Zalety i wady intercyzy
Intercyza to potoczna nazwa małżeńskiej umowy majątkowej. Pomimo jej wzrastającej popularności w Polsce, samo słowo budzi mieszane uczucia, a nawet jest uważana za brak wzajemnego zaufania przyszłych małżonków. Warto jednak zaznaczyć, że intercyza pomimo wzbudzania wielu kontrowersji, ma swoje niezaprzeczalne plusy.
Jakie są zalety intercyzy? Przede wszystkim nie jest ona planowaniem ewentualnego rozstania. Może być ona zabezpieczeniem przyszłej rodziny, podyktowanym troską w razie niepowodzeń finansowych. W przypadku, gdy jedno z małżonków prowadzi działalność gospodarczą, której płynność finansowa jest obarczona ryzykiem lub niekoniecznie pewnymi inwestycjami, intercyza może okazać się niezbędna. Miłość miłością, ale nie zawsze małżonkowie muszą zgadzać się ze swoimi wyborami, a mają szanse zabezpieczyć się na przyszłość. Mianowicie – w przypadku bankructwa, zadłużenie jest ściągane jedynie ze środków należących do dłużnika. Drugi z małżonków nie ma obowiązku pokrywania długów partnera. Oczywiście, wierzyciel powinien zostać wcześniej poinformowany o istnieniu odrębności majątkowej. Dodatkowo intercyza może być korzystna w przypadku, kiedy związek nie przetrwał próby czasu i dojdzie do rozwodu. Umowa przedmałżeńska pozwala uniknąć szamotaniny związanej z podziałem majątku, gdyż każde z małżonków posiada odrębność finansową. Warto też wspomnieć, że spisanie intercyzy nie wpływa na zdolność dziedziczenia po mężu czy żonie.
Podpisanie umowy gwarantującej odrębność majątkowej wiąże się również z niedogodnościami. Niewątpliwie czynnikiem wpływającym negatywnie na kwestie spisania intercyzy jest fakt, że niemożliwe jest wspólne rozliczanie się z podatku dochodowego. Wiąże się to z wyższymi świadczeniami niż przy rozliczeniu wspólnym, szczególnie jeżeli jedno z małżonków ma dużo wyższe dochody. Dodatkowo, rozdzielność majątkowa ma wpływ na zdolność kredytową i decyzję o przyznaniu dotacji. Pod uwagę są brane tylko dochody wnioskodawcy. Pary, które podpisały intercyzę, nie mogą zaciągać wspólnych kredytów. Dla zwiększenia wiarygodności finansowej konieczne jest wówczas udzielenie poręczenia, co oznacza, że współmałżonek występuje w roli żyranta. Poza tym, rozdzielność majątkowa gwarantuje dużą swobodę zarządzania finansami. W przypadku dużych wydatków współmałżonek nie ma obowiązku informowania drugiej strony o zakupie np. samochodu.
Rozważając podpisanie intercyzy trzeba rozważyć wszystkie za i przeciw. Nie świadczy ona tylko o braku zaufania osoby, która ją proponuje, ale może również wynikać z czystej troski o przyszłość rodziny. Nie powinno się nikogo zmuszać do jej podpisania ani uginać się pod naciskiem rodziny. Rozdzielność majątkowa powinna być samodzielną decyzją przyszłych małżonków.
Aleksandra Maleszewska-Tomala