Odrywasz skórki wokół paznokci? Uważaj, to może być choroba

Jeśli nie możesz powstrzymać się przed zdrapaniem strupa lub oderwaniem odstających skórek na ustach i wokół paznokci, możliwe że cierpisz na Dermatillomanię. Zaburzenie polegające na patologicznym skubaniu skóry  pomimo świadomości, że nasze działanie prowadzi do jej uszkodzenia. Choć tej dziwnej pokusie często trudno się oprzeć, można z nią walczyć i wygrać. Fot. InstagramZaburzenie patologicznego skubania skóry dotyczy do 5 procent populacji i charakteryzuje się odrywaniem fragmentów skóry, które w rezultacie jeszcze bardziej ją uszkadza. Zdiagnozowane osoby to w 75 procent kobiety, które na skubaniu skóry potrafią spędzać nawet godzinę dziennie i wielokrotnie podejmują próby pozbycia się złego nawyku lub przynajmniej ograniczenia go. Zaburzenie może prowadzić również do odczuwania znacznego niepokoju.

W wyniku zaburzenia uszkadzamy najczęściej skórę twarzy, ramion i dłoni. Niektóre osoby pozbywają się strupów, krostek i innych nieprawidłowości, jeśli ich jednak brakuje, ucierpieć może również zdrowa skóra. Do odrywania jej fragmentów najczęściej używane są paznokcie, czasami również peseta czy szpilki. Notoryczne uszkadzanie skóry prowadzi do takich stanów, że chora osoba wstydzi się odsłaniać poranione miejsca.

Dlaczego uszkadzamy własną skórę?

Podobnie jak w przypadku większości zaburzeń psychicznych, przyczyn problemu jest bardzo wiele i trudno je dokładnie zidentyfikować. Wpływ na skubanie skórek może mieć genetyka, funkcjonowanie psychiczne, emocjonalne oraz czynniki środowiskowe.

Objawy zazwyczaj nasilają się pod wpływem stanów emocjonalnych takich jak stres, nuda, niepokój, zmęczenie czy złość. Skubanie skóry potrafi w pewien sposób nas uspokoić i przynieść ulgę. Zdarza się, że skórę skubiemy też zupełnie nieświadomie i dopiero po czasie zauważamy efekty naszych działań.

Jak z tym walczyć?

Dotychczas nie opracowano specjalnych leków do zwalczania dermatillomanii. Specjaliści zalecają stosowanie tych samych środków, które pomagają w podobnych wyniszczających ciało nawykach na przykład trichotillomanii, kompulsywnym wyrywania włosów. Przed zaczęciem brania leków, najlepiej skonsultować się z lekarzem lub psychiatrą.

_______________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ