TVN promuje materiał o “farmie trolli” Pikio/Newsweb.pl

Superwizjer TVN wyemitował w niedzielę reportaż o „farmie trolli”, na której zatrudniła się reporterka programu. Chodzi tu o prawicowy serwis Newsweb.pl, należący do właścicieli znanego z Facebooka portalu Pikio.

Z zapowiedzi materiału wynikało, że dziennikarze zamierzali znaleźć odpowiedzi na pytanie, „ile można zarobić na hejcie i kłamstwie w sieci” oraz „jakich metod używają profesjonaliści, żeby manipulować opinią publiczną”. W materiale wystąpili też właściciele strony.

Materiał dodatkowo uwiarygadniał Tomasz Sekielski, który polecał go na Twitterze, pisząc, że zapowiada się ciekawie.

Przed opublikowaniem materiału, na stronie firmy HGA Media, właściciela stron oskarżanych o promocję fake newsów, pojawiło się oświadczenie, w którym tłumaczą się z działania ich serwisu Newsweb.pl. Twierdzą, że odpowiedzialny za publikację nienawistnych, rasistowskich i ksenofobicznych treści jest ktoś inny, a oni nie zawracali uwagi na to, co publikował, mimo że promowali je na tych samych fanpage’ach, na których pojawiały się linki do Pikio.pl.

„Usunęliśmy z sieci szkodliwe i nieakceptowalne przez nas treści firmowane przez portal Newsweb.pl. Kupno tego portalu było błędem. Na początku 2018 roku grupa HGA Media przejęła serwis prowadzony przez Marcina Paliona. Od razu po przejęciu portalu przez spółkę, Marcin Palion otrzymał jasne wytyczne, że serwis ma prezentować wyłącznie stonowane, rzetelne oraz wiarygodne treści i nie zgadzamy się na jakiekolwiek przejawy nienawiści, rasizmu czy ksenofobii”.

„Newsweb.pl nie był istotnym projektem spółki ani z punktu widzenia finansowego, ani strategicznego, dlatego zarząd nie kontrolował na bieżąco tego, co się na nim pojawiało” – tłumaczą.

„Spółka HGA Media nie akceptuje i kategorycznie odcina się od jakichkolwiek środowisk rasistowskich, nacjonalistycznych, ksenofobicznych, antysemickich, faszyzujących czy skrajnie prawicowych” – zapewniają wydawcy.

źródło: donald.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ