Greta Thunberg faworytką bukmacherów do Pokojowej Nagrody Nobla

W ostatnim czasie nazwisko 16-letniej Szwedki jest zestawiane z Pokojową Nagrodą Nobla. Według bukmacherów to właśnie młoda aktywistka jest faworytką do prestiżowego wyróżnienia.

20 sierpnia 2018 roku 15-letnia wówczas Szwedka zrezygnowała ze szkolnych zajęć i z transparentem „Strajk szkolny dla klimatu” poszła protestować pod budynkiem Riksdagu. Od tej pory, co piątek, od początku roku szkolnego konsekwentnie opuszczała zajęcia w szkole i kontynuowała jednoosobową pikietę dla klimatu.

Znalezione obrazy dla zapytania greta thunberg strajk dla klimatu

Greta Thunberg na szczycie klimatycznym ONZ

16-latka pojawiła się 23 września na szczycie klimatycznym Organizacji Narodów Zjednoczonych. W trakcie swojego wystąpienia skrytykowała polityków za bierność w sprawach klimatu.

– Wszyscy przychodzicie do nas, młodych ludzi, po nadzieję?! Jak śmiecie?! Swoimi pustymi słowami ukradliście mi marzenia i dzieciństwo – mówiła Thunberg ze łzami w oczach.

16-latka faworytką bukmacherów do Pokojowej Nagrody Nobla

W marcu tego roku norwescy parlamentarzyści z partii Sosialistisk Venstreparti nominowali nastolatkę jako kandydatkę do Pokojowej Nagrody Nobla. Teraz, jak informuje agencja Reutera, wiele europejskich firm bukmacherskich uważa ją za faworytkę do otrzymania tego wyróżnienia.

Jeżeli Greta Thunberg otrzyma Pokojową Nagrodę Nobla dołączy do takich osób jak: Barack Obama, Al Gore, Nelson Mandela, czy Michaił Gorbaczow.

Gdyby Thunberg wygrała, zostałaby najmłodszą laureatką tej nagrody. Aktualnie rekordową pod względem wieku laureatką jest walcząca o prawa kobiet do edukacji Malali Yousafzai. Nagrodę otrzymała w 2014 roku, w wieku 17 lat.

Tegoroczne ogłoszenie laureata Pokojowej Nagrody Nobla odbędzie się 11 października.

Zobacz również:

Fot. kadr z wideo

ZOSTAW ODPOWIEDŹ