Sztuka jedzenia

jedzenie - sporteuroJedzenie nabiera nowego wymiaru! Dlatego, że w Japonii rozwinął się nowy kulinarny artyzm, tzw. Bento Art, wykorzystujący żywność do tworzenia dzieł sztuki!

Bento Art to nic innego jak sztuka układania jedzenia w pojemniku, która ma wyglądać zabawnie. Do tego ma tworzyć jakąś opowieść lub odwzorowywać jakąś kreskówkę.

Pojemniki na żywność służą do przechowywania jedzenia, które można zabrać ze sobą do szkoły lub pracy. Lecz jak się okazuje nie tylko! Bowiem, w Japonii pojemniki na żywność mają swoją historię kulinarną sięgającą aż V wieku. Chcecie się dowiedzieć jak wyglądała historia tego magicznego pudełeczka?

Otóż, określenie o-bento, tzn. żywności w pojemniku, pochodzi od szoguna Oda Nabunaga, który mieszkańcom swojego królestwa wydzielał jedzenie, które podawał w specjalnych pojemnikach. I od tej pory, pojemniki te stały się częścią japońskiej kultury kulinarnej. Toteż, są one niezbędne do wyposażenia japońskiej kuchni. Na przykład, w Japonii jest wiele restauracji, które serwują jedzenie na wynos pakowane do pojemników.

Do tworzenia dzieła potrzebny jest pojemnik i góra jedzenia. Następnie trzeba ją estetycznie zaaranżować w pojemniku. Nie wystarczy wrzucić łyżkę ryżu i zalać ją sosem. Co to, to nie! Chodzi o to, aby wszystkie produkty w pojemniku były estetycznie, na domiar tego apetycznie ułożone. Jedno z drugim musi tworzyć jedność! Najlepiej, aby to ułożone, apetyczne dzieło coś przedstawiało np.: jakąś opowieść.

Układanie jedzenia w pojemniku stało się nową formą sztuki, nowym kierunkiem w sztuce. Same dzieła są niestety bardzo nietrwałe, ograniczone przez datę ważności. bet - sporteuro

Przyznać trzeba, że te kompozycje utworzone w pojemnikach są miłe dla oka i nie tylko! Brzusio też się odzywa na ich widok, ponieważ wyglądają bardziej smakowicie od zwyczajnych kanapek z serem, szynką i pomidorem.

Jeśli ktoś ma głowę pełną niebanalnych pomysłów, to niech opróżni lodówkę, wyciągnie z szafki plastikowy pojemniczek i przystąpi do tworzenia swojego indywidualnego dzieła!

Anna Tłustochowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ