Maryja w dżinsach i trampkach

Maryja w dżinsach i trampkach. Kontrowersyjny wizerunek Matki Boskiej wywołał burzę w sieci

Gdyby Maryja żyła wśród nas, to nosiłaby dżinsy i trampki Converse? Kontrowersyjny wizerunek Matki Bożej autorstwa francuskiego artysty Soasiga Chamaillard podzielił internautów. Czy to jeszcze jest sztuka czy już bliźnierstwo?

Współczesna Maryja

Znany franciszkanin Kasper Kaproń zamieścił na swoim profilu na Facebooku kontrowersyjny wizerunek Matki Boskiej. Maryja przedstawiona jest w dżinsach, do szlufki od spodni przyczepiony jest krzyżyk, a na nogach Matka Jezusa ma czerwone trampki (Converse?). Duchowny pod zdjęciem pyta, jak internauci oceniają ten wizerunek. To „aktualizacja do czasów współczesnych czy prawie bluźnierstwo”?

Maryja w dżinsach i trampkach

Maryja w dżinsach i trampkach. Nowoczesny wizerunek Matki Boskiej wywołał burzę w sieci

Zdania internatów są podzielone. Niektórzy uważają, że przedstawienie Matki Bożej w taki sposób jest profanacją, a granice sztuki zostały już przekroczone. Szczególnie razi ich sposób użycia znaku krzyża.

„Dla mnie niestety kolejna próba bluźnierstwa”,

„Tragiczne to jest… okropne…co wy ludzie robicie!”,

„Nie poprawiajcie Pana Boga”,

„Proszę zwrócić uwagę na deprymujący i obniżający wręcz obraźliwie rangę symbolu krzyża – ozdobnik mnie kojarzy się z profanum symbol miłości Boga do człowieka dyndający jak wisiorek do kluczy”,

 „Za to powinna być ekskomunika!!!”

„No to tak jak królowa angielska by pokazali w dżinach obcisłych. Brak apetytu i głupota!” – piszą niezadowoleni internauci.

Jezus też miał poczucie humoru

Jednak nie wszyscy krytykują wizję francuskiego artysty. Figurka Maryi w dżinsach nie jest dla nich niestosowana, a wręcz pokazuje cały czas aktualną tęsknotę za obcowaniem z Najświętszą Panną. Użytkownicy internetu twierdzą, że gdyby Niepokalana obecnie chodziła po ziemi, to tak by właśnie wyglądała.

„Mnie się to podoba i mam takie same zdanie jak ks. Walczak – nie ma w tym nic bluźnierczego a jest to próba, może nawet tęsknota za tym aby Maria pojawiła się wśród nas w czasach współczesnych tak, jak byłaby i żyła dziś. Nie musi być w tym nic bluźnierczego wręcz przeciwnie – tęsknota za obcowaniem z Żywą Matką Boga”,

„Nie widzę problemu. Wręcz urocze, w żadnym razie nie urąga świętości Matki Boskiej. Gdyby dziś była wśród nas, na 100% nosiłaby conversy i jeansy”

„Moim zdaniem dzieło ciekawie oddaje uniwersalność przesłania i osoby Maryi – tak w I wieku post Christum jak i w XXI 🙂 Nie widzę tu nic obraźliwego – takie dżinsy dziś są tym samym czym były w I wieku tuniki i inne szaty. Jeśli Maryja miałaby żyć w obecnych czasach to jak miałaby chodzić ubrana? Też w szatach? Nie przesadzajmy, Jezus też miał poczucie humoru” – komentują internauci.

Matka Boska Krakowianka

Franciszkanin dla porównania opublikował w komentarzach wizerunek Matki Bożej Bronowickiej, która przedstawiona jest w krakowskim stroju.

Matka Boska Bronowicka

„To tutaj dla porównania obraz Matki Bożej Bronowickiej znajdujący się w moim parafialnym kościele. Autor: Włodzimierz Tetmajer, a sam obraz z okresu Młodej Polski i z klimatów Wesela Wyspiańskiego. Matka Boża i Dzieciątko przedstawione są w ludowym stroju epoki, czyli po krakowsku. To wyobrażenie jednak nikomu nie przeszkadza. A zatem po krakowsku można było przedstawiać w okresie, gdy ludzie na wsi na co dzień tak chodzili ubrani, ale już w jeansach i w trampkach – tak jak dzisiaj chodzą ubrani młodzi ludzie – już nie można” – pisze duchowny.

 

Co sądzicie o „nowoczesnej” Matce Boskiej? Przemawia do was Jej wizerunek?

—————————————————————————————————————————

Źródło zdjęć: www.facebook.com/ Kasper Mariusz Kaproń Ofm

1 KOMENTARZ

  1. Najpewniej współcześnie żyjąca Maryja ubierałaby się wygodnie (dlaczego więc nie trampki i spodnie), w zgodzie z panującymi zwyczajami ( dlaczego więc nie trampki i spodnie) i niewyuzdanie ( dlaczego więc nie trampki i spodnie). Pizdrawiam serdecznie w ten maryjny dzień.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ