Trening bez skurczów? To możliwe!

skurcz life4styleSkurcze mięśni to częsta dolegliwość, zarówno wśród osób trenujących regularnie, jak i tych, dla których sport to jednorazowy wybryk. Najczęściej łapią wtedy, gdy jesteśmy w kluczowej fazie treningu. Zdarza się, że zmuszają do przerywania ćwiczeń. Co zrobić, aby się ich pozbyć?

Przyczyny skurczy mogą być różne, jednak do najczęstszych zalicza się odwodnienie i zmęczenie. W trakcie wysiłku fizycznego ciało się poci i wydala z organizmu potas, którego niedobory powinny być uzupełniane dietą. Przyczyną dolegliwości może być również niedobór magnezu, sodu lub wapnia. Jednak sprawdzenie tego wiąże się z wykonaniem badań laboratoryjnych krwi. Czasami powodem skurczów może być niedobór soli mineralnych, który wynika z nieprawidłowej pracy układu pokarmowego i złego krążenia krwi. Jeśli skurcze mięśni przeszkadzają nam nawet w codziennych czynnościach, a podczas treningu pojawiają się chronicznie, należy bezzwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Skurczom mięśni można zapobiec. Wystarczy, że godzinę przed treningiem dostarczymy organizmowi zawartość szklanki wody z elektrolitami. Można wykorzystać również napoje izotoniczne, które są dostępne w większości sklepów. Jest to pomocne w uzupełnieniu zasobów soli mineralnych i witamin jeszcze przed rozpoczęciem wzmożonej aktywności. Jeśli ćwiczenia trwają dłużej niż 30 minut, zaleca się picie tego typu napojów podczas treningu. Odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa. Należy pić małymi łykami i regularnie, ok. 2 litrów płynów w ciągu dnia. To szczególnie istotne podczas bardzo intensywnych ćwiczeń w wysokiej temperaturze, gdy organizm poci się mocniej niż zazwyczaj. Traci wtedy sole mineralne, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania i pracy mięśni. Co istotne, nie należy trenować „na sucho”. Podstawą treningu jest rozgrzewka, a także rozciąganie po treningu. Bez odpowiedniego rozgrzania, ciało jest bardziej podatne na skurcze.

Kiedy pomimo działań prewencyjnych, skurcze występują w trakcie treningu, należy rozciągnąć i rozmasować bolące miejsce. Następnie powinno się odczekać parę chwil i starać kontynuować aktywność w zwolnionym tempie. W miarę możliwości, można skorzystać z ciepłej kąpieli lub przyłożyć ciepły kompres na miejsce, które dopadł skurcz. W przypadku kiedy skurcze pojawiają się ponownie, należy przerwać wysiłek fizyczny. Możliwe jest, że organizm broni się przed przetrenowaniem, gdyż budowanie kondycji fizycznej zaczyna się dużo wcześniej niż na sali ćwiczeń.

Aleksandra Maleszewska-Tomala

ZOSTAW ODPOWIEDŹ