Tańcząc z grawitacją – poznaj indoor skydiving

Czy jedna dyscyplina sportowa może łączyć w sobie skoki spadochronowe, akrobatykę oraz elementy tańca? Zawodnicy indoor skydivingu, całkiem jeszcze młodej dyscypliny sportu, udowadniają, że tak, zajmując jednocześnie miejsca w światowej czołówce na wszystkich rozgrywanych mistrzostwach.  Wkrótce czekają ich kolejne sportowe wyzwania.

Nowoczesne tunele aerodynamiczne, coraz popularniejsze także w Polsce, miały dawać spadochroniarzom możliwość ciągłych treningów a także praktycznego rozwoju swoich umiejętności sportowych. Wkrótce okazało się jednak, tego typu treningi mają ogromny potencjał i dzięki nim wykształciła się samodzielna dyscyplina  – indoor skydiving, jeden z najbardziej ekscytujących i najszybciej rozwijających się sportów na świecie. Co więcej – sport ten ma także ogromną wartość estetyczną. Nagrania z zawodów, na których zawodnicy wykonują imponujące układy akrobatyczne w powietrzu, osiągają setki tysiący wyświetleń na Youtube. Nic w tym dziwnego, bo sport ten łączy w sobie lekkość dyscyplin lotniczych, taneczną synchroniczność i akrobatyczną zwinność. A co bardziej interesujące – światowymi w tej dziedzinie liderami powoli stają się Polacy, sukcesywnie wspinający się po szczeblach klasyfikacji generalnej.

Na tegorocznych Wind Games, zawodach odbywających się na początku lutego, Andrzej Sołtyk i Josh Ruiz-Velasco (Team Vipers), zdobywcy Pucharu Świata i aktualni Mistrzowie Świata, z orzełkiem na piersi kolejny raz potwierdzili swoje umiejętności złoto dla Polski w kategorii D2W – Dynamic w dwójkach. Siedemnastoletni Andrzej Sołtyk otarł się o złoty medal, przegrał jednak z reprezentantem gospodarzy Cesarem Rico o 0,2 sekundy, osiągając drugie miejsce w  finale Solo Speed. Nie można nie wspomnieć także o wspaniałej niespodziance, jaką zgotował Polakom Team SkyRiders (Maciej Michalak, Waldemar Suwiński, Adrian Suwiński, Marcin Seń), reprezentujący kraj w dyscyplinie Vertical Formation Skydiving. To pierwszy złoty medal w tej kategorii dla drużyny z Polski. Nie zawodzą także kobiece reprezentantki, startujące w kategorii Freestyle. Maja Kuczyńska, mistrzyni świata w kategorii juniorów (2015) i srebrna medalistka z 2017 roku tym razem sięgnęła po brązowy krążek. Bardzo wysoko uplasowały się także juniorki – Krysia Wnuk na czwartej pozycji oraz Kinga Bała z piątą lokatą.

indoor skydiving

Jeszcze ciekawiej zapowiada się przyszłość indoor skydivingu w Polsce. Waldemar Suwiński, kapitan Team SkyRiders zapowiada, że nie osiądzie na laurach. Jeden z naszych najlepszych reprezentantów – Marcin Seń – właśnie przygotowuje się do kursu, nadającego międzynarodowe kwalifikacje sędziowskie. Team Vipers i Team SkyRiders zamierzają wystartować w Pucharze świata w Bahrajnie oraz jeśli wystarczy im środków również w Mistrzostwach Świata w Australii. Pierwszy zespół dostał się również na międzynarodowy konkurs Sakura Cup w Japonii.

Przyszłość indoor skydivingu w Polsce jawi się bardzo optymistycznie a nasze drużyny już są znaczącym graczem na arenie międzynarodowej. Miejmy nadzieję, że wkrótce obok polskich nazwisk pojawią się wszystkie prestiżowe tytuły w tej dyscyplinie.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ