Suski o awarii oczyszczalni: to mi przypomina Czarnobyl

We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni „Czajka”. Nieczystości wówczas skierowano do drugiego z kolektorów, który jednak wczoraj przestał funkcjonować.

Minister środowiska Henryk Kowalczyk podczas konferencji prasowej poinformował, że awaria pierwszego kolektora w oczyszczalni ścieków „Czajka” miała miejsce o 5 rano we wtorek. Drugi kolektor wysiadł w środę.

Minister środowiska zarzucił ratuszowi ukrywanie informacji o awarii, nazywając to wielką nieodpowiedzialnością.

Suski: To przypomina mi sytuację katastrofy w Czarnobylu

Do sprawy w TVP Info odniósł się Marek Suski, który również uważa, że awaria była ukrywana przez władze miasta. Porównał to do sytuacji z Czarnobyla:

– Rząd zadeklarował wszelką pomoc w dostawie wody dla obywateli, badanie wody, nawet zaoferowaliśmy wykonanie awaryjnego rurociągu, ale od miasta nie ma żadnego odzewu. To jest największa katastrofa – powiedział w rozmowie z TVP Info Marek Suski.

– To przypomina mi sytuację katastrofy w Czarnobylu. Ukrywano to, dokąd można było. Później się nie dało ukryć, bo Wisła zaczęła płynąć pianą – powiedział Suski.

https://www.facebook.com/FakesForge/photos/a.1550729838511845/2346907068894114/?type=3

Szef GIS: woda jest zdatna do picia w tej chwili, ale dmuchamy na zimne

– Jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zdrowotne Polski. Najważniejsza jest informacja, dlatego systematycznie będą wysyłane alerty Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, mówiące przede wszystkim o tym, żeby w tej chwili unikać Wisły – przekonywał natomiast główny inspektor sanitarny Jarosław Pinkas.

Jego zdaniem w tej chwili „nie ma wielkiego zagrożenia, ale my mamy być mądrzy przed szkodą”.

– Pan minister zdrowia Szumowski mówił o przegotowywaniu wody. Tak, zacznijmy robić to już w tej chwili. Fala nieczystości jeszcze tu nie dotarła, ale zróbmy to po prostu wcześniej. Będziemy mieli taki nawyk – powiedział Pinkas.

Zapewnił, że GIS wspólnie z RCB będzie informował między innymi kiedy woda jest zdatna do użycia bez przegotowywania. – Ona jest zdatna w tej chwili, ale my dmuchamy na zimne – dodał.

Awaria kolektora oczyszczalni ścieków w Warszawie

O awarii układu przesyłowego ścieków władze Warszawy mieszkańców powiadomiły w środę. We wtorek rano doszło do awarii jednego z kolektorów przesyłającego ścieki z części lewobrzeżnej Warszawy do oczyszczalni Czajka. Nieczystości wówczas skierowano do drugiego z kolektorów, który jednak w środę przestał funkcjonować. Wskutek awarii zarząd MPWiK podjął decyzję o kontrolowanym zrzucie nieczystości do Wisły – do rzeki trafia 3 tys. litrów nieczystości na sekundę.

Zobacz również:

Źródło: tvn24 / Fot. twitter

ZOSTAW ODPOWIEDŹ