Chodakiewicz ipn

Historyk IPN trafił na Wikipedię za “wpuszczanie… gryzoni do odbytu”. Tylko, że to miejska legenda

Gerbilling, czyli wpuszczanie gryzoni do odbytu to temat piosenek i seriali animowanych. Dziennikarze jednak dowiedli, że to tylko miejska legenda. Marek Jan Chodakiewicz umieścił ją jednak na łamach swojej książki o LGBT. Po pewnym czasie doczekał się nawet notki na Wikipedii. 

Jak podaje Wikipedia pojęcie gerbillingu, pojawiło się między innymi w serialu South Park (od 1997), piosence Eminema, w filmie Szczury z supermarketu (1995). Tę anegdotę do promocji swojej książki “Cywilizacja Śmierci” użył właśnie Chodakiewicz. 

W trakcie spotkania w sierpniu historyk podzielił się ze słuchaczami m.in. taką anegdotą: – Moja dziewczyna w 1984 roku, Debbie, była dyplomowaną pielęgniarką. Pracowała w San Francisco Children’s Hospital. Już nie pamiętam, czy to było po wykładach, czy po pracy, przyszła z 24-godzinnego dyżuru i mówi do mnie: “słuchaj, przyjechał do nas pacjent z chomikiem w odbytnicy. Musieliśmy wyciągać zwierzę”. – opowiadał – “Niektórzy uznali, że dobrą formą zabawy jest wziąć chomika, ogolić go, usunąć pazury i zęby, posmarować olejem oraz wpuścić sobie do odbytnicy, to zwierzę stara się do góry wspiąć i zaciska się wtedy mięśnie zwieracza, zwierzę zaczyna się dusić i wibruje” – dokończył makabryczną opowieść. 

Wszystko brzmi wstrząsająco, ale pewnym problemem jest, że to tylko… miejska legenda. Dziennikarz Dan Savage, badający nietypowe zachowania seksualne, stwierdził, że nie istnieje żaden udokumentowany przykład takich praktyk i są one niemożliwe do wykonania. Spopularyzowane przez kulturę masową żyją jednak własnym życiem. Serwis snopes.com, zajmujący się miejskimi legendami wpisał gerbilling do listy miejskich legend. Po kilku tygodniach od wypowiedzi Chodakiewicza również i on trafił do masowego odbiorcy – w anglojęzycznej oraz polskojęzycznej wersji Wikipedii jest mowa o historyku, który powtarza miejskie legendy. Tylko czy o taki rozgłos chodziło Chodakiewiczowi?

fot. kadr z YouTube

zobacz też: 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

5205 More posts in Newsy category
Recommended for you
SLIM VAT – uproszczenie i unowocześnienie rozliczeń VAT

Ministerstwo Finansów informuje o zmianach w VAT Proste fakturowanie, ułatwienia dla eksporterów, wspólne kursy walut...