Zumba – fenomen tego tańca

ID-10034486Istne szaleństwo ogarnia ostatnio Polaków, a to dlaczego? To wszystko za sprawą latynoamerykańskiego tańca i fitnessu. Zumba, bo o nią właśnie chodzi – to najpopularniejszy taniec ostatnich miesięcy. Każdego dnia coraz więcej osób pragnie zapisać się na zajęcia z tego tańca, gdyż Zumba to najlepszy sposób na piękną i smukłą sylwetkę.

Ostatnio taniec jest jedną z najczęstszych form aktywności fizycznej. Bardzo dobrze wpływa na nasze samopoczucie, zdrowie oraz ciało. Obecnie jest jednym z najmodniejszych kierunków taneczno-rozrywkowych na całym świecie jest Zumba – to połączenie tańca i aerobiku. Jest to nowoczesny rodzaj fitness-zabawy, która idealnie i w krótkim czasie kształtuje sylwetkę i dostarcza wielu pozytywnych emocji oraz motywacji na kolejny dzień. Zumba to specyficzna forma ruchu. Jest kombinacją rytmów latynoskich i międzynarodowych, tj. merengue, salsa, cumbia, reggaeton, flamenco, samba, taniec brzucha, cha-cha, rumba, twist…. i wielu innych.

Dlaczego to właśnie zumba?zumba

Jest to przede wszystkim świetna zabawa, dzięki której ćwiczenia nie są obowiązkiem, tylko miłą formą spędzania czasu. Nie są to żmudne ćwiczenia na siłowni, na których efekty należy długo czekać. Zumba jest efektywna i po pewnym czasie przynosi zaskakujące rezultaty. Tańcząc Zumbę, bardzo szybko można spalić ogromne ilości kalorii. Ten taniec kształtuje naszą sylwetkę oraz ujędrnia i rzeźbi nasze ciało. Zumba jest tańcem dla wszystkich, nie ma żadnych ograniczeń wiekowych czy kondycyjnych. Nieskomplikowane kroki taneczne i energiczna muzyka stwarzają atmosferę iście imprezową. Dynamiczna i ekscytująca mieszanka rytmów latynoskich, porywa każdego do zabawy. Należy również zaznaczyć, że nie są to skomplikowane choreografie, a sekwencje kroków powtarzane są cały czas.

Troszeczkę historii

Zumba powstał w latach 90. XX wieku w Kolumbii. Opracowana została przez znanego tancerza i choreografa Alberto „Beto” Pereza. Zumba – taniec zainspirowany połączeniem elementów tańców latynoamerykańskich oraz elementów fitness. Taniec ten powstał dość przypadkowo. Perez był instruktorem aerobiku i pewnego dnia zapomniał płyty z odpowiednią muzyką. A z racji tego, że tancerz lubił klimaty latynoamerykańskie i tylko taką płytę miał ze sobą – Perez postanowił poprowadzić zajęcia przy tej muzyce. Ku jego zaskoczeniu osoby świetnie się bawiły i tak powstał nowy rodzaj tańca.

ID-10034490Rodzaje Zumby

Podstawową techniką Zumby jest Zumba Basic. Jest to regularna forma, z której czerpie się fundamenty do tworzenia innych odmian. Zumba Toning to wolniejszy trening wytrzymałościowy, który jest nastawiony na modelowanie sylwetki oraz rzeźbienie mięśni całego ciała. Zumba Gold, są to zajęcia dla osób starszych o obniżonej sprawności fizycznej. Dla tych osób układ jest mniej intensywny, a kroki są łatwiejsze. Organizowane są również zajęcia dla dzieci pod nazwą Zumbatomic. Jest to pierwszy fitness dla dzieci. Stworzono dwie grupy wiekowe. Pierwsza grupa to dzieci 4-8 – letnie, w której dominują głównie gry, zabawy oraz nauka rytmiki. A dzieci w wieku 12 lat uczą się już tradycyjnej Zumby, jednak bez seksownych elementów, które są charakterystycznych dla tańca brzucha. Zumba Aqua jest natomiast dla osób, które uwielbiają basen lub mają problemy zdrowotne, wtedy zajęcia taneczne prowadzone są w wodzie.

Anna Karczewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ