Kultowe bajki Disneya

Któż nie kocha bajek Disneya? Każdy z nas miał co najmniej jedną ulubioną. Piękne, przepełnione cudowną muzyką, pouczające oraz wzruszające. Miłość i dobro zawsze zwyciężają, złych bohaterów spotyka kara. Bajki Disneya są ponadczasowe i zawsze chętnie będziemy do nich powracać.

 pl.disneyprincess.wikia.com

„Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” („Snow White and the Seven Dwarfs”), 1937

Scenariusz na podstawie baśni braci Grimm. Niezwykle istotny w historii kina, gdyż powstał jako pierwszy animowany oraz pełnometrażowy film amerykański. Przyniósł ogromne wpływy oraz do dziś jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych bajek.  Praca nad produkcją trwała 3 lata; zaangażowane było w nią około 750 osób. Na gali wręczania Oscarów 9-letnia Shirley Temple podarowała złotą statuetkę (oraz siedem małych kopii) Waltowi Disneyowi. Cały świat pokochał królewnę Śnieżkę o kruczoczarnych włosach, cerze jasnej jak śnieg oraz ustach czerwonych jak krew.

 

 „Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie?”. Opowieść o złej królowej, która chce się pozbyć swej pasierbicy z powodu jej urody była powielana wiele razy. W tym przypadku oryginału nie da się doścignąć; wersja  z 1937 jest wprost doskonała, dzięki temu, co widzimy na ekranie oraz temu, co słyszymy – słynne piosenki Śnieżki, przyśpiewki krasnoludków. Ostatnie dwie hollywoodzkie produkcje powstały w tym samym roku (2012) – „Królewna i Łowca” („Snow White and the Huntsman”) z Charlize Theron w roli Złej Królowej oraz „Królewna Śnieżka” („Mirror, Mirror”), która zakrawa o kicz.

 

„Kopciuszek” („Cindirella”), 1950                                       

Historia uwielbiana przez każdą dziewczynkę. Po stracie ojca, Kopciuszek jest nękana przez zimną i podłą macochę oraz dwie zazdrosne przyrodnie siostry. Jednak jej dobre serduszko zostaje docenione, a marzenia spełnione. Na pomoc przychodzi jej wróżka, matka chrzestna. Armia myszy zawsze jest gotowa nadstawić za nią karku, sprawdzić się w starciu z kotem o imieniu Lucyfer. Inne zwierzęta, które spełniają znaczącą rolę, również pomagają dziewczynie jak tylko są w stanie. Miłość zwycięża – książę odnajduje swą ukochaną, na której nóżkę pasuje kryształowy pantofelek.

 

„Kopciuszek” także był powielany przez innych twórców wiele razy. W 2015 r. do kin trafi kolejna produkcja pod tym samym tytułem w reżyserii Kennetha Branagha. Na ekranie zobaczymy Cate Blanchett (Zła Macocha), Helene Bonham Carter (Wróżka Chrzestna) oraz Richarda Maddena (Książę), znanego z „Gry o tron”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ