Toksyczne osoby – jak je rozpoznać?

Przydatna, życiowa wiedza. Jak rozpoznać i uniknąć nieproszonych, toksycznych osób w naszym życiu? Przeczytaj!

Źródło: www.sotonpl.com

Świat bez nich byłby zdecydowanie prostszy. Niestety natknąć możemy się na nich wszędzie. Najgorzej jednak, kiedy nieproszeni goście, zagoszczą w naszym życiu na dłużej. Na przykład w przyjaźni lub związku. Dlaczego? Osoby mające ze sobą problem, zwyczajnie, nie nadają się do budowania jakichkolwiek relacji. Jednak jest metoda na to by nie wpakować się w tak niszczącą relacje. Co to za metoda? Osoby toksyczne wysyłają sygnały ostrzegawcze. Jest ich nawet kilka. Oczywiście świadomie nie ostrzegają o swoich problemach, a nawet je kamuflują. Dlatego nie jest tak łatwo zidentyfikować takiego osobnika. Natomiast należy być czujnym i zwracać szczególna uwagę na niepokojące zachowania. By umieć je odczytać, musisz je poznać, po to właśnie jest ten artykuł.

Wykorzystywanie czułego punktu:
Osoba toksyczna społecznie zawsze wykorzysta twoje słabości (które przecież ma każdy), przeciwko Tobie. Poznając twoje czułe miejsca, ma wrażenie, że ma on nad tobą znacząca przewagę. W każdej chwili może cię nimi zaatakować, wbić przysłowiowa szpilę w twój najczulszy punkt, przez chociażby, niewybredne komentarze, nie na miejscu. Jest to umiejętnie wykorzystywanie twoich słabszych stron, w celu jakiś korzyści. Albo zwyczajnego upokorzenia, co tym bardziej jest nieludzkie.  

Manipulacja:
Osoba toksyczna potrafi idealnie manipulować. Niepostrzeżenie potrafi ona zmienić twój światopogląd, przeinaczyć fakty, przewartościować to w co do tej pory wierzyłaś.

Obarczanie cię wina za całe zło świata:
Toksyk każda winę zrzuci na ciebie. Zrobi to w taki sposób, ze faktycznie uwierzysz, że jesteś winny. Podczas kłótni z taka osoba okazuje się, że ta wymiana zdań to twoja wina. Zresztą tak samo jak brak porozumienia w waszej relacji, kłopoty finansowe, czy globalne ocieplenie!

Wymusza na tobie zmianę:

Chce cię zmienić na siłę. Byle byś robiła wszystko to co on chce. Osoba toksyczna chce być sterem – swoim, i twoim! Będąc w takiej relacji, nie posiadasz prawa wyboru, nie masz decyzyjnego głosu – w ogóle go nie masz. Próby twojego protestu prowadza do kłótni. Focha, szantażu, a nawet biernej agresji. On wie najlepiej co jest dla ciebie dobre, a co nie. Dla niego jedyna prawda, to jego prawda. On jest w swoim centrum zainteresowania, musi być także i w twoim.

Próbuje odciąć cię od najbliższych:

Dlatego, że sam ma problem z budowaniem jakiejkolwiek stabilnej relacji, chce ich pozbawić także ciebie. Odcinając cię od przyjaciół i rodziny. Próbując cię przekonać, że sa ci całkiem zbędni. A ponadto zazwyczaj sa także przeszkoda do waszej toksycznej relacji. No nic dziwnego – faktycznie tak jest, bo najbliżsi próbują cię uchronić przez chora relacja. 

Zawsze ma racje:

Jest najlepszy. Lepszy od innych. Nie musi się uczyć, bo już pozjadał wszystkie rozumy. Jest pewny siebie. Kompleksy? On nie wie co to kompleksy. W każdym widzi wady – w sobie nie. Nie potrafi przyznać się do błędu lub słabości. Zawsze wie najlepiej. Niestety nie wie co to pokora. Jest irytujący!

Dyktuje warunki:

Chce mieć na ciebie ciągły wpływ. Nie przyzna się do błędu.

Krytyka:

To nieodłączny element każdej toksycznej relacji. Człowiek toksyczny lubi wmówi ci, że niewiele jesteś warta. Według niego powinnaś mu być wdzięczna, że z Toba jest. Lubi także publicznie krytykować i oczerniać, nie uważa też by było w tym coś złego.

Sprawuje kontrole:
Nie wie co to czyjaś prywatność. Kontroluje i sprawdza. Chce wiedzieć co robisz, co planujesz, i co myślisz! Twój telefon, czy twoja poczta, to nic prywatnego – sprawdza je gdy nie widzisz. Gdy zdarzy ci się spóźnić – afera murowana. Nie toleruje zmiany planów. 

Wszystko jest beznadziejne:

Toksyka ciężko zadowolić. Wiecznie jest nieszczęśliwy, co odbija się na otoczeniu. A szczególnie na samopoczuciu osoby z która toksyk znajduje się w związku. Osoba toksyczna nie cieszy się z codzienności i małych sukcesów. Z taka osoba każda wygrana, duma i radość jest mniejsza. Natomiast każdy problem wyolbrzymiony. Krytykuje każdy pomysł, jednocześnie blokując cię w działaniach, aspiracji i motywacji. Nie wspiera – krytykuje. 

Fakty są takie, że osoby z zewnątrz dostrzegają, że utkwiłeś w niekomfortowej, toksycznej relacji – natomiast sama osoba zainteresowana, tego nie widzi. Osoby niezaangażowanych emocjonalnie, mogą uświadomić osobie zaangażowanej w czym tkwi. I, że rzeczywistość, jest zupełnie inna niż jej się wydaje. To właśnie nasi najbliżsi mogą zapalić w nas lampkę ostrzegawcza, której nie należy zlekceważyć . Należy natomiast posłuchać najbliższych i postać się zdystansować do sytuacji. Osobie toksycznej – głównie w relacji partnerskiej, zależy na uzależnieniu ciebie od siebie. Psychicznie, bądź mentalnie, lub finansowo. Najlepiej na każdej płaszczyźnie. Osoba toksyczna, chcę cię przekonać o swojej wyjątkowości, jednocześnie o twojej bezużyteczności. Chodzi tutaj o proces uzależnienia oraz o syndrom sztokholmski.


Jeżeli rozpoznajesz taka relacje w swoim środowisku – uciekaj!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

643 More posts in Bez kategorii category
Recommended for you
Masz ochotę na słodycze przed miesiączką? Ewa Chodakowska wie, co na to poradzić!
Masz ochotę przed miesiączką na słodycze? Ewa Chodakowska wie, co na to poradzić!

Ewa Chodakowska nie tylko doradza w kwestii odpowiednich treningów, ale również dobrej diety. Dla wielu...