Żywność dla zabieganych

Postęp cywilizacyjny sprawił, że żyjemy w ciągłym biegu i czasami nie mamy czasu na zjedzenie posiłku, nie wspominając nawet o jego przygotowaniu. Producenci rozwijającej się dynamicznie w ostatnich latach żywności wygodnej starają się sprostać naszym potrzebom.

packaging.food-business-review.com

Żywność wygodna (convenience food) jest żywnością przeznaczoną do natychmiastowego spożycia lub po krótkotrwałej obróbce. Dzięki niej możesz w szybki i prosty sposób przygotować pożywny posiłek. Przygotowanie takiej żywności nie zabierze Ci wiele czasu, ponieważ jest ograniczone do najbardziej podstawowych operacji, takich jak mieszanie z wodą lub podgrzewanie.

Rodzaje produktów

Obecnie na rynku znajduje się szereg produktów oferowanych przez producentów żywności wygodnej, np. produkty poprawiające apetyt (tzw. appetisers), w tym przekąski; dania główne: ziemniaczane, mączne, mięsne, rybne; zupy, kremy, buliony i potrawki; dania dietetyczne, kuchni regionalnych i narodowych; grzanki, pieczywo, bułki; dania warzywne, w tym sałatki; desery, ciasta, lody, napoje bezalkoholowe, głównie instant. Produkty te cieszą się dużą popularnością, ponieważ są trwałe i można je przechowywać bez konieczności schładzania. Ponadto charakteryzują się także łatwością przygotowania i dobrą jakością pod względem oczekiwań konsumentów i wartości odżywczej. Istotne są również opakowania pozwalające na proste otwieranie i zamykanie. W zależności od stopnia przetworzenia oraz sposobu przygotowania, na opakowaniach produktów żywności wygodnej można zobaczyć oznaczenia, takie jak: RTP – ready to process (żywność gotowa do obróbki wstępnej), RTH – ready to heat (żywność gotowa do podgrzania), RTE – ready to eat (żywność gotowa do spożycia), RTS – ready to serve (żywność gotowa do podania), RTC – ready to cook (żywność gotowa do obróbki termicznej).

Dla kogo?

Rozwój żywności wygodnej przypisuje się zachodzącym w społeczeństwie zmianom. W ciągu ostatnich lat zmienił się model wyżywienia rodziny, ponieważ wiele kobiet podjęło pracę zawodową. Wzrosła także liczba małych gospodarstw domowych, jedno- lub dwuosobowych, a także osób starszych. Poprawiła się zamożność ludzi, którzy nie mogą spędzać w kuchni zbyt wiele czasu, ale stać ich na zakup droższej żywności oraz sprzętu umożliwiającego przygotowywanie posiłków. Wiele osób jada także posiłki poza domem.

Produkty tej grupy żywności wykorzystywane są w żywieniu pasażerów linii kolejowych i lotniczych, znajdują się w ofercie barów szybkiej obsługi i zakładach żywienia zbiorowego. Od niedawna istnieje także się sieć tzw. sklepów wygodnych, np. na stacjach benzynowych.

Wady

Żywność wygodna posiada szereg zalet, ale nie powinniśmy zapominać o jej wadach. Może się odznaczać obniżeniem strawności i zmniejszeniem zawartości witamin. Przy spożywaniu tej żywności w dużych ilościach może dojść do przedawkowania substancji dodatkowych. Niepokojący jest też fakt zanieczyszczenia środowiska odpadami z produkcji opakowań oraz samymi opakowaniami przez konsumentów.

Źródło: icm.edu.pl

Paulina Rozej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ