Śmiertelne selfie – zastraszająca liczba ofiar!
Nie od dziś wiadomo, że selfie jest bardzo modne. Ale prawdopodobnie mało kto wie jak wielkie okazuje się być pragnienie by mieć jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne selfie, które prowadzić może do… śmierci.
Selfie – rodzaj zdjęcia autoportretowego. W dzisiejszych czasach wykonywane zazwyczaj przez urządzenia mobilne takie jak telefon, często za pomocą popularnego selfie sticka. Najważniejsze jest tutaj pokazanie samego siebie (bądź swojego odbicia w lustrze, co również stało się bardzo modne). Popularność selfie wiążę się oczywiście ze wzrastającą rolą mediów społecznościowych w naszym życiu codziennym. To tam są publikowane (Instagram, Facebook, Twitter i inne). Nie bez powodu też nie znajdziemy już smartfona, który nie posiada przedniej kamerki. W roku 2012 słowo selfie należało do „10 najmodniejszych słów” na świecie. Słowo to przeszło do użytku dziennego, pojawiło się w słownikach a zjawisko doczekało się wielu badań.
Niebezpieczeństwa spowodowane przez selfie
Z biegiem czasu jednak przestało wystarczać zwykłe selfie, ludzie więc zaczęli kombinować z tłem – im bardziej oryginalne, tym lepiej. Oryginalność ta, często niestety wiązać się zaczęła z niebezpieczeństwem i dużym ryzykiem. Agama Bansala z India Insitute of Medical Studies wraz ze swoim zespołem, postanowił przeanalizować wszystkie dotąd publikowane przypadki tragicznego selfie. Badanie tyczą się okresu: wrzesień 2011 – listopad 2017. Z badań wynika, że na przestrzeni ponad roku, chęć posiadanie nietuzinkowego selfie, poskutkowała śmiercią 259 osób na całym świecie. Warto też zaznaczyć, że to na pewno nie wszystkie z takich przypadków. Bowiem wiele rodzin wstydzi się przyznać co do przyczyny śmierci ofiary, i że było to właśnie zdjęcie i… bezmyślność.
Coś co zapewne kojarzycie z sieci to zdjęcia na dużej wysokości, najczęstszą przyczyną „selfie śmierci” jest więc upadek z dużej wysokości. Do równie częstych przyczyn należą także utopienia, zaatakowanie przez zwierzęta czy potrącenia przez pojazdy – tutaj faworytem okazuje się pociąg. Równie niebezpieczne są zdjęcia z różnego rodzaju bronią. Nie wspominając już o zdjęciach z rąsi za kierownicą… to chyba nie wymaga komentarza.
Przykładów takich śmierci jest cała masa. W sieci było głośno na temat kilku przypadków śmiertelnego selfie. Należało do nich między innymi zmasakrowanie faceta przez niedźwiedzia, który nie był chętny na zdjęcie z ręki.
Gdzie jest najwięcej ofiar śmiertelnego selfie?
Jak podają badania najwięcej tego typu niebezpiecznych przypadków ma miejsce w Indiach, Pakistanie, Rosji i Stanach Zjednoczonych. To właśnie w tych miejscach odnotowano największą ilość tego typu tragedii.
Średnia wieku ofiar:
Jak podają statystyki, największymi ryzykantami co do selfie okazują się być ludzie w wieku około 23 lat. Natomiast ofiar, które przekroczyły 30 jest coraz mniej. Co również ciekawe – znacznie większą część ofiar stanowią mężczyźni. Czy dziwi was ten fakt? Mnie nie bardzo. W końcu to oni mają tendencję do ryzyka, lubią adrenalinę, oraz się nią popisywać przed innymi i być podziwiani.
Jak zapobiegać?
Pomimo, że o temacie jest coraz głośniej – ofiar nie ubywa. Powstała już nawet w pewnych miejscach publicznych strefa wolna od selfie. Bowiem to nie selfie samo w sobie jest niebezpieczne – ale zachowanie ludzi, którzy robiąc zdjęcie tracą umiejętność logicznego myślenia. W związku z czym najważniejsza jest edukacja takich ludzi. Ma temu służyć pokazanie miejsc, które mogą się okazać niebezpieczne. Do tego typu miejsc należeć mają między innymi okolice rzek, wodospadów, góry i zatłoczone centra miasta.
Niepozorne selfie więc może okazać się ostatnią pamiątką, zrobioną na kilka sekund przed tragedią.