Nowa książka Vargasa Llosy

Laureat Nagrody Nobla – Mario Vargas Llosa prezentuje swoim czytelnikom oraz fanom literatury latynoamerykańskiej swoją nową powieść. Przeniesiemy się dzięki niej do upalnego Peru.

ksiazkaa zda Life4style 

Mario Vargas Llosa – Peruwiańczyk, który zdążył osiągnąć niemały sukces. W 2010 r. został laureatem literackiej Nagrody Nobla, a „Dyskretny bohater” jest pierwszą jego książką po uzyskaniu owego prestiżowego wyróżnienia.

 

Akcja „Dyskretnego bohatera” dzieli się na dwie wyraźne części, których akcja toczy się równolegle. Z czasem losy bohaterów zaczną się zgrabnie splatać. Pierwszym protagonistą jest Felícito Yanaqué, właściciel firmy transportowej Narihualá. Skromny przedsiębiorca dostaje anonimowy list, który diametralnie zmienia jego życie. Walczy o swój honor za radą zmarłego ojca: Nigdy nikomu nie pozwól się sponiewierać, synu. Poznajemy starsze, wciąż w sobie zakochane, małżeństwo – don Rigoberta oraz Lukrecję. Ich spokój zakłóca nowy znajomy syna, którego istnienie poddają pod wątpliwość oraz zemsta ich przyjaciela, w którą zostają wplątani.

 

Czytelnicy, którzy znają wcześniejsze powieści Vargasa Llosy, spotkają – znanych już – bohaterów, na przykład sierżanta Litumę.

 

Vargas Llosa przybliża nam charakter swojego ojczystego kraju, a ściślej mówiąc region Limy oraz Piury. Dodaje oryginalne nazwy zwrotów czy potraw. Dotyka aktualnych problemów, z którymi boryka się cała Ameryka Południowa jak choćby korupcja, mafia, która trzyma wszystkich w garści. Jest to także obraz społeczeństwa, które oddaje się plotkarstwu, królują tam silne uprzedzenia klasowe. Pisarz peruwiański jest doskonałym obserwatorem. W sposób obiektywny, często krytyczny,  opisuje otaczający go świat. W żaden sposób nie idealizuje Limy. Krytykuje szaleństwo na drogach, rosnącą przestępczość, młodzież czy media. Oczywiście nie cały wizerunek Peru, który tworzy, jest negatywny. Kłania się w stronę Europy, jej miast, sztuki, literatury… Po raz kolejny autor prezentuje swój znakomity warsztat oraz w genialny sposób nakreśla sylwetki bohaterów.

 

„Dyskretny bohater” łączy w sobie cechy kryminalne – trzymające w napięciu śledztwo, intrygi oraz obyczajowe – miłość, silne namiętności, zdrada. Powieść bez wątpienia wciąga w swą żywą fabułę oraz jest łatwo przyswajalna dla wszystkich czytelników. Niektóre sytuacje nasuwają odbiorcom telenowelę, lecz czy nie jest to magia literatury latynoamerykańskiej? Każdy samodzielnie musi odpowiedzieć na pytanie, czy nowa powieść spełnia jego oczekiwania. Kim okaże się ów dyskretny bohater?

                                              

Aleksandra Berezowska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ