Warszawa pośród 10 najbardziej wegańskich miast na świecie?

Już od dwudziestu lat Serwis HappyCow zajmuje się przygotowaniem zestawienia miejsc, które są przyjazne weganom. Berlin, Londyn, i Nowy Jork już od lat są w czołówce. Od pewnego czasu jednak w zestawieniu całkiem dobrze wypada również Warszawa – szczególnie jeśli chodzi o ilość sklepów i restauracji, jak i różnorodnej oferty.
Ruszyła kampania #SzanujJedzenie. Na czym polega?

HappyCow jest wegańskim serwisem internetowym. Wskazuje on turystom, którzy podróżują po całym świecie gdzie zdrowo oraz bezpiecznie można spożyć wegańskie posiłki, a także zrobić zakupy. Portal zgromadził już potężną, międzynarodową społeczność. Pomaga ona tworzyć światową mapę weganizmu. Dzieję się to za pośrednictwem zdjęć, recenzji, i opinii, którymi  dzielą się użytkownicy. Co redakcja Happy Cow bierze pod uwagę tworząc ranking „10 Top Vegan Cities In The World”? Przede wszystkim: ilość wegańskich miejsc – restauracji, sklepów, oraz biznesów w mieście, ale także fakt, jak ta ilość ma się do liczby populacji w danym miejscu oraz ogólne wrażenie, które dotyczy przychylności miasta i mieszkańców, względem wegan, wegańskich miejsc jak i inicjatyw. Warszawa wydaje się być idealna. W zestawieniu z tego roku uplasowała się na szóstym miejscu, z 10 wskazanych, jako te warte odwiedzin.

Najwyższe miejsce natomiast należało do Londynu, który zdetronizował stolicę Niemiec. Do tej pory to Berlin najczęściej zajmował miejsce pierwsze, na liście HappyCow. W Londynie jest do wyboru aż 152 polecanych przez serwis miejsc, w Nowym Jorku z kolei 111. Natomiast w Berlinie, uplasowanym na trzecim miejscu, tych miejsc jest aż 397. Biorąc pod uwagę taką konkurencję można stwierdzić, że pod względem wegańskim Polska bardzo się rozwija.

„Ilość wegańskich restauracji pozwala w Warszawie przejść z jednego miejsca do drugiego na piechotę” – chwalili recenzenci. Zauważyli oni także, że w Warszawie powstały także pierwsze lokale, które serwują Beyond Burger. Są to na przykład dobrze znane lokale, jak Krowarzawa, czy Warzywiarnia.

„Miasto ma dwie spektakularne wegańskie restauracje sushi: Edamame i Youmiko Vegan Sushi; doskonała wegańska włoska restauracja Leonardo Verde; trzy restauracje z ramenem Uki Green i dwie lokalizacje światowej klasy wegańskiej restauracji Vegan Ramen Shop” – można przeczytać w uzasadnieniu. Uwagę zwraca także Vege Miasto i „nowa, większa i bardziej elegancka siostrzana restauracja Caffe Miasto, która serwuje niesamowite śniadania z kilkunastoma opcjami, w tym tofu z mieszanką i naleśnikami”. Lokale te trzymają naprawdę wysoki, wegański poziom. Wegański Momencik, serwujący meksykańskimi burrito oraz nachos to jedna z najwyżej ocenianych tego typu kawiarni w Warszawie.

Pamiętano także o reprezentantach dań z Bliskiego Wschodu, jak: Tel Aviv Urban Food, FalafeLove, Bejrut, Veg4seasons, Falafel Full i Falafel Zudi -HappyCow zdecydowanie zachęca do spróbowania. Kuchnie fusion natomiast doświadczymy w No Problem czy Zjeść, a azjatyckie wegańskie smaki między innymi w Soy Soy. Natomiast słodkości, jak ciasteczka czy lody znajdziemy pod adresami: Vegestacji, Lokalu Dela Krem albo Słodkiego Beza.

Polskie wegańskie miejscówki, które są również docenione na świecie?

Ostatnio również portal Big Seven Travel wskazał pięćdziesiąt wegańskich, najlepszych miejsc w Europie. Wybór tych miejsc odbywał się za pośrednictwem social mediów. Społeczność portalu Big Seven Travel, licząca 1,5-milionów, oddawała swe głosy, przez ankiety. Kryteria nie były skomplikowane – restauracje miały być na terenie Europy, menu z kolei w stu procentach roślinne. Pośród wyróżnionych miejsc mamy także warszawskie miejscówki, jak Vegan Ramen Shop – 47. miejsce, czy Vegab, (wegański kebab), z siódmą pozycją w rankingu Big Seven Travel.

Odwiedziliście już te miejscówki?

Zobacz także:

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ