Narodowe Święto Biegania

1000  DDS4583Pierwsza edycja ORLEN Warsaw Marathon za nami. Słoneczna, wiosenna aura zgromadziła aż kilkadziesiąt tysięcy amatorów biegania, którzy mogli zmierzyć się na trzech dystansach – biegu maratońskim, na 10 km i charytatywnym na 3,33 km. Najszybciej maraton ukończyl Etiopczyk Sisay Iemma Kasaye, zaś pierwszym Polakiem na mecie był 27-letni zawodnik WKS Śląsk Wrocław Arkadiusz Gardzielewski.

Maraton rozpoczął się punktualnie o godzinie 9:30, kiedy to zawodnicy wystartowali spod Stadionu Narodowego. Dziesięć minut później rozpoczął się bieg na 10 km. Zwycięzca maratonu, 28-latek z Etiopii ukończył bieg w czasie zaledwie 02h:09min:02s, co dało mu 4 minuty i 54 sekundy przewagi nad Arkadiuszem Gardzielewskim, który zatriumfował swoim biegiem jako Mistrz Polski w martonie mężczyzn. Nie był to dla mnie rewelacyjny występ, ale na mecie przekazano mi, że zostałem mistrzem kraju. Taki tytuł zostaje w sercu i ten bieg będę długo pamiętał! – mówił po zwycięstwie Arkadiusz Gardzielewski. Najszybszą spośród ponad 700 kobiet uczestniczących w maratonie okazała się pochodząca z Kenii Milka Jerotich, która 42 km przebiegła w czasie 2:28:23.

W biegu na dystans 10 km, w którym startował m.in. Adam Małysz, Justyna Kowalczyk, Marcin Dorociński i Iwona Guzowska, złoty medal trafił do rąk Radosława Kłeczka (00:29:16). Wśród kobiet na linii mety na błoniach Narodowego najszybsza była Agnieszka Jerzyk (00:33:13). 1000  SEB9800

Kowalczyk, która jak przyznała pierwszy raz biegła taki dystans „po czarnym” przebiegła 10 km w 36 minuti 8 sekund, natomiast były skoczek narciarski potrzebował na pokonanie tego dystansu 51 minut i 38 sekund, zdobywając tym samym 1850 pozycję. 17 lat nie biegałem wcale, bo ten sport nie sprzyjał skokom narciarskim. Bieganie sprawia, że mięśnie robią się wytrzymałe, ale tracą swoją szybkość. W skokach chodzi właśnie o tę szybkość. Najważniejsze, że dotarłem do mety o własnych siłach 🙂– napisał Małysz na swoim profilu na facebooku.

Sukces pierwszej edycji Narodowego Święta Biegania daje nadzieję na kontynuację imprezy, która poziomem zbliżona jest do najważniejszych maratonów ulicznych na świecie.


inf. prasowa fot. www.orlenmarathon.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ