Zorganizuj się!

Wielu z nas ma problemy z kontrolowaniem swojego czasu. Ten przeznaczony na pracę i obowiązki, przedłuża się, a my nie mamy chwili wytchnienia. Praca, kolejne obowiązki i inne sprawy do załatwienia, powodują że brakuje nam chwili dla bliskich i dla siebie. Cierpi na tym nie tylko rodzina i przyjaciele, ale również nasze samopoczucie. Zbyt dużo na głowie to ciągły stres, który niszczy zdrowie. Na szczęście są sposoby, aby zyskać więcej wolnego czasu.

Źródło: tapeciarnia.plZorganizowanie, skuteczna realizacja zadań, a przede wszystkim terminowość – to wszystko jest na wyciągnięcie ręki. Właśnie tych umiejętności wymaga większość pracodawców. Zła organizacja pracy powoduje, że na każdą czynność pracownik musi poświęcić więcej czasu, niż jest to w rzeczywistości potrzebne. Umiejętność organizacji pracy pozwala wykonywać zadania efektywniej, skuteczniej i szybciej. Wystarczy wprowadzić kilka zmian w swoim życiu codziennym.

Planowanie to jeden z najskuteczniejszych sposobów na to, by uprościć i wzbogacić swoje życie. Najważniejszym elementem planowania jest układanie list. Kalendarz oraz tworzenie list zadaniowych są najprostszymi sposobami, które watro wprowadzić w życie. Najważniejsza jest umiejętność określania priorytetów i decydowania, które z zadań są najbardziej pilne, a które mogą poczekać z realizacją.


Badania, analizujące wyniki pracy, pokazują, że bałagan w miejscu pracy dekoncentruje i przekłada się na chaotyczne działanie. Warto więc zadbać o czystość swojego biurka. Szukanie w pośpiechu dokumentów, bądź plików na pulpicie komputera jest najczęściej spotykanym objawem braku zorganizowania. Praca osoby, która wykonuje kilka zadań jednocześnie  jest zarówno mniej efektywna, jak i męcząca. Dlatego tak ważne jest dotrzymywanie terminów i nie odkładanie zleconych nam obowiązków na później. Należy przy tym oszacować czas potrzebny na wykonanie zadania i zachować rezerwę, na nieprzewidziane sytuacje i utrudnienia.

Lepsza organizacja pracy pozwala ograniczyć ilość zabieranej pracy do domu, a co za tym idzie, pozwala spędzić więcej czasu na odpoczynku i relaksie. Polecamy książki, przeczytanie których pozytywnie wpłynie na organizację naszego czasu.


,,Sztuka planowania’’ Dominique Loreau

„Sztuka planowania” to praktyczny poradnik podpowiadający, jak najlepiej zorganizować codzienne życie tak, aby znaleźć czas dla siebie. Autorka zachęca do prowadzenia własnego „notatnika z listami”, który pozwoli nam sprecyzować swoje działania. Na podstawie licznych przykładów przedstawia praktyczne rady i wskazówki pozwalające opanować sztukę życia bez stresu.


,,Zorganizuj się’’ Karen J. McCorry 

Książka przedstawia sposoby radzenia sobie w pracy, które pomogą odzyskać kontrolę nad własnymi projektami i planem zajęć. Dowiemy się m.in. jak kontrolować czynniki zewnętrzne oraz poznamy sposoby radzenia sobie z natłokiem informacji. Zawarte są w niej również informacje dotyczące sposobów wykorzystania nowoczesnego oprogramowania komputerowego i zarządzania danymi w prosty sposób.

,,Zorganizuj się’’ John Doowhit

Z książki dowiesz się jak pogodzić obowiązki zawodowe, szkolne, domowe, tak, aby wygospodarować więcej czasu dla siebie i swoich przyjemności. Poznaj sprawdzone techniki, dzięki którym podniesiesz jakość swojego życia na wyższy poziom.

Beata Mironow

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ