„Jak jesteś stewardessą, to pozdrów nasze ego tam”

Jak to jest latać i pracować w chmurach?

Społeczeństwo, już po maturze, każe nam wybierać ścieżkę zawodową, którą mamy podążać na studiach, a następnie przez całe swoje życie. Jest to dosyć bezsensu, bo jak nastolatek, zaraz po szkole, ma się odnaleźć w rzeczywistości i wiedzieć kim być, przez resztę życia? Skoro nawet ludzie, całkiem dojrzali, nie wiedzą kim ostatecznie chcą być. Poza tym, bardzo ciężko wybrać jeden zawód, skoro na świecie jest tyle ciekawych możliwości! Ale podobno, jak ktoś jest specjalistą we wszystkim, to ostatecznie nie jest w niczym. Więc pewnych wyborów dokonać jednak trzeba. Ogólnie jestem zdania, że dobrze wybrałam, bo mam ciekawy zawód, który lubię, ale równie często myślę o tym ile ciekawych zawodów mnie omija. Do takich, w moim przypadku, należy na pewno zawód psychologa, projektantki wnętrz, trenera personalnego czy wedding plannera. Jednak chyba najbardziej fascynująca, wciąż wydaje mi się praca stewardessy. Może gdybym kilka lat temu była bardziej zdecydowana, i zdeterminowana na naukę języków… Nieważne. Zawód stewardessy, należy do zawodów z terminem przydatności. Na niektóre zawody jest zwyczajnie za późno. Ale z racji na moją prywatną fascynację tym zawodem, pozwoliłam mu się przyjrzeć.

Stewardessa, to nie tylko, jak nam się często wydaje, ładna, uśmiechnięta i miła pani, z mocną szminką na ustach, w eleganckim uniformie. Praca stewardessy, polega na wykonywaniu obowiązków na pokładzie samolotów pasażerskich – obsłudze pasażerów, oraz załogi. Zadaniem stewardessy, nie jest tylko podawanie kawy, a także dbanie o komfort lotu, oraz poczucie bezpieczeństwa, na pokładzie. Pomimo tego, że praca ta kojarzy się głównie z kobietami, na pokładzie spotkamy także Panów – stewardów.

Ostre wymagania:

Praca na pokładzie wiążę się ze spełnieniem pewnych wymogów. Kryteria te, zależą od linii lotniczych. Utarło się, że zawód stewardessy, wykonują głównie młode kobiety. I faktycznie, aparycja, ma tutaj duże znaczenie – istotna jest nienaganna sylwetka, oraz odpowiedni wzrost. Dużo ważniejsza jest jednak sprawność fizyczna, zdrowie i znajomość języków obcych – oczywiście język angielski, przyjęty jest jako język międzynarodowy. Istotne są także umiejętności pływackie. By móc zostać stewardessą, należy mieć wykształcenie średnie bądź wyższe (minimum). Dostępne są także kursy dla stewardess, oraz szkoły policealne, które przygotowują do pracy w zawodzie. Rekrutacja do pracy, jako stewardessa, to proces wieloetapowy. Należy przygotować odpowiednie CV a także list motywacyjny. Należy być także gotowym na okazanie zaświadczenia o niekaralności, zdjęcia paszportowego, fotografii swojej sylwetki, czy certyfikatów językowych. Po wstępnym etapie, kandydatka zapraszana jest na rozmowę kwalifikacyjną. Kolejny etap to testy językowe i psychologiczne, różnego rodzaju ćwiczenia (między innymi te związane ze współpracą i umiejętnością pracy w zespole), odgrywanie scenek i ogólny „wywiad”. Z kolei ostatni etap rekrutacji to wymagający egzamin. Wieloetapowa rekrutacja ma za zadanie zagwarantowanie wyspecjalizowanej, przygotowanej i profesjonalnej załogi. 

Cechy, które pozwolą na wykonywanie zawodu:

Idealna kandydatka na stewardessę, to osoba odporna na stres, cierpliwa, i opanowana. Pomimo przeróżnych zachowań ludzi, z jakimi można się spotkać na pokładzie samolotu, stewardessa, musi wykazać się dużą dawką wyrozumiałości – niezależnie od sytuacji, powinna pozostać miła i pogodna. Co więcej, w sytuacji awaryjnej, jakie zdarzają się podczas lotu, to ona musi zachować zimną krew – bez względu na sytuację, nie może pokazać emocji. Musi także wzbudzać zaufanie. Czynnik psychologiczny w tym zawodzie, staje się istotny. To stewardessa musi uspokajać pasażerów, w razie paniki. Istotne więc stają się tutaj również umiejętności komunikacyjne.

Czas pracy stewardessy:

To nie klasyczne 8 godzin, odbębnione w biurze. Wszystko uzależnione jest od linii lotniczych. Grafik, zazwyczaj, ustalany jest co miesiąc, jednak jest to specyficzny zawód, w którym panują duże rotacje. Zamiana i opóźnienie lotów to norma. Ciężko określić konkretny czas pracy, jest on bardzo zróżnicowany. Natomiast, wypoczynek i dni wolne, określają przepisy lotnicze, których nie wolna złamać. Poza czasem spędzonym w samolocie, podczas lotu, stewardessa ma także dużo obowiązków przed i po kursie. Dochodzi do tego także czas, poświęcony na przygotowanie do pracy – między innymi profesjonalny, nienaganny makijaż, który jest obowiązkowym atrybutem każdej stewardessy. 

Zarobki stewardessy:

Zależą od linii lotniczych. Natomiast, z raportu Sedlak&Sedlak wnioskujemy, że mediana to 5 385 PLN brutto. 

Postrzeganie stewardess:

Zawód stewardessy, postrzegany jest jako zawód prestiżowy. W końcu każda stewardessa prawdopodobnie zwiedziła już cały świat, dużo podróżuje, dużo widziała, po prostu jest „światowa”. Zna języki, dobrze zarabia, a jej praca to wieczny urlop, czysta przyjemność i spełnienie marzeń. I oczywiście, coś w tym musi być, natomiast jest coś jeszcze…

Druga strona medalu:

Zawód stewardessy, jest zawodem nieco stresującym. Przyczyniają się do tego chociażby, nieregularne godziny wstawania i równie często – niedobór snu. A także zmiany ciśnienia, pogody i klimatu. W takiej pracy, ciężko o jakąkolwiek regularność. Ponadto, pracę stewardessy, często kojarzymy ze zwiedzaniem świata. I owszem, tak jest, niestety, zwyczaj tylko z góry. Stewardessy, często na miejscu przylotu, mają kilkanaście minut odpoczynku, przed kolejnym lotem, co uniemożliwia zwiedzanie. Czasem w odległym, pięknym miejscu spędzają noc, którą wolą poświęcić na odpoczynek, przed kolejnym lotem. Ale co najgorsze – praca stewardessy to również wyrzeczenia, a największe z nich, tyczy się prawdopodobnie życia prywatnego. Ciężko jednocześnie być w ciągłej podróży, i nie zaniedbywać partnera i rodziny. Większość moich koleżanek stewardess, postawiło na podróż życia, kosztem stabilizacji prywatnej. A coś takiego jak niedziela czy święto po prostu dla nich nie istnieje. To się nazywa powołanie do latania. Podziwiam!

Praca w chmurach zapewne jest spełnieniem marzeń, wielu z nas, należy jednak pamiętać, że każdy medal ma dwie strony. A praca stewardessy, poza bujaniem w chmurach, to ciężka praca.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ