Nadmierne wypadające włosy? Kilka możliwych przyczyn
Przyczyn może być naprawdę dużo, zaczynając od nieprawidłowo zrównoważonej i dobranej diety, poprzez stres. Rozpoznajmy je jak najszybciej, by poradzić sobie z problemem wypadania włosów.
Nadmierne wypadanie włosów, to problem, który prowadzi nawet do łysienia. Problem ten dostrzegamy przede wszystkim po myciu czy czesaniu – ilość włosów, które pozostają na szczotce jest przerażająca? Koniecznie zapoznaj się z poniższym artykułem, ponieważ istnieje kilka konkretnych przyczyn łysienia. Warto się z nimi zapoznać.
Pamiętajmy, że wypadanie niewielkiej ilości włosów jest normalne. Jednak w momencie, w którym mówimy o wypadaniu całych pasm – dużych ilościach pod prysznicem, na podłodze, szczotce czy poduszce, pojawia się problem.
Powód do niepokoju?
Niektórzy z nas, włosy mogą tracić trochę częściej. Norma to wypadanie od 50 do 100 włosów dziennie. To normalne zjawisko fizjologiczne. Nasze włosy muszą przejść przez różne fazy: zaczynając od wzrostu, poprzez stadium pośrednie, aż do wypadania. Musimy zrozumieć te fazy, tak samo jak fakt, że każdy wypadający włos z głowy, zwalniają miejsce dla kolejnego – nowego i zdrowego włosa. Poza tym warto pamiętać, że również pory roku mogą mieć wpływ na zwiększoną ilość wypadania włosów – najwięcej ich tracimy na samym początku jesieni.
Warto zwrócić uwagę także na fakt, że od ilości wypadających włosów bardziej martwiąca powinna być kondycja skóry naszej głowy. Czyli na przykład „łyse plamy”, na głowie – to jest powód do niepokoju.
Dlaczego nadmierne wypadają mi włosy?
Poza sezonowymi czynnikami, o których powinniśmy pamiętać, istnieją inne czynniki, zwiększające utratę włosów. Oto kilka z nich:
1. Nieodpowiednia dieta:
Pomijanie niektórych z posiłków (głównie śniadań), restrykcyjna dieta, zbyt szybkie pochłanianie pokarmu, to jedna z głównych przyczyn łysienia oraz innych, równie istotnych konsekwencji zdrowotnych. Nieodpowiednio dobrana dieta, źle wpływa na nasze zdrowie – i wewnętrzne, i zewnętrzne. Wpływa ona także na przebarwienia cery oraz słabsze paznokcie.
2. Niedokrwistość:
Niedobór żelaza również prowadzi do utraty włosów. W czasie menstruacji często tracimy znaczącą ilości żelaza, w związku z czym tracimy także większą ilość włosów. Ludzie, którzy cierpią na anemię borykają się z z podobnymi objawami.
3. Stosowanie pewnych leków oraz terapii farmaceutycznych:
Utrata włosów to jeden z efektów ubocznych, stosowania niektórych leków farmaceutycznych, bądź terapii. Przyczynić mogą się do tego zwłaszcza leki zawierające beta-blokery, amfetaminę, heparynę, czy lek L-DOPA.
4. Stosowanie intensywnych zabiegów na włosy, jak między innymi chemiczne rozjaśnianie:
Nie od dziś wiadomo, że ciągłe zmiany koloru włosów, prostowanie ich, czy ondulacje mają negatywny wpływ i konsekwencje, dla naszych włosów. Co ciekawe, tyczy się to także zbyt częstego stosowania zabiegów zapobiegających łysieniu. Niektóre z produktów, jak barwniki, zawierają w swoim składzie szkodliwe dla zdrowia składniki (na przykład amoniak). Składniki te prowadzą do osłabienia mieszków włosowych, co z kolei prowadzi do ich szybszego wypadania. Tracąc dużą ilość włosów, powinniśmy zaprzestać koloryzacji, albo chociaż pomyśleć o zmniejszeniu częstotliwości takich zabiegów.
5. Hormonalne zmiany:
Oprócz niedoboru żelaza występującego podczas menstruacji, musimy również dodać, że Podczas cyklu menstruacyjnego (poza niedoborem żelaza), warto zwrócić uwagę na fakt, że hormony przechodzą „rewolucje”, co może mieć negatywny wpływ na skórę głowy. Sytuacja podobnie wygląda w przypadku ciąży, porodu, czy menopauzy. Warto pamiętać także, że niektóre z chorób, cz samo leczenie, wpływają na poziom hormonów.
6. Problemy z tarczycą:
Tarczyca i jej działanie ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, w tym również na wypadanie włosów. Skutkiem wahań hormonów tarczycy może być utrata włosów. Powikłania z tarczycą prowadzą do równomiernego, całkowitego, wypadania włosów, a nie „łysych plam”. Gdy pojawia się u nas tego typu sytuacja, warto jak najszybciej wybrać się do endokrynologa, w celu uregulowania poziomu hormonów.
7. Przewlekły stres:
Każdego dnia mamy na głowie milion spraw – załatwienie, codzienne obowiązki, zbyt duża ilość pracy, nagłe, nieprzewidziane zmiany planów – wszystko to powoduje stres. A ten może mieć różne konsekwencje, na przykład utrata włosów. Co może się pojawić nawet kilka miesięcy po najbardziej stresującym dla nas okresie. Zwiększone wypadanie włosów możemy dostrzec także w momencie, w którym spada na nas dodatkowa ilość obowiązków, bądź przed ważnymi dla nas wydarzeniami, jak ślub, pogrzeb, czy przeprowadzka.
8. Zbyt agresywne traktowanie włosów (na przykład ich stylizacja):
Włosy wymagają odpowiedniego traktowania. Powinniśmy delikatnie do nich podchodzić, by uniknąć ich wypadania. Tak zwane, ciasne fryzury, przy użyciu gumek, klipsów, czy opasek, osłabiają cebulki naszych włosów. Poza tym używanie suszarki z gorącym powietrzem, prostownicy, czy lokówki, a także spanie w mokrych włosach, które są ciasno związane w koński ogon, wpływa na uszkodzenie oraz osłabienie włosów. Zły wpływ na nasze włosy mają także plastikowe szczotki z gęstymi włoskami – takie narzędzia mogą wpłynąć na uszkodzenie naszych włosów, oraz wyrywania pasm włosów, z każdym pociągnięciem.
9. Depresja:
Poczucie wiecznej udręki, depresji, czy nawet brak wiary w siebie i swoje możliwości, również może się odbić na naszym zdrowiu fizycznym, jak i estetycznym. Wiele z problemów, które związane są z owłosieniem, powoduje trauma bądź nie pokonany ból emocjonalny. Osłabienie naszego zdrowia psychicznego może mieć wpływ na osłabienie kondycji naszych włosów. W przypadku depresji, lekarzem pomoże dobrać odpowiednią terapię oraz zaleci leki, co może mieć dobry wpływ na odzyskanie równowagi – oraz włosów!
10. Pora roku:
Organizm w sposób naturalny, przystosowuje się do zmian klimatu. Ten proces obserwować możemy między innymi u naszych zwierzaków. Nasze pupile, jak koty czy psy, podczas niektórych z pór roku, pozbywają się nadmiernej ilości sierści. Jest to zupełnie normalne, i nie wymaga stosowania leczenia. Dzieję się tak w celu wyregulowania temperatury ciała. By latem mogło im być chłodniej, natomiast cieplej zimą. Nasze ludzie ciało wypracowało podobny system regulacji. Co również jest zupełnie normalne.
Kiedy już poznałaś przyczyny wypadania włosów, zadbaj o to by do tego nie dopuścić.
Zobacz także: