Street Art po warszawsku

powisle - sporteuroJednym z ważnych elementów współczesnej sztuki jest alternatywny ruch zwany ,,street art’em”.Promuje on nowe formy artystycznej ekspresji i współczesnych fenomenów kultury. Ruch ten rozwija się prężnie,nieustannie zaskakując dojrzałością formy i treści. Przejaw tej aktywności artystycznej widoczny jest również na warszawskich ulicach. 

Sztuka street art’u wychodzi na ulice Warszawy, dzięki takim miejscom jak: Park Rzeźby na Bródnie, Bar PKP Warszawa Powiśle oraz Galeria Murrr.

Na Bródnie wiceburmistrz Krzysztof Bugla oraz artysta Paweł Althamer stworzyli projekt Park Rzeźby tzn. połączenie sztuki z miejską architekturą. Jest to wieloletni program angażujący rodzimych i zagranicznych artystów, młodzież oraz różne instytucje w promowanie sztuki wychodzącej poza galerie i muzea. Co roku, pojawiają się tu prace kolejnych artystów oraz uczniów z pobliskich szkół. Każda prezentowana praca ma inny charakter, funkcjonalność i stylistkę. Na przykład tajski artysta Rirkrita Tiravanijii skonstruował z tanich materiałów sześcian tzw. pawilon o lśniącej powierzchni, w której odbija się trawnik i okoliczne drzewa. Nadto, w tym parku organizowane są także przeróżne akcje i zdarzenia propagujące sztukę uliczną.

Z kolei bar PKP Warszawa Powiśle tzw. „kiosk z wódką i kulturą” mieści się w białym pawilonie z kasami biletowymi o fantazyjnie wywiniętym betonowym daszku. Ten obiekt jest fermentem kulturowym oraz intelektualnym, bowiem to idealne miejsce na wódkę, koncert, wykład czy panel dyskusyjny.

Wymownym przejawem warszawskiego street art’u jest miłość do powojennej architektury. Magdalena Estera Łapińska zaprojektowała serię miniatur warszawskich budynków m.in. Dworzec Centralny, kino Skarpa, Supersam oraz Rotundę. Tym sposobem, artystka chciała prawdziwe ikony stolicy ocalić od zapomnienia i szerzej rozpropagować. street - sporteuro

Sztuka ulicy także ujawnia się w postaci malarstwa ściennego. Malowidła takie, w zależności od intencji twórcy, mogą mieć na celu impresję odbiorcy lub reklamę jakiegoś produktu. Duet Twożywo namalował trzy wielkie murale na ścianach warszawskich budynków: na elewacji szkoły, na stacji sanepidu przy Żelaznej oraz na kamienicy na rondzie Daszyńskiego. Te ścienne dzieła w przewrotny sposób ukazują to, co dzieje się w budynkach, które pokrywają.  

Warszawska galeria Murrr powstała w ruchliwym miejscu stolicy, a dokładniej na Pradze przy ulicy Zamoyskiego. W 2009 roku zaistniała ona na artystycznej mapie, dzięki współpracy Fundacji Nowa Kultura Bęc Zmiana ze spółką Frito Lay Poland, która udostępniła galerii 24-metrowy fabryczny mur. Na tym murze powstały prace tworzone przez młodych polskich artystów: Dominika Cymera, Krystiana Czaplickiego (Truth), Jana Kallwejta oraz m-city. Powstały one specjalnie z myślą o charakterze tej okolicy. Galeria działała w latach 2009-2011. Była to fantastyczna przestrzeń do prezentowania obrazów, instalacji i innych form sztuki street’owej. To nie była typowa galeria sztuki!

Sztuka ulicy nie jest dziełem wandalizmu. Upowszechniając rynek sztuki ulicznej, popychamy do przodu rozwój działań artystycznych młodych ludzi.

Anna Tłustochowicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ