Toksyczne osoby – jak je rozpoznać?

Przydatna, życiowa wiedza. Jak rozpoznać i uniknąć nieproszonych, toksycznych osób w naszym życiu? Przeczytaj!

Źródło: www.sotonpl.com

Świat bez nich byłby zdecydowanie prostszy. Niestety natknąć możemy się na nich wszędzie. Najgorzej jednak, kiedy nieproszeni goście, zagoszczą w naszym życiu na dłużej. Na przykład w przyjaźni lub związku. Dlaczego? Osoby mające ze sobą problem, zwyczajnie, nie nadają się do budowania jakichkolwiek relacji. Jednak jest metoda na to by nie wpakować się w tak niszczącą relacje. Co to za metoda? Osoby toksyczne wysyłają sygnały ostrzegawcze. Jest ich nawet kilka. Oczywiście świadomie nie ostrzegają o swoich problemach, a nawet je kamuflują. Dlatego nie jest tak łatwo zidentyfikować takiego osobnika. Natomiast należy być czujnym i zwracać szczególna uwagę na niepokojące zachowania. By umieć je odczytać, musisz je poznać, po to właśnie jest ten artykuł.

Wykorzystywanie czułego punktu:
Osoba toksyczna społecznie zawsze wykorzysta twoje słabości (które przecież ma każdy), przeciwko Tobie. Poznając twoje czułe miejsca, ma wrażenie, że ma on nad tobą znacząca przewagę. W każdej chwili może cię nimi zaatakować, wbić przysłowiowa szpilę w twój najczulszy punkt, przez chociażby, niewybredne komentarze, nie na miejscu. Jest to umiejętnie wykorzystywanie twoich słabszych stron, w celu jakiś korzyści. Albo zwyczajnego upokorzenia, co tym bardziej jest nieludzkie.  

Manipulacja:
Osoba toksyczna potrafi idealnie manipulować. Niepostrzeżenie potrafi ona zmienić twój światopogląd, przeinaczyć fakty, przewartościować to w co do tej pory wierzyłaś.

Obarczanie cię wina za całe zło świata:
Toksyk każda winę zrzuci na ciebie. Zrobi to w taki sposób, ze faktycznie uwierzysz, że jesteś winny. Podczas kłótni z taka osoba okazuje się, że ta wymiana zdań to twoja wina. Zresztą tak samo jak brak porozumienia w waszej relacji, kłopoty finansowe, czy globalne ocieplenie!

Wymusza na tobie zmianę:

Chce cię zmienić na siłę. Byle byś robiła wszystko to co on chce. Osoba toksyczna chce być sterem – swoim, i twoim! Będąc w takiej relacji, nie posiadasz prawa wyboru, nie masz decyzyjnego głosu – w ogóle go nie masz. Próby twojego protestu prowadza do kłótni. Focha, szantażu, a nawet biernej agresji. On wie najlepiej co jest dla ciebie dobre, a co nie. Dla niego jedyna prawda, to jego prawda. On jest w swoim centrum zainteresowania, musi być także i w twoim.

Próbuje odciąć cię od najbliższych:

Dlatego, że sam ma problem z budowaniem jakiejkolwiek stabilnej relacji, chce ich pozbawić także ciebie. Odcinając cię od przyjaciół i rodziny. Próbując cię przekonać, że sa ci całkiem zbędni. A ponadto zazwyczaj sa także przeszkoda do waszej toksycznej relacji. No nic dziwnego – faktycznie tak jest, bo najbliżsi próbują cię uchronić przez chora relacja. 

Zawsze ma racje:

Jest najlepszy. Lepszy od innych. Nie musi się uczyć, bo już pozjadał wszystkie rozumy. Jest pewny siebie. Kompleksy? On nie wie co to kompleksy. W każdym widzi wady – w sobie nie. Nie potrafi przyznać się do błędu lub słabości. Zawsze wie najlepiej. Niestety nie wie co to pokora. Jest irytujący!

Dyktuje warunki:

Chce mieć na ciebie ciągły wpływ. Nie przyzna się do błędu.

Krytyka:

To nieodłączny element każdej toksycznej relacji. Człowiek toksyczny lubi wmówi ci, że niewiele jesteś warta. Według niego powinnaś mu być wdzięczna, że z Toba jest. Lubi także publicznie krytykować i oczerniać, nie uważa też by było w tym coś złego.

Sprawuje kontrole:
Nie wie co to czyjaś prywatność. Kontroluje i sprawdza. Chce wiedzieć co robisz, co planujesz, i co myślisz! Twój telefon, czy twoja poczta, to nic prywatnego – sprawdza je gdy nie widzisz. Gdy zdarzy ci się spóźnić – afera murowana. Nie toleruje zmiany planów. 

Wszystko jest beznadziejne:

Toksyka ciężko zadowolić. Wiecznie jest nieszczęśliwy, co odbija się na otoczeniu. A szczególnie na samopoczuciu osoby z która toksyk znajduje się w związku. Osoba toksyczna nie cieszy się z codzienności i małych sukcesów. Z taka osoba każda wygrana, duma i radość jest mniejsza. Natomiast każdy problem wyolbrzymiony. Krytykuje każdy pomysł, jednocześnie blokując cię w działaniach, aspiracji i motywacji. Nie wspiera – krytykuje. 

Fakty są takie, że osoby z zewnątrz dostrzegają, że utkwiłeś w niekomfortowej, toksycznej relacji – natomiast sama osoba zainteresowana, tego nie widzi. Osoby niezaangażowanych emocjonalnie, mogą uświadomić osobie zaangażowanej w czym tkwi. I, że rzeczywistość, jest zupełnie inna niż jej się wydaje. To właśnie nasi najbliżsi mogą zapalić w nas lampkę ostrzegawcza, której nie należy zlekceważyć . Należy natomiast posłuchać najbliższych i postać się zdystansować do sytuacji. Osobie toksycznej – głównie w relacji partnerskiej, zależy na uzależnieniu ciebie od siebie. Psychicznie, bądź mentalnie, lub finansowo. Najlepiej na każdej płaszczyźnie. Osoba toksyczna, chcę cię przekonać o swojej wyjątkowości, jednocześnie o twojej bezużyteczności. Chodzi tutaj o proces uzależnienia oraz o syndrom sztokholmski.


Jeżeli rozpoznajesz taka relacje w swoim środowisku – uciekaj!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ