„Ślepnąc od świateł” czyli mroczna strona Warszawy. Serialowy hit jesieni?

HBO Europe prezentuje nowy polski serial „Ślepnąc od świateł” w reżyserii Krzysztofa Skoniecznego nakręcony na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka o tym samym tytule. To ośmioodcinkowa opowieść o siedmiu dniach z życia kokainowego dilera, którego perfekcyjnie poukładane życie zaczyna zmieniać się w chaos, a on sam staje w obliczu konieczności dokonania najważniejszych życiowych wyborów i zderzenia się z prawdą o sobie. Premiera serialu odbyła się w czwartek, 27 października 2018 roku o godz. 22:00 w HBO.

– Wiedziałem, że muszę zapomnieć, że to jest moja książka i przyjąć perspektywę scenarzysty, a do tego potraktować powieść jako surowiec. Pracowałem nad tym, aby to był jak najlepszy scenariusz, a co za tym idzie serial wspomina pracę nad „Ślepnąc od świateł” Jakub Żulczyk.

„Ślepnąc od świateł” – o serialu

Kuba (debiutujący Kamil Nożyński) to znany warszawski diler kokainy. Jest perfekcjonistą i outsiderem. Lubi mieć wszystko pod kontrolą – włącznie ze swoim dokładnie przemyślanym i zaplanowanym wizerunkiem. Jest zagadką dla otoczenia – to, co widzą inni to jedynie przystojna twarz, ekskluzywne ubrania, drogi samochód. Nikt nie wie o nim zbyt wiele, za to on zna bardzo wielu. Jego klientela to pełen przekrój społeczny – politycy, celebryci, zamożne panie domu, gwiazdy hip-hopu, hipsterzy. Kuba obraca się w gronie lokalnych gangsterów dowodzonych przez Stryja (Janusz Chabior), który – tak jak i on – ma tego samego szefa, Jacka (Robert Więckiewicz). Jedyną naprawdę bliską mu osobą jest przyjaciółka Pazina (Marta Malikowska).

Kuba jest zmęczony swoim życiem – chciałby od niego uciec, wyjechać gdzieś daleko – kupuje więc dwa bilety w jedną stronę do Argentyny. Wylot za tydzień. Przez ten czas musi jeszcze załatwić kilka spraw. W tym samym momencie z więzienia, po kilkuletnim wyroku, wychodzi Dario (Jan Frycz), gangster starej daty. Nieoczekiwanie ich losy przetną się, co doprowadzi do konfrontacji Kuby z jego dotychczasowym życiem i decyzjami – tymi, które podjął i które jeszcze przed nim. Czy Kuba podejmie walkę z własnymi demonami?

– Zadzwonił do mnie Krzysztof Skonieczny i powiedział, że chce, abym zagrał głównego bohatera w jego nowym serialu. Zakrztusiłem się obiadem, który wówczas jadłem. Zacząłem się jąkać. Myślałem, że to któryś z moich kumpli robi sobie ze mnie żarty – mówi Kamil Nożyński, odtwórca Kuby. 

 

Teaser:

https://www.youtube.com/watch?v=zvxLIE6SASM

Obsada:

Nowy polski serial HBO Europe Ślepnąc od świateł powstał na podstawie bestsellerowej powieści Jakuba Żulczyka. Całość serialu wyreżyserował Krzysztof Skonieczny, twórca Hardkor Disko. Scenariusz jest wspólnym dziełem Krzysztofa Skoniecznego i Jakuba Żulczyka. Producentką serialu jest Izabela Łopuch, a operatorem zdjęć Michał Englert. W roli głównej zobaczymy debiutującego Kamila Nożyńskiego, któremu towarzyszą: Marta Malikowska, Robert Więckiewicz, Jan Frycz, Cezary Pazura oraz Janusz Chabior. W pozostałych rolach pojawią się: Eryk Lubos, Agnieszka Żulewska, Jacek Beler, Marzena Pokrzywińska, Ewa Skibińska, Krzysztof Zarzecki, Ilona Ostrowska, Zbigniew Suszyński, Michał Czernecki i Krzysztof Skonieczny.

 

Ślepnąc od świateł to absolutny bestseller i jedna z ciekawszych powieści ostatnich lat. Jakub Żulczyk w bezbłędny sposób przeniósł czytelnika w świat mrocznej Warszawy i można by powiedzieć, że tego klimatu nie da się oddać w inny sposób. HBO jednak spróbowało, a fakt, że sam Żulczyk współpracował przy tym obrazie z Krzysztofem Skoniecznym, może tylko napawać optymizmem.

Ślepnąc od świateł to thriller neo-noir podzielony na rozdziały stanowiące integralną całość. To próba pokazania świata, w którym wszelkie zasady zostały odrzucone, wartości przepadły i wszystko dryfuje w pustkę. To historia o tym, że można próbować uciekać, jednak najtrudniej jest uciec od siebie, a każda podjęta próba prowadzi do konfrontacji z naszą przeszłością. To opowieść o złudzeniu istnienia naprawdę i posiadania pełnej kontroli nad swoim życiemmówi o projekcie reżyser Krzysztof Skonieczny.

Serial Ślepnąc od świateł będzie liczył osiem odcinków.

https://www.youtube.com/watch?v=0wl9NgWyGsc

Twórcy serialu przygotowali dla fanów nie lada gratkę. 14 listopada w Warszawie będzie można wziąć udział w spotkaniu: z Krzysztofem Skoniecznym (reżyser, scenarzysta), Jakubem Żulczykiem (scenarzysta) i Izą Łopuch (producentka serialu z ramienia HBO) zupełnie za darmo.

Wydarzenie pod tym linkiem

fot. kadr z wideo

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ