"Jak walczyć z alergią"

A psik! – Niech twoja alergia się wykicha

 

Alergia to istna plaga naszych czasów. Choruje na nią coraz więcej małych dzieci, szczególnie w miastach. Co ciekawe to wieś kojarzy się z pylącymi roślinami i trawami. Jak na zdrowie alergików wpłynął tegoroczny brak wiosny?

 

 

"Alergia"
Fot. Pexels

 

Intensywnie. Obecność pór roku z pewnością ułatwia życie każdemu alergikowi, a to dlatego, że mogą oni na spokojnie zapoznać się z kalendarzem pylenia. W sytuacji, kiedy tak jak w tym roku zaraz po zimie przyszło lato, wszystko zaczyna kwitnąć naraz. To najgorsze co może spotkać osoby uczulone szczególnie na pyłki kwiatów, traw oraz drzew. Osoby z alergiami pokarmowymi, wyeliminują ze swojej diety produkt, na który są uczulone i po wszystkim. Ci pierwsi nie mogą przecież zamknąć się w domu na trzy miesiące. Co zrobić, żeby złagodzić swoje objawy i poprawić swoje samopoczucie?

 

 

"Alergia"
Fot. Pexels

 

 

Dlaczego chorujemy?

 

 

Zazwyczaj winni są nasi rodzice, bo to po nich dziedziczymy skłonność do alergii. Organizm człowieka, który ma sprawny układ odpornościowy, potrafi sobie poradzić z czynnikami środowiska zewnętrznego takimi jak: bakterie czy wirusy. U pewnej grupy, która stanowi około 15 procent całej populacji, negatywnie reaguje on na kontakt z niektórymi substancjami, co przyczynia się do powstawania nadwrażliwości.

 

"Alergia"
Fot. Pexels

 

Liczba chorych w krajach wysokorozwiniętych wzrasta z roku na rok. Z tego powodu obecnie alergię nazywa się chorobą cywilizacyjną. Dolegliwości, które występują na tle alergicznym to astma, nieżyt nosa, wysypka, ból gardła, chrypka, egzema, a także angina. Bezpośredni oraz intensywny kontakt z alergenem, na który jesteśmy bardzo uczuleni, może doprowadzić nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który stanowi poważne zagrożenie życia.

 

Wyróżniamy trzy główne rodzaje alergii. Wziewną, czyli uczulenie na substancje, które są obecne w powietrzu takie jak pyłki roślin, składniki kurzu domowego w tym roztocza i sierść zwierząt domowych. Spotykamy się również z nadwrażliwością na produkty spożywcze głównie truskawki, owoce cytrusowe, mleko, czekoladę i jajka. Często mamy również do czynienia z alergiami skórnymi. Oddzielną grupę alergenów stanowią leki, które mogą uczulać wszystkimi wyżej wymienionymi drogami.

 

"Alergia"
Fot. Pexels

 

Niestety mieszkanie w mieście wcale nie wyklucza alergii. Wręcz przeciwnie. Coraz bardziej zanieczyszczone metropolie, w których nie ma przestrzeni filtrującej powietrze, przeważnie usytuowane w kotlinach, przyczyniają się do powstawania alergii. Z tego powodu osoby wrażliwe na zanieczyszczenia, decydują się na zakup specjalnych masek, oczyszczających wdychane powietrze.

 

Wizyta u alergologa

 

Jeśli masz zdiagnozowaną alergię, możesz udać się do swojego ośrodka gdzie zaprzyjaźniony alergolog, znający historię twojej choroby, zleci ci dodatkowe testy lub zwiększy dawkę leków. Ci, którzy nigdy wcześniej nie leczyli się na alergię, powinni sprawdzić, czy nie cierpią na tę nadwrażliwość, aby jak najszybciej ograniczyć kontakt ze szkodliwymi substancjami. Aby tego dokonać, należy umówić się na wizytę do lekarza, który skieruje nas na badania. Zazwyczaj przy pierwszej wizycie musimy wykonać testy alergiczne oraz udać się na spirometrię.

 

"Alergia"
Fot. Pexels

 

To pierwsze polega na wprowadzeniu małej ilości substancji, które są najczęstszymi alergenami, aby sprawdzić, czy jesteśmy na nie nadwrażliwi. Spirometria bada nasz oddech, dzięki niej możemy wykluczyć astmę lub podjąć odpowiednie leczenie. W tym miejscu warto zaznaczyć, że jest niewielki odsetek ludzi, którzy są alergikami, ale podstawowe testy nie wystarczą, aby wykryć ich alergeny. Wtedy należy dodatkowo wykonać testy z krwi oraz skupić się na leczeniu objawowym.

 

Odczulanie

 

Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia alergii jest odczulanie. Polega ono na aplikowaniu minimalnej ilości alergenów, tak aby osoba nadwrażliwa na dane substancje stopniowo się z nimi oswajała. Po pewnym czasie nie będą już one miały na nią tak dużego wpływu. Istnieje grupa ludzi, która z wielu powodów nie może leczyć alergii w ten sposób. Osoby, które się nie odczulają, najprawdopodobniej przez całe swoje życie będą musiały przyjmować leki, łagodzące ich alergię. Ci, którzy cierpią na nadwrażliwość pokarmową, powinni ograniczyć lub całkowicie wyeliminować z diety produkty, które ich uczulają.

 

 

"Jak walczyć z alergią"
Fot. Pexels

 

Zapoznaj się z kalendarzem pylenia

 

W każdym roku specjaliści przygotowują kalendarz, który zawiera informacje o nasileniu pyłków w poszczególnym miesiącu. Jeżeli wiesz, że jesteś na coś uczulony, to warto się z nim zapoznać. Dzięki temu będziesz mógł ograniczyć spacery i ćwiczenia wtedy, gdy  zaczynają pylić uczulające cię rośliny. Jeśli jesteś w stanie w tym czasie wyjechać do miejsca, gdzie natężenie twojego alergenu jest mniejsze, tym lepiej dla ciebie. W dzisiejszych czasach praca zdalna jest coraz bardziej popularna, więc jeżeli tylko masz taką możliwość, warto to dla siebie zrobić. Wybierz góry albo morze. Te miejsca to prawdziwy raj dla każdego alergika.

 

Zrezygnuj z ćwiczeń na świeżym powietrzu

 

Wiem, że poranny jogging jest najprzyjemniejszą rzeczą pod słońcem. Jednak musisz wiedzieć, że podczas aktywności fizycznej, potrzebujesz więcej tlenu. Z tego powodu oddychasz bardzo intensywnie. Jeśli właśnie w tym momencie jest okres pylenia twojego alergenu bądź miasto, w którym mieszkasz, jest dość zanieczyszczone lepiej poćwiczyć w domu lub na bieżni. Z pewnością będzie to dla ciebie zdrowsze i nie pogłębi twojej alergii.

 

"Joga"
Fot. Pexels

 

Obserwuj pogodę

 

Jeśli masz alergię, powinieneś nieustannie obserwować pogodę i w zależności od warunków na zewnątrz, decydować się lub rezygnować z poszczególnych aktywności. W czasie deszczu najlepiej nie wychodź z domu i zamknij okna.

 

"Alergia"
Fot. Pexels

 

Najwięcej pyłków odczujesz podczas pierwszych kilkunastu minut deszczu. Na spacer najlepiej wybrać się niedługo po ulewie, bo wtedy powietrze jest najczystsze. Bądź ostrożny także w suchy, słoneczny dzień, szczególnie kiedy czujesz przyjemny wietrzyk. Wtedy pyłki są bardzo agresywne i wraz z promieniami słonecznymi zaostrzają dolegliwości alergii. Zrezygnuj z ulic, przy których rosną nieprzyjazne ci rośliny. Czasem warto nadłożyć trochę drogi, żeby tylko się z nimi nie zetknąć.

 

Częsty prysznic

 

Oczywiście praca oraz mnóstwo innych obowiązków zmuszają nas do wychodzenia na zewnątrz nawet wtedy, kiedy kalendarz pylenia roślin nie sprzyja wychodzeniu z domu. W tym przypadku zaraz po powrocie wieź prysznic oraz wrzuć do pralki ubrania, które miałeś na sobie. Koniecznie umyj włosy, na których osadza się najwięcej pyłków. Przed wyjściem nasmaruj twarz grubą warstwą kremu, który ochroni wrażliwą skórę twarzy oraz okolice dekoltu.

 

"Alergia"
Fot. Pexels

 

Posmaruj cienką warstwą wazeliny błonę śluzową nosa. To sprawi, że mniej pyłków dostanie się do twojego układu oddechowego. Zrezygnuj z ostrego makijażu oczu oraz intensywnego zapachu perfum, które mogą zaostrzyć twoje dolegliwości.

 

 

Calcium oraz sól fizjologiczna

 

Jeżeli odczuwasz nieprzyjemne swędzenie skóry, przez maksymalnie trzy dni możesz zastosować Calcium. Przegotuj wodę i napełnij szklankę mniej więcej do połowy, a potem rozpuść tam jedną tabletkę. To powinno przynieść ci natychmiastową ulgę, jednak pamiętaj, aby nie stosować leku dłużej niż trzy dni.

 

"Alergia"
Fot. Pexels

 

Jeżeli masz problemy z oddychaniem lub boli cię gardło, warto dwa razy dziennie wykonać inhalację z soli fizjologicznej lub poprosić lekarza o przepisanie mocniejszych leków. Ten sprzęt kosztuje około siedemdziesięciu złotych, ale będzie ci służył przez długie lata. Wielokrotnie dzięki niemu odzyskałam głos.

 

Dom twoją twierdzą

 

Zrób wszystko, żeby przynajmniej w twoim domu ograniczyć alergeny. Dzięki temu będziesz mógł czuć się komfortowo w miejscu, w którym spędzasz najwięcej czasu. Bardzo często sprzątaj swoje mieszkanie.

 

 

 

"Alergia"
Fot. Pexels

Nie używaj detergentów o intensywnym zapachu. Najlepiej postaw na naturalne oraz hipoalergiczne preparaty. Dobrze byłoby się wyposażyć w urządzenie pochłaniające kurz i roztocza, a także w specjalny odkurzacz, którym jesteś w stanie usunąć więcej zanieczyszczeń. Wycieraj swoje meble oraz myj podłogę na mokro przynajmniej trzy razy w tygodniu. Musisz zadbać także o wielokrotne wymienianie pościeli oraz pranie jej w wysokiej temperaturze. Wietrz mieszkanie wieczorem oraz po deszczu, tak aby dostawało się do środka, jak najmniej alergenów. Powinieneś też zrezygnować z dywanów, w których będzie się gromadziło więcej kurzu.

 

"Alergia"
Fot. Pexels

 

Jeżeli chcesz mieć przy domu ogród, powinieneś wcześniej zapytać alergologa, które kwiaty nie będą cię uczulać. Ponadto unikaj trzymania w domu bukietów, szczególnie w miejscu, gdzie śpisz.

 

 

 

"Alergia"
Fot. Pexels

 

W przypadku, jeśli jesteś uczulony również na pyłki traw, koś je zawsze przed zakwitnięciem. Najlepiej zaprzyjaźnij się z sąsiadem, który nie jest alergikiem i poproś go o przysługę. Kiedy ten będzie zajmował się twoim trawnikiem, najlepiej zamknij wszystkie okna, aby pyłki nie dostały się do środka.

 

 

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ