dom

[VIDEO] Najpiękniejszy dom świata powstał na południu Polski

Z zewnątrz przypomina minimalistyczną łódź, a w środku jest prawdziwym domem. W dodatku widok z każdego okna wprost zapiera dech w piersiach. Zobacz „Arkę Koniecznego”, uznaną za najpiękniejszy dom świata.

Prestiżowy konkurs organizowany przez magazyn „Wallpaper” okrzyknął „Arkę Koniecznego” najpiękniejszym prywatnym domem świata. Nietypowy, bo prawie w całości z budowany z betonu budynek, stoi we wsi Brenna. Dom został ukończony ponad trzy lata temu, jednak cały świat usłyszał o nim dopiero za sprawą międzynarodowych konkursów, na których praca polskiego architekta okazała się bezkonkurencyjna.

Pierwotny projekt był całkiem inny

– Ten dom projektowałem dwa lata. Sięgnąłem do polskiej tradycji budowania i zrobiłem dach z dużym okapem, a pod nim całkowicie przeszklony dół, jak w modernistycznej willi. Dom miał być trzypoziomowy, z głęboką podmurówką. Z tego, że coś mi w nim nie pasuje, zdałem sobie sprawę, kiedy na plac budowy wjechała koparka – mówił kilka lat temu architekt na łamach Gazety Wyborczej.

– Pomyślałem, że “przekręcę” trochę ten parter i zrobię dom zawieszony nad stokiem. Z gruntem styka się tylko jednym narożnikiem, przez który wchodzi się do środka jak po trapie na statek. Resztę postawiłem na trzech “nogach” wbitych w grunt. Tak spędziłem pierwsze cztery godziny pracy – relacjonował Konieczny.

Innowacyjny dom nie od razu się spodobał

Architekt zdradził, jak powstał sam pomysł innowacyjnego projektu i przyznał, że na początku wywołał on tylko salwy śmiechu.

– Zrobiłem w biurze burzę mózgów. Padł pomysł, żeby jako stężenia użyć odwróconego do góry nogami dachu. Wszyscy to wyśmiali, ale dwie godziny później nadal nie mieliśmy innego pomysłu. Poprosiłem, żeby przerzucili dach na dół. Wyglądało to fatalnie i znów był śmiech. Ale ja czułem w tym potencjał. Poprosiłem, by podciąć jeszcze dwie pozostałe krawędzie, i to było to! Zaczęło to wyglądać całkiem nieźle, chociaż ludzie w biurze i tak musieli się do tego przyzwyczaić – zdradził twórca najpiękniejszego domu świata.

Świat zachwycił się surowym domem

Trudna praca nad projektem jednak się opłaciła, po kilku latach „Arka Koniecznego” zdobyłą najbardziej prestiżowe nagrody.

– Wow!!! Co mam powiedzieć…Arka Najlepszym domem świata według Wallpaper! Dwa miesiące temu Najlepszy budynek świata za CDP na World Architecture Festival..To chyba sen – podzielił się na Facebooku innowacyjny architekt.

To co ujęło jurorów, to surowy wygląd domu, wykonanego ze szkła i betonu. Konieczny zdradził również, że w jego wizji, dom miał być jedynie ramą dla niesamowitych krajobrazów polskiej wsi.

– Ten dom musi być przede wszystkim ramą dla widoku. Niczym więcej. Żeby każdy miał ten sam widok z okna. I najlepiej gdyby był parterowy. Ale moja żona nie chciała domu parterowego już wcześniej. Chodziło o poczucie bezpieczeństwa (…) Wtedy sobie pomyślałem: Ok, a gdybym ten parter delikatnie odkręcił od stoku, żeby ten dom stykał się tylko z jednym narożnikiem, to wtedy pozostała część, ta przestrzeń gdzie są sypialnie, staje się piętrem – powiedział Robert Konieczny w filmie “Arka Koniecznego – mówi Robert Konieczny KWK Promes” w filmie opublikowanym na Youtube.

Kto z was nie chciałby mieszkać w takim miejscu?

Fot. Instagram architektura_murator

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

7 More posts in Nagrody category
Recommended for you
Kabaret, który podbija serca w stolicy. Rozmowa z Mrówą – jedną z O’skubanych

    Działają w tym składzie od pół roku. Wszystko tak  intensywnie zaczęło się, kiedy...