Wegetrianin wegetarianinowi nie równy!

Wegetarianizm staje się coraz bardziej popularny. Dla nas to po prostu wykluczenie mięsa z diety. Jedni robią to ze względów moralnych, inni z przyczyn zdrowotnych, jeszcze inni po to, żeby schudnąć. Okazuje się, że rodzajów wegetarianizmu jest kilka. To nie zawsze proste wyrzeczenie się mięsa. Zobacz jakie są jego odmiany.

wege zda

Weganizm

Najbardziej popularna odmiana. Weganie nie jedzą nie tylko mięsa, ale również innych produktów odzwierzęcych, takich jak jaja, nabiał oraz miód. Zwracają uwagę nie tylko na swoją dietę, ale również na pozostałe aspekty życia. Unikają skórzanych ubrań oraz kosmetyków zawierających składniki pochodzenia zwierzęcego lub na zwierzętach testowanych.

Ovowegetarianizm

Ovowegetarianie nie poprzestają na niejedzeniu mięsa i ryb. Ze swojej diety wykluczają również przetwory mleczne. Ta odmiana wegetarianizmu dopuszcza jednak jedzenie jaj. W takiej diecie pojawiają się one bardzo często i dlatego ludzie, którzy się na nią decydują muszą uważać na problemy z cholesterolem.

Laktovowegetarianizm

Jedynymi produktami odzwierzęcymi jakie dopuszcza ta odmiana wegetarianizmu są jaja i nabiał. Osoby odżywiające się w taki sposób najczęściej są przez społeczeństwo nazywane wegetarianami. Uważają, że przy produkcji jaj i nabiału zwierzęta nie cierpią aż tak bardzo lub nie cierpią wcale.

Frutarianizm

Inaczej zwany również fruktorianizmem, bardzo skrajny i kontrowersyjny rodzaj wegetarianizmu. Polega na jedzeniu jedynie owoców, orzechów i nasion roślin, ale tylko takich, które mogą być zdobyte bez zewnętrznego uszkodzenia rośliny. Mogą więc jeść jabłka, dynie i pomidory ale nie jedzą ziemniaków i szpinaku. Taka dieta zwiększa ryzyko niedoborów i niedożywienia.

Witarianizm

Jedynym pokarmem witarian są surowe lub ocieplone do maksymalnej temperatury 46.7°C pokarmy, na ogół wegańskie. Uważają oni, że gotowanie niszczy enzymy i składniki mineralne zawarte w warzywach i owocach.

Choć odmiany te różnią się od siebie, wszystkie w mniejszym lub większym stopniu mają wpływ na nasze zdrowie. Decyzja przejścia na którąkolwiek z tych specyficznych diet musi być dokładnie przemyślana, a wyeliminowane z jadłospisu posiłki zastąpione innymi, tak aby naszemu organizmowi nie brakowało żadnych ważnych składników odżywczych.

Ola Barcz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ