Sekretny język kotów – Susanne Schötz

Wydawnictwo Kobiece, rok wydania: 2019

Masz kota? Oto książki, które powinieneś przeczytać
Fot. Wydawnictwo Kobiece

Najnowsza, bo wydana w listopadzie tego roku, publikacja skierowana do wielbicieli kotów. Susanne Schötz jest jedną z twórczyń projektu skierowanego na zrozumienie, jak koty i ludzie używają melodii (intonacji) i rytmu do komunikacji ze sobą. Celem tego projektu jest zbadanie komunikacji pomiędzy kotami i ludźmi. Badania skupiają się na weryfikacji, w jaki sposób głos, jego intonacja i sposób mówienia – zarówno w ludzkiej mowie, jak i w kociej wokalizacji, wpływają na głosową komunikację. Więcej szczegółów na ten temat można znaleźć na stronie projektu.

Co mówi do ciebie twój kot? Czy jego słodkie pomrukiwanie oznacza, że wyznaje ci miłość, czy właśnie planuje podbój twojego mieszkania?

Może mruczeć, fukać, prychać, a nawet krzyczeć lub dać długi koncert wycia. O tak, twój kot ma wiele do powiedzenia.

Susanne Schötz, profesor szwedzkiego Uniwersytetu w Lund, postanowiła zbadać kocią mowę. W swojej przełomowej książce udowadnia, że koty rozmawiają nie tylko ze sobą, ale także ze swoimi opiekunami. Dzięki jej spostrzeżeniom i wskazówkom:

  • rozszyfrujesz mowę swojego kota
  • poznasz lepiej jego potrzeby: kiedy chce być samotności lub wymaga pieszczot
  • zrozumiesz jego zachowanie w codziennych sytuacjach.

O czym myślą koty. Kocie sekrety oczami naukowców – Thomas McNamee

Wydawnictwo Nasza Księgarnia, rok wydania: 2018

Masz kota? Oto książki, które powinieneś przeczytać
Fot. Wydawnictwo Nasza Księgarnia

Choć jest to pozycja podparta wieloma naukowymi publikacjami, których listę można znaleźć w obszernej bibliografii, napisana jest językiem przystępnym i zrozumiałym. Thomas McNamee został zainspirowany do napisania tej powieści przez… zagubioną kotkę, którą bacznie obserwował. Za napisanie tej książki McNamee otrzymał stypendium Guggenheima, które zostało mu przyznane jeszcze w trakcie jej powstawania.

Oddajemy im własną poduszkę, ale czy naprawdę je rozumiemy? W swojej fascynującej opowieści Thomas McNamee rozszyfrowuje jedna po drugiej kocie tajemnice, przytaczając nieznane szerszemu ogółowi badania naukowców, a także powołując się na osobiste doświadczenia – kociarza ekstraklasy.

Czy ludzki i koci mózg działają identycznie? Czy koty są lepszymi od ludzi towarzyszami dla osób chorujących na depresję? I czy rzeczywiście do komunikacji z człowiekiem używają specjalnego języka, do każdego z nas zwracając się nieco inaczej?

„O czym myślą koty” to przewodnik po życiu wewnętrznym kotów dla wszystkich. Dla tych, którzy dopiero uczą się trudnej sztuki interpretowania kocich zachowań, i dla tych, którzy uważają się za jej arcymistrzów.

Kot dla początkujących – Beata Pawlikowska

Wydawnictwo Edipresse, rok wydania: 2016

Masz kota? Oto książki, które powinieneś przeczytać
Fot. Wydawnictwo Edipresse

Nie ma chyba tematu, na który Beata Pawlikowska nie napisała książki. Ma ich bowiem na koncie już ponad sto siedemdziesiąt. Znana podróżniczka i autorka audycji „Świat według blondynki” w Radiu ZET pisze o wszystkim: począwszy od książek podróżniczych i kucharskich, przez poradniki o tym, jak być singlem, po depresję i narkotyki, po drodze zahaczając również o naukę języka angielskiego. 

I pośród jej licznych publikacji można znaleźć również taką o kotach. „Kot dla początkujących” to prowadzona w narracji pierwszoosobowej opowieść o tym, jak ona sama „docierała się” ze swoimi mruczkami.

Mam dwa koty – Krzysztofa Kolumba i Elvisa Presleya. Na początku często nie rozumiałam ich zachowania, ale patrzyłam, wyciągałam wnioski i kojarzyłam fakty.

W tej książce opisuję to, co zrozumiałam na temat kotów:

  • co zrobić, żeby mały kotek łatwo przyzwyczaił się do nowego miejsca,
  • czym karmić koty, żeby były zdrowe,
  • w jaki sposób podejść kota jeśli chcesz go złapać,
  • jak się bawić z kotem,
  • jak sobie poradzić przy drobnych dolegliwościach,
  • dlaczego warto mieć dwa koty zamiast jednego.

Jeśli jesteście naprawdę ciekawi, co oznaczają pewne kocie zachowania albo macie kłopot ze swoim zwierzakiem, warto sięgnąć po którąś z powyższych pozycji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ