krzysztof kamil baczyński

Red is bad i… chwalenie trockisty Baczyńskiego

Wojna ideologiczna toczona przez skrajne siły w Polsce przybiera również groteskowe ujęcia. Z pewnością jest nią podejście do historii na prawicy. 

Firmy produkujące tzw. patriotyczną odzież często przybierają groteskowe formy. Hasła „śmierć wrogom ojczyzny” czy majtki z krwią lub „Polską walczącą” nie do wszystkich przemawiają jako wyraz miłości do swego kraju. Odzież tego typu targetowana jest przede wszystkim do środowisk kibicowskich, które zazwyczaj z historią są na bakier. Stąd być może niewielkie przywiązanie do naukowości w tworzeniu grafik na fanpage. 

W niedzielę, z okazji 75-rocznicy śmierci poety pokolenia „Kolumbów” Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, firma umieściła grafikę pamiątkową. Jest to bez wątpienia wspaniały i patriotyczny gest, ale jak zauważyli internauci… niezgodny z ideologią firmy. RED IS BAD jest bowiem powiązana z poglądami antylewicowymi. Baczyński był bowiem zaangażowany w działalność Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej „Spartakus” i współredagował lewicowe pismo „Strzały”. Powiązany był także z środowiskami trockistów oraz wspierał Dąbrowszczaków, uważanych przez prawicowców za zdrajców. 

„Jeżeli jednak firma czy strona ma w nazwie że lewica=zło to może jednak coś jest nie tak? Może warto przemyśleć nazwę?” – komentuje swój post administrator fanpage Historyczne bzdury. 

https://www.facebook.com/historycznebzdury/photos/a.791281577645653/2332827003491095/?type=3&theater

zobacz też:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ