Żywność dla aktywnych fizycznie

Jeśli zaliczasz się go grona osób uprawiających sport, zarówno wyczynowo, jak i rekreacyjnie, Twoja dieta wiąże się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na składniki odżywcze i energię. W zapewnieniu odpowiedniego odżywienia Twojego organizmu pomocne są odżywki, oferowane przez producentów żywności.

dailyinspirationboard.com

Tradycyjna dieta nie zapewni Ci odpowiedniej jakości i ilości składników energetycznych, ponieważ wymagałoby to spożycia bardzo dużych ilości pożywienia, które z kolei spowodowałyby znaczne obciążenie żołądka oraz wydłużenie czasu trawienia. Twój organizm w stanie wzmożonego wysiłku fizycznego nie może pozwolić sobie na niedobory żywieniowe. Żywienie sportowców jest bardzo wymagające, dlatego też producenci żywności podjęli się zaprojektowania lekkostrawnych i szybko wchłanialnych odżywek o niewielkiej objętości i jednocześnie dużej koncentracji składników pokarmowych. Wartym podkreślenia jest fakt, że odżywki te stanowią uzupełnienie normalnej, zbilansowanej diety. Pomogą Ci one w poprawie kondycji i wytrzymałości, redukcji tkanki tłuszczowej, przyroście masy i siły mięśni oraz zwiększeniu odporności psychicznej i zdolności koncentracji. Rynek odżywek dla osób aktywnych fizycznie jest bardzo różnorodny, a pod pojęciem odżywki kryją się także napoje, batony, przekąski, tabletki czy drażetki.

Odżywki

Dostępne są odżywki białkowe, węglowodanowe oraz mineralno-witaminowe. Odżywki białkowe są źródłem pełnowartościowego, łatwo przyswajalnego białka oraz niezbędnych aminokwasów egzogennych. Podczas ich stosowania pamiętaj, że nadmiar białka może być niekorzystny, ponieważ produkty rozkładu substancji białkowych mogą nadmiernie obciążać organizm, a nawet prowadzić do otyłości. Odżywki węglowodanowe powinny zawierać zarówno cukry proste (glukoza, fruktoza), jak i złożone. Odżywki mineralno-witaminowe dostarczają makro- i mikroskładników. Stosowane są w postaci tabletek i roztworów. W ostatnim czasie rynek odżywek wzbogacił się także o preparaty kompleksowe, które oprócz podstawowych składników odżywczych zawierają także inne substancje ułatwiające metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Przykładami tych substancji są kreatyna, L-karnityna, lecytyna, glutamina oraz tauryna.

Napoje

W czasie wysiłku fizycznego następuje wzmożone wydzielanie potu na skutek zwiększenia ciepłoty ciała. Wiele osób aktywnych fizycznie nie zdaje sobie sprawy, jak poważne konsekwencje wynikają z utraty wody i składników mineralnych. Do następstw tych należą znaczne odwodnienie, obniżenie ciśnienia krwi, przyśpieszenie akcji serca, a w przypadku drastycznego odwodnienia – zapaść.

Podczas intensywnego wysiłku, powinnaś wypijać 200-250 ml napojów co 20-30 minut. Najlepsze będą dla Ciebie płyny hipo- i izotoniczne, ponieważ są one najszybciej wchłaniane w przewodzie pokarmowym.

Paulina Rożej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ