Wpływ diety na problemy z płodnością

Dieta bogata w kwas foliowy, witaminę E, cynk, żelazo, pełnotłusty nabiał i niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe może zwiększyć szanse na zajście w ciążę. Negatywnie na płodność wpływają natomiast węglowodany proste, tłuszcze trans, kofeina i alkohol.

 Wpływ diety na problemy z płodnością

Profesjonalna pomoc

Zmiana nawyków żywieniowych i zdrowa dieta mogą pomóc w zajściu w ciążę. Starając się o dziecko warto skonsultować swój jadłospis z ekspertem do spraw żywienia. Najlepiej jeśli będzie to osoba specjalizująca się w dietach stosowanych w leczeniu niepłodności. Na stronie internetowej invimed.pl można znaleźć terminy bezpłatnych konsultacji i warsztatów dietetycznych dla osób bezskutecznie starających się o dziecko lub korzystających z metody zapłodnienia in vitro. Spotkania z doświadczonymi dietetykami odbywają się regularnie między innymi w Warszawie, Gdańsku i Wrocławiu.

Dieta płodności: czego unikać

Niektóre produkty mogą negatywnie wpływać na płodność: zaburzać gospodarkę hormonalną, obniżać jakość komórek rozrodczych czy spowalniając przepływ krwi do narządów płciowych. Pary starające się o dziecko (zarówno kobieta, jak i mężczyzna) powinny wykluczyć ze swojej diety:

  • węglowodany proste (cukier, słodycze, białe pieczywo, słodzone napoje),
  • utwardzane oleje roślinne, czyli tak zwane tłuszcze trans (tłuste mięso, smażone potrawy, kupowane wyroby cukiernicze i pieczywo),
  • kofeinę (kawę, mocną herbatę, colę, napoje energetyczne),
  • alkohol.

Jadłospis przyszłych rodziców

Jadłospis par starających się o dziecko powinien być urozmaicony i oparty się na wartościowych, mało przetworzonych produktach. Niektóre produkty spożywcze mają jednak szczególne znaczenie w diecie przyszłych rodziców, ponieważ pozytywnie wpływają na płodność. Pomagają w zachowaniu równowagi hormonalnej, regulują pracę narządów rozrodczych, zwiększają odporność organizmu i poprawiają jakość nasienia. Do takich składników należą:

  • kwas foliowy (naturalnie występuje w szpinaku, sałacie, brokułach, cytrusach, roślinach strączkowych, drożdżach, produktach zbożowych pełnoziarnistych. Można go też zażywać w postaci tabletek),
  • witamina E (żółtka jaj, olej słonecznikowy, szpinak, sałata, liście pietruszki, zarodki pszenicy),
  • cynk (rośliny strączkowe, pestki dyni, jaja, mleko, mięso, pieczywo razowe i orkiszowe),
  • żelazo (najlepiej przyswajalne znajduje się w burakach, roślinach strączkowych, suszonych morelach, orzechach i korzeniu pietruszki),
  • niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, w skrócie NNKT (ryby morskie, awokado, oleje roślinne),
  • pełnotłusty nabiał (mleko i jego przetwory o zawartości co najmniej 3% tłuszczu).

Planując ciążę należy także pamiętać o zdrowym stylu życia: wprowadzić aktywność fizyczną, wysypiać się i wyeliminować stres.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ