Sięgając po żywność funkcjonalną…

warzywa tekst sporteuro.jpgW dzisiejszych czasach trudno nam przychodzi dokonywanie wyborów w supermarketach. Albo bierzemy co popadnie, albo gubimy się w cyferkach, literkach i „łacińskich nazwach” umieszonych na etykietach produktów. Bezpiecznym wyjściem z sytuacji jest sięgniecie po żywność funkcjonalną.

Żywność funkcjonalna – co to takiego?

Żywność funkcjonalna to taka, która nie tylko dostarcza wartości odżywczych, ale także ma korzystny wpływ na nasze zdrowie. Nie miesza się w to żadnych środków farmaceutycznych czy modyfikacji genetycznych, gdyż jej pochodzenie może być jedynie naturalne. Żywność funkcjonalna to produkty posiadające w swym składzie bioaktywne substancje, których spożywanie zapobiega chorobom i skraca rekonwalescencję. Wpływają także korzystnie na psychikę i prawidłowy rozwój człowieka. To naturalne leki i antybiotyki, które warto wybierać spośród innych produktów.

Co zalicza się do substancji bioaktywnych

Odpowiednia kompozycja składników bioaktywnych umożliwia prawidłowy rozwój człowieka. Zaspokaja także jego codzienne potrzeby. Do owych substancji zaliczamy błonnik pokarmowy, który wiąże wodę, przez co zwiększa objętość treści pokarmowej w jelicie cienkim i daje uczucie sytości. Chroni także przed zaparciami, nowotworami, wpływa na gospodarkę lipidową, wychwytuje toksyczne związki i powoduje zwolnienie wchłaniania glukozy. Kolejnymi substancją są: aminokwasy, peptydy i białka odpowiedzialne za prawidłową budowę tkanek i regulację procesów metabolicznych. Prebiotyki i probiotyki zapewniają właściwą mikroflorę w jelitach, a wapń wzmacnia kości. Ważna jest także obecność wielonasyconych kwasów tłuszczowych, które chronią przed chorobami serca i układu krążenia. Poza produktami, które zawierają wyżej wymienione substancje, do żywności funkcjonalnej zalicza się także suplementy diety, produkty o ograniczonej ilości cholesterolu i sodu czy produkty niskoenergetyczne.

Dobierz produkt do swoich potrzeb

Po żywność funkcjonalną powinien sięgnąć każdy z nas. Jednak ilu jest ludzi, tyle indywidualnych potrzeb organizmów. W związku z tym żywność tą podzielono na różne rodzaje. Każdy z nich dostosowany jest do zapotrzebowania określonej grupy konsumenckiej – do wieku, płci czy choroby. I tak można wyróżnić żywność zalecaną kobietom w ciąży, sportowcom, osobom chorym na osteoporozę, otyłym, niemowlętom czy dla osób obciążonych stresem. Każda z grup konsumenckich może znaleźć właściwą i dostosowaną do swoich potrzeb i przypadłości grupę jedzenia, pomocną w codziennym funkcjonowaniu. Sportowcy na przykład skupiać powinni się na spożywaniu białka, ponieważ zmuszone do ciągłego wysiłku mięśnie potrzebują ich do regeneracji i prawidłowego funkcjonowania. Niemowlętom i dzieciom dostarczyć musimy odpowiedniej ilości wapnia, a chorzy na cukrzyce ograniczyć muszą produkty zawierające dużą ilość glukozy, aby jak najrzadziej doprowadzać do nagłych wzrostów i spadków cukru we krwi. W stanie zdenerwowania zdrowiej jest sięgnąć po odpowiednie zioła niż po tabletki uspokajające, a zaparcia zniwelować można spożywając jabłko czy maślankę.

Joanna Sposób, fot.zentis.de

ZOSTAW ODPOWIEDŹ