Toledo – miasto z charakterem

Przemieszczając się około 70 kilometrów na południe od stolicy Hiszpanii, dotrzemy do niewielkiego, jednak niezwykle uroczego miasta – Toledo. Usytuowane na wzgórzu w zakolu rzeki Tag zachwyca interesującą historią, spektakularnymi zabytkami i prawdziwie hiszpańską atmosferą.

www.dsi.uclm.es

Toledo jest dawną stolicą Hiszpanii i obecną wspólnoty autonomicznej Kastylii-La Mancha. Słynie głównie z rzemiosła artystycznego i wielu atrakcji turystycznych. Jest również miejscem kultu religijnego za sprawą siedziby prymasów Hiszpanii i wielu zakonów. Toledo jest uznane za jedną z najcenniejszych pereł hiszpańskiej architektury.

W przeszłości Toledo słynęło z niezwykłej różnorodności religijnej i kulturowej, bowiem zamieszkiwane było przez chrześcijan, muzułmanów i żydów w tym samym czasie. Było również niezwykle ważnym strategicznym punktem kontrolnym Półwyspu Iberyjskiego, a tym samym było praktycznie niemożliwe do zdobycia (dzięki wzniesieniom i murom obronnym).

Miasteczko usytuowane jest na wysokim wzgórzu, więc warto zabrać tam ze sobą wygodne obuwie, jednak ci bardziej leniwi mogą skorzystać z… ruchomych schodów, które „dowiozą” nas do uroczego i niewielkiego rynku. Znajdziemy tam centrum turystyczne, w którym możemy zaopatrzyć się w mapę oraz wskazówki niezbędne podczas zwiedzania. Na rynku znajdują się również liczne sklepiki z pamiątkami, restauracje i niewielkie kawiarnie.

Poruszając się w głąb miasta, możemy podziwiać ciasne i niezwykle romantyczne uliczki. Zdobione balkony udekorowane różowymi kwiatami i hiszpańskie motywy urzekną każdego turystę. Otaczać nas będą liczne kościoły i katedry – ta najważniejsza to gotycko-barokowa Katedra Najświętszej Marii Panny, która pochodzi ze średniowiecza, a wcześniej pełniła funkcję meczetu. W kościołach możemy podziwiać chóry z bogato zdobionymi stallami i zakrystie z obrazami El Greco i Goi.

Naszą uwagę przyciągnie również alkazar – twierdza z XI wieku, wzniesiona w najwyższym punkcie miasta. Niestety budynek uległ zniszczeniu w czasie wojny domowej i został odbudowany zgodnie z poprzednimi planami. Zwiedzając alkazar, warto również zboczyć nieco z trasy i przyjrzeć się Castillo de San Servando – średniowiecznemu zamkowi położonemu tuż nad rzeką Tag.

W Toledo zobaczymy również wiele pałaców i muzeów, m.in. Museo-Hospital de Santa Cruz, które jest drugą najważniejszą galerią malarstwa hiszpańskiego (tuż po muzeum Prado w Madrycie). Możemy również podziwiać ratusz pochodzący z XVII wieku, a także liczne ruiny oraz bramy do miasta, takie jak Puerta del Sol z XIV wieku czy muzułmańska Puerta dek Cambron z XVI.

Miasteczko zachwyca drobnymi straganami i lokalnymi wyrobami. Możemy zakupić typowe pamiątki, ręcznie malowane wachlarze zwane abanico, piękną ceramikę i ręcznie zdobione miecze dekoracyjne wyprodukowane ze słynnej stali toledańskiej.

W restauracjach możemy skorzystać z tak zwanego Menu del dia, dzięki któremu za cenę 10-12 euro zjemy posiłek składający się z primero plato (pierwsze danie, zazwyczaj regionalna zupa, sałatka bądź makaron), segundo plato (potrawy mięsne i rybne, często spotykana paella z owocami morza lub bycze ogony) oraz deseru lub kawy. Pragnienie możemy ugasić pysznym Tinto de verano (mieszanką wina, owoców i napoju gazowanego) lub granizado (napojem z lodu).

Toledo jest uroczym i bardzo interesującym miejscem na mapie półwyspu Iberyjskiego – a dla podróżniczych pasjonatów wręcz obowiązkowym przystankiem. Nie tylko poznamy tutaj południową kulturę, historię tego miejsca i regionalne przysmaki, ale także spotkamy się z niezwykłą serdecznością mieszkańców i pogodą ducha, którą zaraża cała Hiszpania!

____________________

Zapraszamy również do polubienia naszego profilu na Facebooku oraz zapoznania się z ofertą naszego sklepu internetowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ