Ojciec Tomasza Mackiewicza napisał wiersz dla syna?

Jaki naprawdę był stan Tomka Mackiewicza? Szczegółowy raport po akcji ratunkowej

Opublikowano szczegółowy raport po akcji ratunkowej na Nanga Parbat. Informacje podał Polski Związek Himalaizmu. Jarosław Bator, Kierownik Zespołu Ratunkowego, opisał, jak wyglądał przebieg wyprawy oraz w jakim stanie był Tomasz Mackiewicz. Naprawdę było tak źle?

Szczegółowy raport po akcji ratunkowej na Nanga Parbat

Akcja ratunkowa rozpoczęła się 27 stycznia ok. 13.30. Członkami zespołu ratunkowego byli: Jarosław Botor, Denis Urubko, Adam Bielecki, Piotr Tomala. Himalaiści zabrali niezbędny sprzęt.

„W dniu 27.01.2018 roku około godziny 13:30 z bazy pod K2 w Pakistanie, dwoma śmigłowcami EC350, został podebrany Zespół Ratunkowy w składzie Jarosław Botor (kierownik zespołu) Denis Urubko, Adam Bielecki, Piotr Tomala. Zabrano również  niezbędny ekwipunek, odpowiednio dobrany z uwzględnieniem różnych wariantów rozwoju akcji ratunkowej na Nanga Parbat /sprzęt biwakowy,

 8 butli tlenowych, rozbudowany sprzęt medyczny, worek Gamova, wyżywienie i gaz na cztery dni dla sześciu osób, sprzęt wspinaczkowy/. Ratownicy zostali przetransportowani do Skardu z międzylądowaniem w bazie wojskowej w Payu na tankowanie” – czytamy w raporcie.

Elizabeth Revol schodzi

Zdecydowano, że Denis Urubko i Adam Bielecki, najlepiej zaaklimatyzowani alpiniści,  wyruszą w ścianę drogą Kinshofera, a Piotr Tomala i Jarek Botor rozbiją obóz I. Mężczyźni utrzymywali ze sobą stały kontakt radiowy oraz satelitarny. Pojawiła się również informacja, że Elizabeth Revol schodzi w stronę obozu drugiego na drodze Kinshofera.

(…) Dwóch najlepiej zaaklimatyzowanych alpinistów czyli Denis Urubko i Adam Bielecki wyruszają w ścianę drogą Kinshofera ok 17:30. Startują na lekko z jedną  butla tlenową, dwoma apteczkami, płachtą biwakową, liną połówkową, 50 metrami liny 5mm., kartuszem z gazem, 6-cioma śrubami i wspinaczkowym sprzętem osobistym.

Tymczasem Piotr Tomala i Jarek Botor rozbijają obóz I. Zespoły utrzymują ze sobą stały kontakt radiowy oraz satelitarny z bazą pod K2 oraz Zespołem koordynującym w Polsce /Janusz Majer, Robert Szymczak/. W godzinach nocnych Zespół w obozie I otrzymuje informacje, że Elizabeth Revol schodzi w stronę obozu drugiego na drodze Kinshofera” – pisze Jarosław Botor.

Jaki naprawdę był stan Tomka Mackiewicza?

Około godziny drugiej w nocy, ratownicy nawiązują kontakt głosowy z Elizabeth Revol. Mężczyźni udzielili pomocy poszkodowanej. Francuzka opisała, jaki był stan Tomasza Mackiewicza. Himalaista miał odmrożone ręce, nogi, twarz, był niezorientowany w czasie i przestrzeni, nie było z nim już żadnego kontaktu, pojawiła się ślepota śnieżna, nie mógł również się samodzielnie poruszać…

„Około godziny 2:00 z 27/28.01, Denis Urubko i Adam Bielecki po pokonaniu 1100 m. przewyższenia nawiązuje kontakt głosowy z Poszukiwaną nieco powyżej obozu drugiego na około 6100 m.n.p.m. Ratownicy natychmiast przystąpili do udzielania Revol pomocy, która polegała na zabezpieczeniu w płachcie biwakowej lifesystem, podaniu leków zgodnie z wytycznymi PHZ, podaniu ciepłych płynów. Elizabeth Revol ma odmrożone ręce i lewą stopę. Następnie opisuje, w odpowiedzi na pytania Adama Bieleckiego stan Tomasza Mackiewicza, którego po zejściu ze szczytu, pozostawiła zabezpieczonego w śpiwór w  szczelinie (namiocie?) na wysokości ok 7280 m.n.p.m. jako bardzo ciężki: odmrożone ręce, nogi, twarz, niezorientowany w czasie i przestrzeni, nie było z nim już żadnego kontaktu, ślepota śnieżna, brak możliwości samodzielnego przemieszczania się” – czytamy w raporcie.

Tomasz Mackiewicz został na górze

Zespół ratowników zdecydował, że odstępuje od próby dotarcia do Tomasza Mackiewicza. Ratownicy skoncentrowali się na ratowaniu zdrowia i życia Elizabeth Revol.

„Po tych informacjach i kontakcie radiowym oraz telefonicznym Zespół podejmuje decyzje o odstąpieniu od próby dotarcia do Tomasza Mackiewicza i skoncentrowaniu się na ratowaniu zdrowia i życia Elizabeth Revol. W związku z powyższym Zespół postanowił zabiwakować w obozie II /Orle Gniazdo/ do rana” – pisze Jarosław Botor.

————————————————————————————————————————-

Źródło zdjęć: www.facebook.com/Tomek Czapkins Mackiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ