Wielki sukces polskiej pisarki! Olga Tokarczuk nagrodzona Literacką Nagrodą Nobla

– Ktoś do mnie zadzwonił, kiedy jechałam samochodem. Wyświetlił mi się numer ze Szwecji i od razu podniosło mi się ciśnienie. To był ten telefon – powiedziała na konferencji prasowej w Niemczech laureatka Nagrody Nobla Olga Tokarczuk. Pisarka po 23 latach powtórzyła sukces Wisławy Szymborskiej.

Olga Tokarczuk została laureatką Nagrody Nobla za 2018 rok! Akademia Noblowska wyróżniła polską pisarkę „za narracyjną wyobraźnię, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”. Pisarka dołączyła w ten sposób do wcześniejszych polskich laureatów literackiej Nagrodę Nobla – Władysława Reymonta, Henryka Sienkiewicza, Czesława Miłosza i Wisławy Szymborskiej. 

„Nigdy nie pomyślałabym, że wygram taką nagrodę”

Olga Tokarczuk w Bielefeld przyznała, że cały czas jest zaskoczona Noblem:

– Wiem, że jestem całkiem dobrą pisarką, ale nigdy nie pomyślałabym, że wygram taką nagrodę. Jestem też szczęśliwa, że jest nas dwójka, jest Peter Handke. Nagroda trafiła więc do Europy środkowej, co jest niezwykłe. Dla mnie, jako dla Polki, to pokazuje, że pomimo wszystkich problemów z demokracją w moim kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu i mamy silną literaturę i kulturę, a ja jestem częścią tej siły – powiedziała Tokarczuk.

„Dedykuję tę nagrodę Polakom”

– Dla mnie jako Polki ta nagroda pokazuje, że wbrew wszystkim problemom, jakie mamy z demokracją w naszym kraju, wciąż mamy coś do powiedzenia światu i mamy bardzo silną literaturę, siną kulturę – wskazywała Tokarczuk. – Dedykuję tę nagrodę Polakom. Jesteśmy kilka dni przed bardzo ważnymi wyborami. Te wybory mogą zmienić przyszłość tego kraju. Chciałabym powiedzieć moim przyjaciołom, ludziom w Polsce: zagłosujmy dobrze, za demokracją – dodała.

https://www.instagram.com/p/B3b3_-5nqjr/

Nobel dla Tokarczuk – uzasadnienie komitetu

„Tokarczuk nie traktuje rzeczywistości jako czegoś raz na zawsze ustalonego. Konstruuje swoje powieści na linii napięcia pomiędzy naturalnymi opozycjami – naturą i kulturą, rozumem i szaleństwem, męskością i kobiecością, wspólnotą i alienacją” – napisano w uzasadnieniu werdyktu.

Tokarczuk pracuje obecnie nad powieścią opartą na jej rodzinnej historii, której osią mają być relacje pomiędzy Polakami i Ukraińcami.

https://www.instagram.com/p/B3cyT4nD5-l/

Najważniejsze książki Olgi Tokarczuk

1. „E.E”

Znalezione obrazy dla zapytania olga tokarczuk e.e

Powieść pod tytułem „E.E.” to historia osadzona w pierwszych latach XX wieku. Tytułowa E.E., czyli Erna Eltzner to nastolatka, która zostaje uznana za medium.

2. „Prawiek i inne czasy”

Znalezione obrazy dla zapytania prawiek i inne czasy

Tytułowy Prawiek to fikcyjna wioska leżąca w centrum naszego kraju. Zamieszkują ją dwie rodziny, Boskich i Niebieskich. Jest to mityczna opowieść, której wątki fabularne przeplatają się z fragmentami o charakterze refleksyjno-filozoficznym.

3. „Dom dzienny, dom nocny”

Znalezione obrazy dla zapytania dom dzienny dom nocny

„Dom dzienny, dom nocny” jest najambitniejszym projektem prozatorskim Olgi Tokarczuk. Ta pełna melancholijnego smutku (a miejscami i okrucieństwa) książka oferuje nam w finale wspaniały, optymistyczny koncept. Otwiera nas na poznanie życia, doświadczanie naszego istnienia w jego wielowymiarowej postaci.

4. „Gra na wielu bębenkach”

Znalezione obrazy dla zapytania gra na wielu bębenkach

„Gra na wielu bębenkach” to zbiór 19 opowiadań, bardzo zróżnicowanych, zarówno pod względem tematycznym, jak i formalnym. Wszystkie jednak łączy charakterystyczne dla prozy Tokarczuk połączenie obnażania świata z kłamstw z pociechą płynąca z odnajdowania radości w drobnych rzeczach.

5. „Bieguni”

Znalezione obrazy dla zapytania Bieguni

Książka doceniona przez jury nagrody Bookera. Jedna z najgłośniejszych i najszerzej komentowanych powieści ostatnich lat. „Bieguni” to powieść o podróży, rozumianej na wiele różnych sposobów. Bohaterowie Tokarczuk, nazywani Biegunami, czują potrzebę ciągłego przemieszczania się, które dla nich oznacza tak naprawdę wolność.

6. „Prowadź swój pług przez kości umarłych”

Znalezione obrazy dla zapytania prowadz swoj plug przez kosci umarlych

Zekranizowana przez Agnieszkę Holland jako „Pokot” powieść „Prowadź swój pług przez kości umarłych” to wielka obrona naszych braci mniejszych, czyli zwierząt. Pisarka sięgnęła tutaj do konwencji kryminalnej, by mówić o sprawach niezwykłej wagi. Powieść rozpoczyna się serią zgonów. Zabitych łączy to, że wszyscy w jakiś sposób krzywdzili zwierzęta.

https://www.instagram.com/p/B3cI4b1HXD8/

Pasmo międzynarodowych sukcesów

Tłumaczenia „Biegunów”, „Ksiąg Jakubowych” oraz „Prowadź swój pług przez kości umarłych” w ostatnich dwóch latach przyniosły pisarce ogromną popularność i szereg prestiżowych nagród oraz nominacji.

Za „Księgi Jakubowe” Tokarczuk jeszcze w styczniu 2017 r. odebrała Międzynarodową Nagrodę Literacką samorządu Sztokholmu.

Powieść „Bieguni” w tłumaczeniu Jennifer Croft doceniona została Międzynarodową Nagrodą Bookera w 2018 roku.

W lipcu 2019 roku doceniono ją najważniejszą francuską nagrodą literacką – Nagrodą Laure-Bataillon dla najlepszej książki przełożonej na język francuski.

„Pokot” – film na podstawie powieści Olgi Tokarczuk

Film Agnieszki Holland i Kasi Adamik zatytułowany „Pokot”, został nakręcony na podstawie powieści Olgi Tokarczuk z 2009 roku – „Prowadź swój pług przez kości umarłych”.

„Pokot” opowiada o Janinie Duszejko – starszej kobiecie, emerytowanej inżynierce i nauczycielce języka angielskiego. Kiedy w jej miejscowości dochodzi do niewyjaśnionych zbrodni Janina Duszeko rozpoczyna prywatne śledztwo. Twierdzi, że za zbrodnie odpowiedzialne są zwierzęta, które mszczą się w ten sposób na swoich oprawcach.

W filmie wystąpili: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Jakub Gierszał, Patrycja Volny, Miroslav Krobot, Borys Szyc, Tomasz Kot, Andrzej Grabowski.

 

Nie tylko prestiżowe wyróżnienie, ale i duża nagroda pieniężna

Olga Tokarczuk otrzyma 9 milionów koron szwedzkich, co w przeliczeniu na polską walutę daje niemal 3,6 miliona złotych. Oprócz czeku laureatka otrzyma także dyplom oraz złoty medal.

Kwota, jaką otrzymywali zwycięzcy zmieniała się na przestrzeni wieku kilkukrotnie. W 1901 roku, gdy po raz pierwszy przyznano Nagrody Nobla, wynosiła ona nieco ponad 150 tys. koron (co odpowiada dzisiejszym 8,5 milionom koron).

Wisława Szymborska, odbierając Nobla w 1996 roku, otrzymała równowartość 3,5 miliona złotych. Co ciekawe, dokładnie tyle pieniędzy zostawiła w swoim testamencie – po jej śmierci Michał Rusinek zakomunikował, że kwota ta zostanie przeznaczona na specjalny fundusz literacki.

https://www.facebook.com/OlgaTokarczukProfil/posts/2356819634446660

W tym roku Szwedzka Akademia postanowiła przyznać dwie Literackie Nagrody Nobla – za 2018 i 2019 rok – bowiem w ubiegłym roku w związku ze skandalem seksualnym w szeregach Akademii i ujawnieniem przecieków dot. nagród zdecydowano się nie przyznawać wyróżnienia.

Zobacz również:

Źródło: lubimyczytac,money.pl / Fot. facebook

ZOSTAW ODPOWIEDŹ