witamina-d

10 powodów, za które kochamy witaminę D

Jej dobroczynne właściwości są zauważalne głównie w układzie kostnym człowieka. Jednak witamina D jest bardzo ważna z punktu widzenia prawidłowego rozwoju i funkcjonowania całego ludzkiego organizmu.

Dlatego też należy spożywać produkty bogate w tę witaminę, a w razie jej niedoboru sięgać po suplementy diety, które zadbają o jej odpowiedni poziom. Czym może skutkować niedobór witaminy? Jakie produkty włączyć do swojej diety, by dostarczyć ją organizmowi? Czy można suplementować ją dzieciom?

 

Dobroczynny wpływ witaminy D na ludzki organizm

 

To od niej zależy prawidłowy rozwój układu szkieletowego u dzieci i jego właściwe funkcjonowanie u dorosłych. Witamina D zapobiega krzywicy u dzieci oraz jest istotna z punktu widzenia rozwoju zębów. Zapotrzebowanie na ten niezwykły składnik warunkowane jest porą roku, karnacją czy miejscem zamieszkania. Przykładowo osoby o jasnej karnacji mają mniejsze zapotrzebowanie na witaminę niż osoby o ciemniejszym odcieniu skóry. Wśród najważniejszych właściwości witaminy można wymienić:

  • Wpływ na zwiększone wchłanianie wapnia i fosforu.
  • Walkę z próchnicą.
  • Zwiększenie masy mięśniowej.
  • Pomoc w leczeniu chorób układu autoimmunologicznego.
  • Zapobieganie demineralizacji kości.
  • Zmniejszenie prawdopodobieństwa zachorowania na cukrzycę.
  • Wspieranie zdolności wątroby do regeneracji.

Niedobór witaminy D jest przyczyną zmniejszenia masy kostnej u dzieci, a u dorosłych bólu kości. Inne skutki braku tego ważnego składnika to krzywica, zwyrodnienia układu szkieletowego człowieka, problemy z mineralizacją kości, zaburzenia snu, stany zapalne skóry i spojówek, a także zwiększenie ryzyka niewydolności serca. Zbyt niski poziom witaminy oznacza ogólne osłabienie organizmu i większą podatność na różne choroby, także te nowotworowe.

 

W jakich produktach szukać witaminy D?

Składniki odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie organizmu dostarczane są wraz w produktami spożywczymi. Wiedząc już jak ważna jest witamina D, warto włączyć do swojej diety ryby (łososia, dorsza, tuńczyka, makrelę), tran, sery i wątróbkę. Przebywanie na słońcu także jest wskazane. Niedobór witaminy może być spowodowany nieodpowiednią dietą, której towarzyszą różne schorzenia (np. zaburzenia wchłaniania). Rzadkie przebywanie na słońcu (szczególnie w okresie od października do kwietnia) także ma negatywny wpływ na ilość witaminy w organizmie. W przypadku niedoboru witaminy D warto sięgnąć po suplement diety D-VITUM https://www.apteka-melissa.pl/grupa/d-vitum.html. Ten dietetyczny środek specjalnego przeznaczenia polecany jest osobom w różnym wieku, także niemowlętom. Preparat dostępny jest w postaci kapsułek dla dorosłych oraz kropli i aerozolu dla dzieci. Niemowlętom suplementuje się witaminę D, by wspierać prawidłowy rozwój ich zębów i kości oraz by zapobiegać krzywicy. Dorośli mogą po niego sięgnąć profilaktycznie, by wspierać prawidłowe funkcjonowanie swojego organizmu. Produkty tego typu wzbogacane są często równie ważną witaminą K, która pozytywnie wpływa na układ krążenia i układ kostny człowieka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

292 More posts in Uroda category
Recommended for you
pink_dott_digital_press_221_415
Eleganckie paznokcie hybrydowe na specjalne okazje – 5 propozycji, które skradną Twoje serce

Manicure hybrydowy to nowoczesny sposób zdobienia paznokci, który pokochały kobiety na całym świecie. Jest efektowny...