szczepionki

Co Polacy wiedzą o idei dawstwa szpiku?

Czterech na pięciu Polaków (81 procent) opowiada się za ideą dawstwa szpiku – tak wynika z raportu TNS Polska dla Fundacji DKMS „Nowotwory krwi i idea dawstwa szpiku i komórek macierzystych oczami Polaków”. Jednocześnie – ponad dwie trzecie Polaków nie wie, co to tak naprawdę oznacza. Chociaż transplantacji szpiku w Polsce dokonuje się od ponad 30 lat, a w ostatnim czasie działania edukacyjne prowadzone są systematycznie, wciąż należy poszerzać świadomość tego, na czym polega ta procedura i komu może pomóc. Dlatego Fundacja DKMS prowadzi obecnie projekt edukacyjny „Naszpikuj się wiedzą”.

Polacy wspierają ideę dawstwa szpiku

Dziewięciu na dziesięciu Polaków (89 procent) słyszało o dawstwie szpiku i komórek macierzystych. I chociaż tylko co trzeci Polak deklaruje, że wie, na czym polega ta idea, to jednak zdecydowana większość ją popiera. Oznacza to, że dawstwo szpiku w opinii społecznej postrzegane jest jako rzecz ważna i potrzebna – bez względu na płeć, wiek czy wielkość miejsca zamieszkania respondentów. Warto zaznaczyć, że akceptacja dla idei dawstwa wzrasta wraz z poziomem wykształcenia. W przypadku płci – kobiety nieco częściej są zwolenniczkami tej idei niż mężczyźni (83 procent do 77 procent).

Dawcy są doceniani i podziwiani

Jak wynika z badania TNS Polska dla Fundacji DKMS, dla większości Polaków zostanie faktycznym Dawcą i uratowanie komuś życia jest łączone z pozytywnymi emocjami. Dla 37 procent badanych pierwszym odczuciem, gdyby ktoś z ich najbliższej rodziny został faktycznym Dawcą, byłoby docenienie chęci ratowania życia, dla 29 procent – duma i podziw, a dla 15 procent – radość. Doświadczanie takich uczuć potwierdzają osoby, które zostały Dawcami faktycznymi. – Nie da się opisać słowami tych wszystkich uczuć, jakie towarzyszą przed, w trakcie i po pobraniu. Radość i duma to chyba pierwsze, co się nasuwa, później już tylko utwierdziłam się w przekonaniu, że to była najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć – opisuje swoje przeżycia Magdalena z Proszowic, Dawczyni.

Mity ciągle żywe

Chociaż idea dawstwa szpiku ma w naszym kraju szerokie poparcie społeczne, to jednak wciąż funkcjonuje wiele niejasności, które mogą budzić wątpliwości u potencjalnych Dawców. Jednym z takim mitów jest przekonanie, że metodą pobrania szpiku jest punkcja kręgosłupa. Jak wyjaśnia dr Tigran Torosian, lekarz hematolog, Dyrektor Medyczny Fundacji DKMS, pobranie szpiku nie ma nic wspólnego z kręgosłupem. – Pobrania dokonuje się z talerza kości biodrowej. To miejsce, które jest najbardziej bezpieczne, ponieważ w pobliżu nie znajdują się żadne narządy, które mogłyby być zagrożone – tłumaczy lekarz. – Warto zaznaczyć, że tą procedurę stosuje się obecnie tylko w ok. 20 procentach przypadków. Od kiedy w latach dziewięćdziesiątych wynaleziono metodę pobierania odseparowanych krwiotwórczych komórek macierzystych z krwi obwodowej, to ona stała się dominującym sposobem pozyskania materiału do przeszczepienia.

 „Naszpikuj się wiedzą”

Pomimo 1,3 mln zarejestrowanych Dawców szpiku w Polsce i 30 milionów na świecie, ciągle co piąty polski pacjent nie znajduje swojego Dawcy i nie może mieć wykonanego przeszczepienia. Dzieje się tak, ponieważ prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego Dawcy szpiku wynosi w najlepszym przypadku 1: 20 000, a przy rzadkim genotypie – nawet jeden do kilku milionów. Dlatego rejestracja nowych potencjalnych Dawców szpiku pozostaje głównym celem i zadaniem Fundacji DKMS. Równie ważna jest edukacja społeczeństwa – stąd projekt „Naszpikuj się wiedzą”, którego zadaniem jest intensyfikacja działań w obszarze budowania rzetelnej i wiarygodnej bazy wiedzy na temat idei dawstwa szpiku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2622 More posts in Newsy category
Recommended for you
Nie żyje znany DJ MBrother
Nie żyje znany DJ MBrother. Na co zmarł?

15 stycznia zmarł didżej oraz producent muzyczny MBrother, czyli Mikołaj Jaskółka. Od wielu miesięcy mężczyzna...