W jaki sposób nowe pokolenia patrzy na rynek pracy? Czy 8-godzinny dzień pracy przejdzie do historii?

Wszystko na to wskazuje.

Jak się okazuje, nastąpiły pewne, nieodwracalne zmiany. Doprowadziły one do tego, że firmy oraz ich pracownicy będą zmuszeni do zmiany sposobu myślenia na temat pracy – tego w jaki sposób pracujemy, oraz jak żyjemy. Zmiany wynikają z faktu, że jest nas mniej – pracować będziemy dłużej, oraz dlatego, że w roku 2020 na rynku pracy będzie aż pięć pokoleń. Które pracować będą ramię w ramię. Oznacza to, że firmy, które są na rynku będą zmuszone do wspierania współpracy pomiędzy nimi, jak i zaspokojenia potrzeby tych pięciu pokoleń. By było możliwe to, jak i maksymalnie wykorzystać zasobów ludzkich, niezbędne będzie zapewnienie równowagi, pomiędzy życiem zawodowym, jak i prywatnym.

Klasyczną definicja równowagi mówi o tym, że odpowiednie proporcje powinny być zachowane pomiędzy naszym życiem zawodowym, jak i prywatnym. W rzeczywistości jednak nie trudno się domyśleć, że praca oraz czas wolny to z natury obszary bardzo trudne do pogodzenia. Zazwyczaj, poświęcając się jednemu, cierpi drugie. W przypadku wielu zawodów, dzieje się tak, że życie zawodowe, zabieramy ze sobą do domu, co nie jest zdrowe dla naszego związku, rodziny, komfortu, jak i zdrowia – zarówno psychicznego, jak i fizycznego. 

Młode pokolenie uważa, że praca zdalna to przyszłość. Dlaczego? Długie i męczące dojazdy, standardowy system pracy od 8 do 16, i sterylne biura, nie są sprzyjające w wypadku kreatywnej pracy. W świecie influencerów i freelancerów, których głównym narzędziem pracy jest telefon i laptop, opcja pracy bez wychodzenia z domu, to najlepsza z opcji. Tyczy się to przede wszystkim kreatywnej pracy w social mediach – tutaj porzucenie starych wzorców, może pozytywnie wpłynąć na nasze indywidualne potrzeby i gotowość do pracy.

Jakie jeszcze zmiany czekają na nas w roku 2020?

  • Nowoczesna tradycja:

Przyszłość to także „tradycyjne” usługi, jak finansami albo edukacja, jednak w nowym wydaniu. Profesjami, które będą poszukiwane staną się między innymi: wirtualny prawnik czy specjalista ds. nauczania – przez internet. Eksperci twierdzą, że spodziewać się należy wzrostu zapotrzebowania na stanowiska zajmujące się nowymi mediami, organizacją czasu wolnego oraz zawodów, łączących rozrywkę z dbaniem o wygląd fizyczny.

  • Miękkie kompetencje są w cenie:

Z badań wynika, że coraz mocniej będą pożądane tak zwane kompetencje miękkie – kluczowe, społeczne – umiejętności, które są rozwijane niezależnie od zawodu, pracy oraz stanowiska. W tym zakresie powinni się szkolić zarówno pracownicy, i menedżerowie. W nadchodzącym roku doceniać się będzie mobilność oraz przekwalifikowalność, jak i umiejętności działania i odnalezienia się w międzynarodowym środowisku. Na dalsze miejsca spadły języki obce, technologie informatyczne i mobilne, podstawy matematyki, autoprezentacja, komunikacja interpersonalna, praca w zespole, jak i zarządzanie nim.

  • Zmniejszająca się liczba pracowników:

Zmiany demograficzne, jakie czekają na nas w najbliższym czasie, również są istotne. Profesor Irena Kotowska ze Szkoły Głównej Handlowej twierdzi, że: „w Polsce ulegnie przyspieszeniu proces starzenia społeczeństwa. Według prognoz w latach 2010 – 30 nastąpi silny spadek osób aktywnych zawodowo, a wzrośnie aż o 3,2 mln liczba osób w wieku emerytalnym. Taki stan rynku pracy oraz starzejące się społeczeństwo będą wymagać od obecnych pracowników stałego uzupełniania wiedzy, podnoszenie kompetencji i przede wszystkim umiejętności przekwalifikowania się.”

  • Podnoszenie kwalifikacji:

Z analiz wynika, że to niedobór wykwalifikowanej kadry, to potencjalne zagrożenie dla światowego wzrostu gospodarczego: „Brak wiedzy o przyszłych trendach gospodarczych i zapotrzebowaniu na kadry powoduje, że nie jesteśmy w stanie zaplanować działań edukacyjnych budujących przewagę konkurencyjną. Dlatego mamy nadzieję, że wyniki naszych badań posłużą przedsiębiorstwom do skutecznego zaplanowania rozwoju kompetencji pracowników.” Komentuje Paulina Zadura – Lichota, Kierownik Sekcji Badań i Analiz Zespołu Przedsiębiorczości w Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Czy to pozytywne zmiany?

Źródło: https://www.forbes.pl

Zobacz także: 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ